6 wieczornych nawyków, które zagwarantują ci spokojny sen
Kiedy żyjemy w pospiechu, przytłoczeni nadmiarem codziennych obowiązków, czujemy czasami pokusę, aby zrezygnować z tego, co jest naprawdę dobre dla naszego zdrowia, na przykład ze snu. Bywa też tak, że bez względu na to, jak bardzo jesteśmy zmęczeni, że nie jesteśmy w stanie zamknąć oczu i odpłynąć w objęcia Morfeusza. Wyjaśnienie jest proste — wypracowaliśmy złe nawyki, które mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, a tym samym na jakość naszego snu.
1. Zmiana pozycji do spania. Każda z nich ma swoje wady i zalety.
Najlepszą pozą do spania jest pozycja na plecach. Jest dobra dla kręgosłupa i karku, ale z drugiej strony może powodować chrapanie i bezdech senny. Z kolei spanie na brzuchu ma więcej wad niż zalet. W tej pozie głowa jest obrócona, co może okazać się później bardzo bolesne dla górnej części ciała.
Jeśli śpisz na boku, możesz zmniejszyć nacisk na kręgosłup, ale ucierpią na tym biodra. W pozycji embrionalnej mięśnie naturalnie się rozluźniają i zmniejsza się refluks i zgaga. Poza ta może jednak utrudniać oddychanie. Podsumowując, aby się wysypiać, najlepiej jest od czasu do czasu zmieniać pozycję.
2. Staraj się zawsze wstawać i kłaść do łóżka o tej samej porze.
Trzeba wiedzieć, że sen jest determinowany przez rytm okołodobowy, czyli 24-godzinny zegar biologiczny, który różni się w zależności od osoby. A zatem, aby dobrze się wysypiać i wstawać z łóżka prawą nogą, konieczne jest wypracowanie odpowiedniego systemu zasypiania, a przede wszystkim wstawania.
Późne wstawanie rano opóźnia kolejną porę zasypiania. I jeśli takie zachowane będzie się powtarzać, to będzie miało to wpływ na jakość snu następnej nocy. Dlatego ważne jest, żeby zadbać o jak najbardziej regularny rytm, by poczuć zmęczenie, świadczące o tym, że nadszedł czas, żeby położyć się do łóżka.
3. Łóżko służy tylko do spania.
Łóżko powinno być traktowane jako miejsce przeznaczone wyłącznie do spania. Wszelkie inne czynności niezwiązane ze snem powinny zostać ukrócone. Nie powinniśmy więc godzinami oglądać seriali na Netfliksie, jeść czy czytać zagrzebani w pościeli.
Bardzo ważne jest to, by kłaść się do łóżka tylko wtedy, gdy chce się nam spać. Jeśli sen nie przychodzi, lepiej wstać. Leżenie w pościeli może wywołać niepokój, który znacznie utrudni zasypianie. Nasze łóżko to przede wszystkim miejsce relaksu, od którego powinniśmy odganiać wszystkie negatywne myśli.
4. Unikaj uprawiania sportu późnym popołudniem lub wieczorem.
Bywa, że w ciągu dnia jesteśmy bardzo zabiegani, więc odkładamy aktywność fizyczną na wieczór, co jest poważnym błędem. Ćwiczenia pod koniec dnia podnoszą naszą temperaturę i pobudzają nas fizycznie i psychicznie, a te dwa czynniki nie idą w parze z dobrym snem.
O tej porze dnia możesz na przykład wybrać się na spacer. Staraj się również unikać gorących kąpieli tuż przed pójściem spać, a także intensywnej aktywności intelektualnej do późnych godzin nocnych.
5. Lekka kolacja pomoże ci lepiej spać.
Aby lepiej spać, najlepiej jeść lekkie kolacje praktycznie zawsze o tej samej porze. Absolutnie należy unikać spożywania zbyt ciężkich posiłków przed pójściem spać.
Z tym należy jednak uważać — nie chodzi o to, by w ogóle nie jeść, ponieważ głód może wybudzić cię w nocy i zmusić do zaatakowania lodówki. Należy również unikać napojów energetycznych, takich jak kawa i wszelkie inne napoje zawierające kofeinę — nie ma nic lepszego niż dobra ziołowa herbata przed snem!
6. Stwórz komfortowe warunki przed snem.
W komfortowych warunkach łatwiej jest zasnąć. Przytłumione światło, łagodna muzyka i wygodne łóżko to trzy elementy niezbędne dla regenerującego snu. Warto również kontrolować hałas, którego należy unikać za wszelką cenę, oraz temperaturę w pomieszczeniu, która nie powinna być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Wskazane jest, aby nie przekraczała 18-19°C. Sypialnia powinna być też wietrzona przez 10 minut każdego dnia.
Oprócz tego przed pójściem spać należy wyłączyć wszelkiego rodzaju ekrany emitujące niebieskie światło. Najlepiej jest opracować własne relaksujące rytuały, które ułatwią odpłynięcie do świata snów.
Dbanie o sen jest niezmiernie ważne. Okazuje się, że zarówno zbyt mało, jak i zbyt dużo snu może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia.