Co się dzieje z organizmem, gdy codziennie rezygnujesz ze śniadania
Śniadanie nazywa się „najważniejszym posiłkiem dnia”. Ale rodzi się pytanie, czy to stwierdzenie faktycznie jest prawdziwe. Średnio 25% Amerykanów codziennie pomija śniadanie, stało się to wręcz modne.
Ekipa Jasnej Strony postanowiła zbadać zalety i wady spożywania tego posiłku. W poniższym artykule dzielimy się z wami tym, czego się dowiedzieliśmy.
1. Rezygnując ze śniadania możesz przytyć
Może się wydawać, że pomijanie śniadania prowadzi do zrzucenia kilku kilogramów, ale to nie do końca prawda. Niektóre badania wykazały, że niezaspokojenie porannego głodu ma związek z otyłością, nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale też w przypadku osób dorosłych.
Może tak być, ponieważ rezygnacja ze śniadania sprawia, że później jemy dużo więcej. Spożywanie posiłków przed snem prowadzi do tycia. Jednak jedno z badań dowiodło też, że pomijanie śniadania często prowadzi do przybrania na wadze, nawet jeśli nie przejadamy się w ciągu dnia, ponieważ nasz zegar biologiczny zostaje zakłócony.
2. Gdy nie jesz śniadania, masz gorszy humor
Pomijanie śniadania ma związek z zaburzeniami nastroju. Osoby niejedzące posiłków rano częściej cierpią na depresję. Jeśli zdarza się to 4 lub 5 razy w tygodniu, ryzyko rozwoju cukrzycy typu drugiego wzrasta o 55%. Może się to również przyczynić do niskiego poziomu cukru we krwi.
Gdy poziom glukozy spada, dochodzi do gwałtownych zmian nastroju, np. zniechęcenia czy poirytowania. Dlatego stężenie cukru w organizmie nie powinno być niższe niż 70 miligramów na decylitr (mg/dL).
3. Czujesz zmęczenie między 12:00 a 16:00
Rano, po długiej przerwie bez jedzenia, zapasy glikogenu są małe, a wy potrzebujecie więcej energii do produktywnej pracy. Po śniadaniu ciało zaczyna rozbijać kwasy tłuszczowe, aby wytworzyć potrzebną energię. Jeśli nie zjecie śniadania, to nawet gdy rano dobrze się czujecie, po kilku godzinach możecie być wyczerpani. Poza tym będziecie mieć trudności z koncentracją, a po południu dopadnie was zmęczenie.
4. Gdy pominiesz śniadanie, mózg może sprawniej działać
Naukowcy odkryli, że post przerywany ma kilka pozytywnych aspektów. Taki sposób spożywania posiłków oznacza, że każdego dnia pości się określoną ilość godzin (zwykle oznacza to 8 godzin jedzenia i 16 godzin postu). Więc pominięcie śniadania, aby zachować te 16 godzin, może dobrze wpłynąć na mózg i poprawę pamięci.
Jednak jeśli nie stosujecie postu przerywanego, inne z badań wykazało, że brak śniadania może mieć negatywny wpływ na aktywność mózgu.
5. Możesz odwrócić proces starzenia
Pewnie niełatwo w to uwierzyć, ale pomijanie śniadania może spowolnić lub nawet cofnąć starzenie się. Ograniczenie kalorii i post przerywany zwiększają poziom hormonów i obniżają poziom insuliny. Jednak niektóre osoby mogą zamiast tego zrezygnować z kolacji.
6. Wzrasta produkcja kwasów żołądkowych
Dietetycy twierdzą, że jedzenie śniadania jest bardzo ważne dla osób, które zmagają się z refluksem przełyku. Rezygnacja z tego posiłku sprawia, że poziom kwasów wzrasta, co może prowadzić do zgagi i niestrawności.
7. Możesz czuć zawroty i ból głowy
Nieprawidłowa dieta i pomijanie posiłków mogą powodować bóle głowy lub migreny. Eksperci mówią, że nawet opóźnione lub nieregularne śniadania mają wpływ na nasz organizm. Przyczynia się do tego zbyt niski poziom glukozy we krwi.
Bóle głowy spowodowane głodem często są silne i towarzyszą im lekkie nudności.
8. Wzrasta poziom kortyzolu
Rezygnowanie ze śniadania może prowadzić do wyższego poziomu wolnego kortyzolu, ponieważ organizm postrzega to jako stresujące zdarzenie. W związku z tym możecie doświadczyć lęków lub poirytowania. Jeśli wasz stan psychiczny ma związek z poziomem kortyzolu, zróbcie badania krwi.
9. Narażasz się na chorobę serca
W przypadku osób, które regularnie pomijają śniadanie, ryzyko pojawienia się chorób sercowych jest o 21% większe niż u osób jedzących ten posiłek. Należy też zwracać uwagę na to, co jecie rano. Pączek nie wystarczy, by dostarczyć organizmowi składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania.
10. Narażasz się na nieprzyjemny zapach z ust
Nieświeży oddech pojawia się dwa razy częściej u osób, które nie jedzą śniadania. Niektóre z nich mogą nie zdawać sobie sprawy z tego problemu. Brak jedzenia o poranku sprawia, że bakterie odpowiedzialne za brzydki zapach pozostają w jamie ustnej.
11. Cykl menstruacyjny może zostać zaburzony
Badanie wykazało, że rezygnacja ze śniadania ma wpływ na nieregularny cykl menstruacyjny. Przyczynia się też do nasilonego bólu przedmiesiączkowego i skurczów. Jeśli dokuczają wam takie objawy, lepiej zacznijcie jeść porządne posiłki z samego rana.
Zdarza wam się rezygnować ze śniadania? O której godzinie spożywacie pierwszy posiłek?