Co zrobić, żeby twoje dziecko jadło zdrowiej: 8 wskazówek
Brytyjski zespół badawczy odkrył, że 46% dzieci odmawia jedzenia warzyw. Co więcej, aż 75% ankietowanych rodziców wyraziło obawy związane ze sposobem odżywiania ich dzieci. Łatwo zrozumieć, że chcą zapewnić swoim pociechom wszystkie składniki odżywcze niezbędne do zdrowego rozwoju. Problem polega na tym, że część dzieci ciągle wybrzydza, jeśli chodzi o jedzenie owoców i warzyw. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, dzięki którym można sobie z tym poradzić.
Na szczęście wielu rodzicom udało się odnieść sukces w tej batalii, dzięki czemu możemy wam polecić kilka obiecujących wskazówek. Ekipa Jasnej Strony zebrała w tym artykule najlepsze porady i ma nadzieję, że sprawdzą się też u was.
1. Zabierz dziecko ze sobą na zakupy.
Zaangażuj dziecko w proces wybierania produktów spożywczych. Dzięki temu dowie się, skąd się bierze jedzenie na jego talerzu. Jeszcze lepszym pomysłem będzie zabranie dziecka na targ, gdzie z pewnością nie znajdzie żadnych niezdrowych przekąsek. Chodzi o to, że kiedy dzieci samodzielnie wybierają różne produkty, dużo chętniej będą je zjadać. Może się nawet okazać, że spróbują czegoś, na co zazwyczaj nie mają ochoty.
2. Urozmaić posiłek za pomocą dipów.
Pewnie pomyślisz: „Sosy i dipy raczej nie są najzdrowsze”. Ale przecież istnieje tyle różnych rodzajów sosów, które wcale nie muszą zawierać cukru. Hummus, salsa czy sosy na bazie jogurtu to tylko kilka przykładów pysznych i pożywnych dodatków, które mogą zachęcić dziecko do jedzenia warzyw. To również świetne przekąski.
3. Dodaj do jedzenia odrobinę cukru.
To dość sprytna porada dotycząca używania cukru — oczywiście w ograniczonej ilości — na swoją korzyść. Możesz na przykład podpiec marchewkę z syropem klonowym albo posypać ją brązowym cukrem. Żeby zachęcić dziecko do wypicia świeżo wyciskanego soku, dodaj do niego łyżeczkę miodu. W ten sposób dzieci stopniowo odzwyczajają się od słodkiego smaku, a jednocześnie przywykną do jedzenia warzyw i owoców.
4. Pobaw się jedzeniem.
Oto okazja do wykazania się kreatywnością. Warzywa i owoce są tak kolorowe, że bez problemu ułożysz z nich zabawne miny. Możesz też wymyślić dla nich równie śmieszne nazwy. Kojarzysz „paluszki teściowej” i „świnki w pierzynkach”? Dobrym sposobem, żeby zachęcić pociechę do jedzenia, jest też nadanie bardziej atrakcyjnych nazw potrawom, które gotujesz najczęściej.
5. Nie nakładaj dziecku jedzenia na talerz — niech zrobi to samodzielnie.
Pozwól dziecku cieszyć się niezależnością — niech samo nakłada sobie jedzenie na talerz. Być może nie od razu zdecyduje się na warzywa, ale w końcu będzie chciało spróbować wszystkiego. Co więcej, jeśli dziecko samodzielnie wybiera jedzenie, to raczej będzie chciało je zjeść. Co ważne: wszystkie potrawy na stole powinny zawierać najważniejsze składniki odżywcze, a każdy posiłek musi dostarczać białka, węglowodanów i tłuszczów.
6. Zaangażuj dziecko w gotowanie.
Tak, może to kosztować trochę dodatkowej pracy, ale też naprawdę się opłaca. Dzieci uwielbiają dawać upust swojej kreatywności, dlaczego więc nie zapoznać ich ze sztuką kulinarną? Zaplanuj posiłek razem z dzieckiem (możesz to zrobić już podczas wspólnych zakupów) i pozwól mu pomagać w kuchni. Jeśli twoja pociecha jest jeszcze na to za mała, spróbuj z prostszymi daniami, takimi jak kanapki czy deser jogurtowy z owocami.
7. Stawiaj na stole owoce i warzywa, nawet jeśli dziecko nie chce ich jeść.
Niektórzy rodzice sugerują, żeby zawsze przygotowywać do obiadu warzywa. Dzięki temu dzieci zobaczą, że stanowią one ważny element każdego posiłku. Nawet jeśli nie będą chciały ich jeść, wytworzą sobie odpowiednie skojarzenie i kiedy dorosną, obiad bez warzyw będzie im się wydawał niekompletny. Żeby uniknąć marnowania warzyw, wykorzystaj je do przygotowania posiłku dla siebie na następny dzień: będziesz w ten sposób dawać dobry przykład.
8. Wybieraj zdrowe dania dla całej rodziny, tak żeby wszyscy mogli jeść to samo.
Pamiętaj, że nie prowadzisz restauracji: nie gotuj osobno dla dzieci i dorosłych członków rodziny. Najlepiej cieszyć się wspólnie tym samym posiłkiem. Postaw na dania rodzinne, które nie tylko pozwolą ci oszczędzić czas, ale też umożliwiają dzieciom samodzielne nakładanie sobie jedzenia na talerz (zgodnie ze wskazówką powyżej). Same korzyści!
Czy macie w domu małego niejadka? Jak zachęcacie swoje dzieci do jedzenia warzyw i owoców?