Co się stanie z twoim ciałem, gdy przestaniesz jeść węglowodany
Dieta niskowęglowodanowa to szybki sposób na odchudzanie. Stosuje ją wielu celebrytów, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy. I chociaż rzeczywiście wyeliminowanie węglowodanów z jadłospisu pomaga spalić tłuszcz, niesie też za sobą szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych.
Ekipa Jasnej Strony przyznaje, że niska zawartość węglowodanów w diecie daje korzystne rezultaty, ale należy dokładnie przeanalizować, jak nasz organizm zareaguje na tak drastyczną zmianę.
1. Mogą pojawić się zawroty głowy
Całkowite ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów to duży stres dla naszego ciała. Gdy przestaniecie je dostarczać organizmowi, nie będzie mógł przetwarzać glukozy w energię, a to najczęściej wywołuje objawy zbliżone do tych przy syndromie odstawienia: mdłości, bóle głowy i rozdrażnienie.
2. Trudniej będzie znaleźć energię do działania
Gdy organizm przyzwyczaja się do nowej diety składającej się z mocno ograniczonej ilości węglowodanów, zaczyna na potrzeby wytwarzania energii spalać tłuszcz. A ponieważ proces ten zachodzi wolniej niż w przypadku glukozy, trudniej będzie wykrzesać z siebie siłę do działania podczas treningów i innych aktywności.
3. Niezbyt korzystnie wpływa na serce
Jak wynika z badań, osoby spożywające mało węglowodanów są bardziej narażone na przedwczesną śmierć w wyniku chorób serca. Lekarze nie polecają diet niskowęglowodanowych, gdyż zdrowe węglowodany pomagają zwalczać stany zapalne i zmniejszają ryzyko powstawania złogów w naczyniach krwionośnych.
4. Może spowolnić metabolizm
Nagłe odstawienie węglowodanów może spowodować przejściowe zaparcia. Węglowodany bogate w skrobię oporną, na przykład płatki owsiane, przyspieszają przemianę materii, pomagając przy tym szybciej zrzucić zbędne kilogramy.
5. Mogą występować skurcze
Wiele osób stosujących dietę niskowęglowodanową może odczuwać bolesne skurcze mięśni. Drastyczna redukcja ilości spożywanych węglowodanów sprawia, że ciało wydala z moczem więcej elektrolitów. W związku z tym, że minerały te są niezbędne do regulacji wymiany komórkowej, skutkuje to skurczami mięśni.
6. Może pojawić się nieświeży oddech
W ciągu kilku dni po przejściu na dietę niskowęglowodanową niektóre osoby zaczynają odczuwać dziwny smak w ustach i nieprzyjemny oddech. Dzieje się tak dlatego, że gdy organizm nie może zdobyć energii z węglowodanów, w poszukiwaniu paliwa zaczyna rozkładać tłuszcz i przekształca kwasy tłuszczowe w naturalne związki chemiczne — ketony. Może to objawiać się bardziej intensywnym oddechem, którego zapach niektórzy porównują do woni zmywacza do paznokci.
Bonus: węglowodany o korzystnym wpływie na zdrowie
- Komosa ryżowa — odżywcze zboże bogate w węglowodany, oprócz obniżania poziomu cukru we krwi, pomaga szybciej zrzucić zbędne kilogramy.
- Kasza gryczana — doskonałe źródło białka i błonnika, ma szczególnie korzystny wpływ na serce.
-
Jęczmień — zmniejsza apetyt i niesie za sobą korzyści zdrowotne, m.in. obniża cholesterol i stężenie glukozy we krwi.
-
Mleko czekoladowe — smaczna mieszanka dobrych węglowodanów i białka, pomaga budować mięśnie i stanowi idealny napój dla sportowców.
Potrafilibyście całkowicie zrezygnować z węglowodanów? Które zdrowe węglowodany znajdują się w waszym codziennym jadłospisie?