Co zrobić, gdy twój pupil się dusi
Są częścią rodziny, ale niewiele osób wie, jak im pomóc w nagłych sytuacjach. Na przykład reakcja alergiczna u zwierząt może sprawić, że ich krtań spuchnie i zaczną się dusić. Albo zwykły korek od butelki, który leży gdzieś na podłodze, utknie w ich drogach oddechowych. To nasi lojalni towarzysze, więc zasługują na najlepszy plan działania i opiekę, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Bądźmy przygotowani, by im pomóc.
Ekipa Jasnej Strony chce wam podpowiedzieć, jak najskuteczniej pomóc domowym zwierzakom. Sprawdziliśmy, co mówią o tym eksperci i poniżej podsumowaliśmy zebrane przez nas informacje.
Jak rozpoznać, że zwierzę się dusi
Jeśli pies lub kot się dusi, to zapewne wykaże jeden z poniższych objawów. Znając je zawczasu, będziecie mogli rozpoznać, co się dzieje, zanim sytuacja się pogorszy. Dlatego warto poświęcić czas i uważnie to przeczytać:
- Panika
- Drapanie pyska, pocieranie nim o podłogę
- Ślinienie się
- Krztuszenie
- Kaszel
- Trudności w oddychaniu
- Niebieskawa wydzielina lub język
W wielu przypadkach trzeba działać szybko i nie czekać na wizytę u weterynarza, ponieważ życie pupila może być zagrożone.
Krok 1. Spróbuj wyciągnąć przedmiot blokujący drogi oddechowe
Upewnij się, że zwierzę jest pod kontrolą. Często, gdy się dusi, wpada w panikę, więc poproś kogoś z rodziny, kolegę lub sąsiada o pomoc.
Przesuń język pupila w bok i otwórz jego pysk jak najszerzej. Jeśli język wrócił do swojego położenia, jeszcze raz go przesuń. Czasami to wystarczy, aby pozbyć się przedmiotu blokującego drogi oddechowe. Spróbuj wykonać ruchy wymiatające od boku pyska do środka, ale uważaj, by nie wepchnąć ciała obcego głębiej. Jeśli czujesz lub widzisz przedmiot, możesz delikatnie go wyciągnąć palcami lub szczypcami.
Krok 2. Jeśli nie możesz usunąć przedmiotu, wykonaj chwyt Heimlicha
Jeżeli nie widzisz ciała obcego lub sytuacja się nie poprawia, przygotuj się do wykonania chwytu Heimlicha w pozycji stojącej. Anatomia zwierzęcia różni się od ludzkiej, ale zasada tej techniki pozostaje taka sama. W zależności od rozmiaru zwierzaka, trzeba ją przeprowadzić w różny sposób.
Jeśli pies jest mały lub sytuacja dotyczy kota, podnieś go, opierając plecy pupila o swoją klatkę piersiową i pozostaw łapy w naturalnej pozycji. Znajdź miękkie wgłębienie poniżej żeber w klatce piersiowej. Zaciśnij dłoń w pięść i umieść kostkę kciuka w tym miejscu. Przyciśnij ją, wykonując ruch ku górze i do środka brzucha. Zrób to 3 razy. W ten sposób zwierzę będzie mogło wypluć przedmiot.
Jednak jeśli pies jest zbyt ciężki, by go podnieść, musisz użyć innej techniki, ale zasada pozostaje taka sama. Połóż go na boku i uklęknij za nim. Zaciśnij pięść i umieść kostkę kciuka w zagłębieniu klatki piersiowej, po czym pchnij do środka i w stronę głowy zwierzęcia. To może spowodować, że obiekt zostanie wypluty.
Krok 3. Jeśli powyższy sposób nie działa, wykonaj resuscytację
Jeśli zwierzę straciło przytomność lub przestało oddychać, najlepiej jest wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Tak jak w przypadku chwytu Heimlicha, sposób wykonania zależy od rozmiaru pupila:
Jeśli masz kota lub małego psa, połóż go na boku na płaskiej powierzchni, wyprostuj szyję i zamknij pysk. Weź głęboki oddech i wdmuchuj powietrze z ust w nos zwierzęcia. Użyj obu dłoni, aby zapobiec wydostawaniu się powietrza po bokach. Powtórz czynność 3 razy, a potem wykonaj 100 do 120 ucisków klatki piersiowej, przyciskając kciuk i palec wskazujący w miejscu tuż pod zgięciem przedniej łapy najbliżej ciebie. Po 30 uciskach rób wdech przez nos.
Jeżeli pies jest bardzo ciężki, zamiast uciskać pod łapami, zrób to na brzuchu, umieszczając dłoń na ciele zwierzęcia i kładąc na nią drugą rękę. Utrzymuj wyprostowane ręce i mocno uciskaj.
Gdy klatka piersiowa się powiększa, to znak, że dobrze wykonujesz resuscytację. Powtarzaj kroki, aż zaczniesz wyczuwać bicie serca. Możesz położyć palce między udem a tułowiem, aby wyłapać puls. Tak jak wcześniej, wykonaj wdechy co 30 uciśnięć klatki piersiowej.
Jak zapobiec udławieniu
Mimo że warto wiedzieć, jak się zachować w nagłej sytuacji, najlepszym sposobem na jej uniknięcie jest zawsze zapobieganie. Przywiązywanie uwagi do codziennego życia zwierzaka może uchronić go przed takimi wypadkami. Oto porady, dzięki którym otoczenie będzie dla niego bezpieczne:
- Sprawdź, czy jedzenie nie zawiera za dużych kawałków.
- Upewnij się, że zabawki i kości nie zmieszczą się w całości w pysku oraz że nie mają luźnych elementów, które mogą spowodować zadławienie.
- Zawsze zabezpieczaj pokrywę od śmietnika.
- Trzymaj przedmioty, które mogą utknąć w pysku, z dala od zwierzęcia. Dotyczy to też opakowań i pudełek po małych rzeczach.
- Gdy spacerujesz z pupilem lub spędzasz z nim czas na świeżym powietrzu, pilnuj go. Może znaleźć mały przedmiot na ulicy lub w parku. Sprawdź czy nie ma tam np. nakrętek, które mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa zwierzaka.
Czy wasze zwierzę przestraszyło was, jedząc coś, czego nie powinno? Co najbardziej lubicie w swoim pupilu? Podzielcie się też poradami, dzięki którym inni mogą zapobiec niebezpiecznym sytuacjom.