Z okazji 54. urodzin Jennifer Aniston przedstawiamy 9 ciekawostek o aktorce, których mogliście nie znać

Nasze organizmy składają się blisko w 60% z wody, a picie odpowiedniej jej ilości każdego dnia jest niezbędne, żeby zachować lśniącą skórę, zdrową wagę i wypłukać toksyny z organizmu. Poziom nawodnienia wpływa również na nasze samopoczucie i zdolność do nauki. Ale spożywanie odpowiedniej ilości płynów to coś więcej niż picie 8 szklanek wody dziennie.
Ekipa Jasnej Strony wie, że pilnowanie ilości spożytej wody nie jest najłatwiejsze, ale nie musi być również skomplikowane. Stworzyliśmy więc listę błędów, które mogą stać na drodze do odpowiedniego nawodnienia organizmu.
To prawda, że picie wody po wyjściu z siłowni nawadnia organizm, ale trzeba też pamiętać, żeby spożywać jej odpowiednie ilości przed i po ćwiczeniach. Jeśli rozpoczynacie trening odwodnieni, stracicie jeszcze więcej płynów w trakcie wysiłku, a to może być niebezpieczne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie musicie sięgać tylko po wodę, by przywrócić równowagę płynów w organizmie. Woda kokosowa, czarna i zielona herbata, a nawet mleko czekoladowe nawodnią was równie dobrze.
Poranna filiżanka kawy lub herbaty też nawodni organizm. Choć te napoje zawierają głównie kofeinę, to i tak składają się na dzienną sumę spożytych płynów. Jak wynika z pewnego badania, wypijanie około 3,5 filiżanki kawy dziennie nawadnia tak samo jak woda.
Choć dieta wysokosodowa potrafi odwodnić organizm, ten pierwiastek wspomaga również naszą gospodarkę wodno-elektrolitową. Kiedy się pocimy, naturalnie tracimy sód i inne śladowe pierwiastki, dlatego trzeba uzupełniać poziom wody i sodu.
Ta popularna wskazówka nie sprawdza się w każdym przypadku. To, ile wody potrzebujemy, zależy od różnych czynników środowiskowych, takich jak nasza aktywność fizyczna, to co jemy, gdzie mieszkamy i wiele innych. Żeby obliczyć dzienne zapotrzebowanie na wodę w litrach, pomnóżcie swoją wagę w kilogramach przez 0,033.
W nocy tracimy płyny ustrojowe i nawet jeśli wypiliśmy odpowiednią ilość wody przed snem, rano i tak poczujemy pragnienie. Picie wody na pusty żołądek nie jest jednak najskuteczniejszą metodą, żeby się nawodnić. Naszemu organizmowi łatwiej wchłonąć i utrzymać odpowiedni poziom płynów, jeśli są w niej obecne jakieś składniki odżywcze. Jeśli więc dbacie o nawodnienie, sięgnijcie po przekąskę i popijcie ją wodą albo nalejcie sobie szklankę soku pomarańczowego lub mleka.
Czy popełniacie któryś z powyższych błędów? Ile litrów wody dziennie pijecie?