9 zaskakujących oznak, że małżeństwo nie potrwa długo

Kultura Kraju Wschodzącego Słońca jednocześnie nas fascynuje i szokuje. Co dla Japończyków jest normalne i dobrze znane, cudzoziemcom może wydawać się szalone i zupełnie niezrozumiałe. W tamtejszych domach i mieszkaniach raczej nie myje się warzyw i owoców z supermarketu, przed wizytą w toalecie zakłada się specjalne kapcie, a prysznic niekiedy bierze się na siedząco.
Zespół Jasnej Strony zagłębił się w badanie codziennego życia Japończyków, a niektóre z ich nawyków okazały się niezwykle interesujące.
To żaden sekret, że Japończycy są pedantyczni w kwestii higieny i czystości. W ich domach i mieszkaniach przed wejściem do toalety znajdują się specjalne kapcie z odpowiednim napisem. Zakłada się je przed wejściem do tego pomieszczenia, zostawiając domowe kapcie za progiem. Tę zasadę stosuje się w wielu miejscach publicznych, włączając w to biura, szpitale i restauracje.
Dla Japończyków płukanie gardła (ugai) jest równie niezbędne co mycie rąk. Można spotkać osoby wykonujące ten rytuał nie tylko w domu, ale również w pracy lub w centrum handlowym. W ojczyźnie Dragon Balla wszędzie sprzedaje się specjalne roztwory do płukania gardła, ale zazwyczaj w zupełności wystarcza zwykła ciepła woda lub wywar z rumianku.
W Tokio można pić wodę z kranu bez obaw, że może w jakiś sposób zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jest to najczystsza postać wody ze względu na surowe procedury i wysokie standardy w zakresie filtracji. Poza tym wodę z kranu można pić nie tylko w domu, ale także na stacjach metra, w centrach handlowych i supermarketach.
Z powodu dużej wilgotności w tamtejszych mieszkaniach wyprane ubrania suszy się na balkonie. Jednocześnie Japonki wolą nie eksponować swojej bielizny publicznie. Szczególną popularność zyskały więc specjalne przykrycia, które skrywają majtki i biustonosze przed wścibskimi spojrzeniami.
Wielu Japończyków z powodzeniem stosuje w praktyce zasady Marie Kondo, która zaleca pozbycie się zbędnych rzeczy bez żalu i utrzymywanie porządku poprzez segregowanie przedmiotów różnymi kategoriami. Każda rzecz ma swoje własne miejsce obok takiego samego lub podobnego przedmiotu.
Faktem jest, że prawie wszystkie produkty w japońskich supermarketach są hermetycznie zapakowane, umyte i gotowe do spożycia. Dokładnie kontroluje się tu czystość i jakość żywności. Przykładowo, jeżeli przez pomyłkę weźmiemy z półki niewłaściwy produkt, nie możemy po prostu odłożyć go na miejsce. W takich przypadkach pracownicy albo dezynfekują, albo wyrzucają dany artykuł. Wobec tego nierzadko stosuje się mycie jako środek ostrożności.
Czy bylibyście w stanie przywyknąć do osobliwego stylu życia Japończyków? Chcielibyście przeprowadzić się do tego kraju? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!