9 ważnych sygnałów, że masz nadwrażliwość na gluten

Zdrowie
miesiąc temu

Gluten nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ może powodować przewlekłe uszkodzenia w całym organizmie. Czasami pacjent nie jest nawet świadomy konsekwencji spożywania glutenu. Lepiej więc sprawdzić, czy nie mamy nadwrażliwości na ten składnik.

1. Problemy z przewodem pokarmowym

Objawy związane są głównie z jelitami: nudności, wzdęcia, biegunka, bóle brzucha, a nawet zaparcia. Ludzie często kojarzą te objawy z innymi chorobami. U pacjentów często błędnie diagnozuje się zespół jelita drażliwego (IBS). Badania potwierdzają, że około 10-15% światowej populacji cierpi na IBS. Diagnoza ta może jednak dotyczyć również osób z nadwrażliwością na gluten, które nie otrzymują odpowiedniego leczenia, przez co ich objawy nie znikają.

2. Niewyjaśnione zmiany masy ciała

Nietolerancja glutenu może prowadzić zarówno do utraty wagi, jak i do przybierania kilogramów bez wyraźnego powodu. Dzieje się tak z powodu procesów zapalnych na poziomie komórkowym i zaburzeń metabolicznych. Nagła zmiana masy ciała może jednak towarzyszyć również innym nieprzyjemnym chorobom. Bywa ona związana z nietolerancją glutenu, jeśli towarzyszą jej inne objawy nieprawidłowego wchłaniania.

3. Brak równowagi hormonalnej

Istnieje bezpośredni związek między nietolerancją glutenu a zaburzeniami hormonalnymi, które mogą objawiać się nieregularnym cyklem miesiączkowym, nagłymi wahaniami wagi, zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz zaburzeniami snu. Niewydolność hormonalna spowodowana nietolerancją glutenu może się wielokrotnie nasilać w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy. Należy pamiętać, że objawy te są głównie obserwowane u kobiet.

4. Problemy z ośrodkowym układem nerwowym

Gluten zwiększa stan zapalny i przepuszczalność jelit. W rezultacie objawy nadwrażliwości na gluten mogą obejmować problemy z koncentracją, depresję, niepokój, bezsenność i zmęczenie. Niektóre osoby z nietolerancją glutenu doświadczają drażliwości i uczucia, że łatwo tracą wątek myślowy i mają słabą koncentrację.

Według informacji zebranych na podstawie badań, osoby z nietolerancją glutenu są bardziej podatne na migreny niż inni ludzie. Przyczyny bólów głowy bywają jednak bardzo różne. Osoba uczulona na gluten może odczuwać ból głowy 30-60 minut po jedzeniu.

5. Problemy ze skórą i paznokciami

Rogowacenie mieszkowe i opryszczkowate zapalenie skóry to dwa schorzenia skórne bezpośrednio związane z nietolerancją glutenu. Objawy obejmują swędzenie i wysypkę, które mogą pojawić się na dłoniach, tułowiu, twarzy, pośladkach, łokciach oraz przy linii włosów. Kolejnym symptomem są osłabione i łamliwe paznokcie. Inne podrażnienia skóry, takie jak egzema przypominająca wyprysk, mogą sygnalizować blokadę wywołaną przez gluten.

6. ADHD

Innym zaburzeniem, które może być związane z nietolerancją glutenu, jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. ADHD może objawiać się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Osoby z tym zaburzeniem mają krótki czas koncentracji uwagi i problemy z samokontrolą. Dieta bezglutenowa może pomóc złagodzić objawy ADHD.

7. Zły stan zębów

W przypadku nietolerancji glutenu wchłanianie niezbędnych pierwiastków i minerałów w jelicie jest upośledzone. Dotyczy to również wapnia. Efektem mogą być problemy z zębami i jamą ustną: nadwrażliwość szkliwa, próchnica, ubytki i owrzodzenia błony śluzowej. Jeśli dbasz o swoje zęby, ale nadal masz z nimi pewne problemy, przyczyną może być spożywanie glutenu.

8. Niedokrwistość z niedoboru żelaza

Bardzo często celiakia jest diagnozowana z powodu niedokrwistości z niedoboru żelaza. Jej objawy obejmują zmniejszoną objętość krwi, zmęczenie, duszności, bóle głowy, bladość skóry, błon śluzowych, a nawet zapalenie stawów. W przypadku nietolerancji glutenu dochodzi do upośledzenia wchłaniania żelaza w jelicie i dlatego ten pierwiastek jest słabo przyswajalny.

9. Choroby autoimmunologiczne

Wiele osób z chorobami autoimmunologicznymi cierpi na nietolerancję glutenu. Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy atakuje własne komórki jelita po przedostaniu się do niego glutenu. Problem pogłębia fakt, że to schorzenie zwiększa ryzyko rozwoju innych chorób autoimmunologicznych, takich jak autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, autoimmunologiczna choroba wątroby, choroba Leśniowskiego-Crohna, cukrzyca, bielactwo nabyte, reumatoidalne zapalenie stawów i stwardnienie rozsiane.

Jak leczyć nadwrażliwość na gluten?

1. Przebadaj się. Lekarz pobierze próbkę krwi i sprawdzi ją pod kątem obecności przeciwciał, które są zwykle obecne we krwi osób z celiakią. Przed badaniem należy włączyć gluten do swojej diety, ponieważ pomoże to uniknąć niedokładnych wyników.

2. Wyeliminuj gluten ze swojej diety. Zawiera go:

  • pszenica
  • żyto
  • bulgur
  • mąka
  • semolina
  • oraz w wielu innych produktach spożywczych

Zawsze sprawdzaj skład produktu. Najlepiej wybieraj produkty, które są oznaczone jako bezglutenowe.

Komentarze

Otrzymuj powiadomienia
Masz szczęście! Ten wątek jest pusty,
co oznacza, że masz prawo do pierwszego komentarza.
Śmiało!

Powiązane artykuły