18 osób opowiada o swoim pobycie w Chinach

Polacy zjadają najwięcej zup na świecie — aż 3,8 mld porcji rocznie! To znakomita informacja, ponieważ zaledwie jedna miska tej ciepłej mikstury dostarcza naszemu organizmowi całą masę zdrowych składników odżywczych. Zupa to pyszne i całkiem proste w przygotowaniu jedzenie, które poprawia samopoczucie na wiele różnych sposobów.
Ekipa Jasnej Strony przeszukała internet, aby poznać wszystkie korzyści płynące z regularnego spożywania tego super jedzenia.
Kiedy czujemy się zziębnięci, miska zupy może zdziałać cuda i doskonale rozgrzać organizm. Aby podnieść temperaturę ciała, dietetycy zalecają spożywanie gorącej zupy z ugotowanych warzyw korzeniowych oraz przypraw.
Zupy pomagają zadbać o właściwą hydratację organizmu. W zimie zwykle pocimy się mniej niż w gorące letnie dni, przez co możemy zaniedbać przyjmowanie płynów. Zupy zawierają nie tylko wodę, ale także sól, która pomaga organizmowi utrzymać odpowiednie nawodnienie.
Napoje izotoniczne dostarczają organizmowi dawkę węglowodanów i elektrolitów, a głównym z nich jest sód. Wysoką zawartość sodu ma również sól, co sprawia, że zupy można uznać za pożywną i zdrową alternatywę dla napoju izotonicznego. A więc zupa, jako doskonałe źródło płynów i elektrolitów, idealnie nadaje się do spożycia przed wysiłkiem fizycznym.
Badanie przeprowadzone w Holandii dowiodło, że maluchy, którym przez 7 tygodni podawano zupy zawierające szpinak i inne jarzyny, wykazywały zwiększoną tolerancję na wszystkie rodzaje warzyw. Dzieci z innej grupy nie dostawały zup i ich chęć do jedzenia warzyw się nie zmieniła.
Chociaż rosół z kury nie sprawi, że choroba ustąpi jak ręką odjął, to może znacząco złagodzić jej objawy. Spożywanie ciepłych płynów, takich jak zupy i wywary, przynosi ulgę w przeziębieniu i łagodzi stany zapalne poprzez zwiększenie przepływu śluzu.
Jedząc zupy, przyjmujemy mnóstwo wartości odżywczych. Eksperci od żywienia zalecają używanie jako składników zielonych, pomarańczowych i czerwonych warzyw, ponieważ są one bogate w witaminy, np. B, A, C, i K. Natomiast zielone zioła, takie jak pietruszka i koperek, uczynią zupę jeszcze zdrowszą, jako że zawierają dużo żelaza i witaminy C.
Zupy pomagają kontrolować wagę, są więc doskonałym elementem codziennego jadłospisu. Badania wykazały, że ludzie, którzy regularnie jedzą zupy, są mniej narażeni na otyłość w porównaniu z tymi, którzy nie spożywają ich w ogóle lub bardzo sporadycznie. Jest to niskokaloryczne i jednocześnie bardzo sycące jedzenie. Włączenie ich do swojej diety może pomóc zmniejszyć liczbę kalorii spożywanych w ciągu dnia.
Jak często jecie zupy? Czy macie jakieś przepisy, którymi chcielibyście podzielić się z innymi czytelnikami Jasnej Strony?