Jak zmienia się mózg matki po porodzie
Po porodzie w organizmie młodej mamy zachodzi dużo osobliwych zmian. Może się zmienić kolor i struktura jej włosów, a ulubione potrawy nagle zaczną smakować okropnie. Jest nawet coś takiego jak „fantomowe kopniaki”, czyli uczucie, jakby dziecko nadal ruszało się w brzuchu, choć już dawno go tam nie ma. Takim drastycznym przeobrażeniom ulega nie tylko ciało, ale też psychika kobiety.
Ekipa Jasnej Strony uważa, że to fascynujące, jak wydanie na świat dziecka może zmienić jego matkę. Oto przedsmak tego, co dzieje się w mózgu kobiety po porodzie.
Mózg zalewają hormony szczęścia
Naukowcy przyjrzeli się kobietom spędzającym czas z dziećmi po porodzie i przeanalizowali, jak ich mózg reaguje na te interakcje, a zwłaszcza na płacz i uśmiech maluszka. Kiedy świeżo upieczona mama widzi, jak dziecko się uśmiecha, do jej mózgu dociera spora ilość substancji chemicznych odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.
Na przykład już w czasie ciąży matka otrzymuje pewne dawki oksytocyny, czyli „hormonu miłości”, oraz dopaminy, która pobudza ośrodek nagrody. Naukowcy twierdzą, że dzięki temu młoda mama rozumie potrzeby swojego dziecka i skuteczniej na nie reaguje. Także podczas karmienia piersią kobiety są zalewane oksytocyną, która pomaga im budować więź z potomstwem.
Według badaczy po porodzie w mózgu matki powiększa się także obszar odpowiedzialny za uczucie przyjemności. To również pomaga kobiecie zacieśniać więź z dzieckiem i o nie dbać.
Substancja szara się kurczy, ale to nic złego
Substancja szara jest odpowiedzialna za widzenie, słyszenie, przetwarzanie wspomnień i emocji, podejmowanie decyzji i zdolność do interakcji z innymi. Na przykład pomaga nam zrozumieć, co czują inni ludzie, wychwycić niewerbalne sygnały i budować relacje. Badania wykazały, że w niektórych obszarach mózgu młodej mamy substancja szara zmniejsza się i ta zmiana utrzymuje się do 2 lat po porodzie.
Utrata substancji szarej nie brzmi najlepiej, ale naukowcy wykazali, że z tego powodu matki bardziej przywiązują się do niemowląt, a oprócz tego odczuwają w stosunku do nich mniej negatywnych emocji. Ta zmiana w mózgu po prostu przenosi zainteresowanie matki z innych ludzi na dziecko, pomagając jej lepiej je zrozumieć — na przykład odczytywać język ciała.
Naukowcy twierdzą, że dzieje się tak, ponieważ dochodzi do utraty pewnych połączeń między komórkami mózgowymi, dzięki czemu mogą powstać nowe, które są ważniejsze w opiece nad dzieckiem. Mózg robi się bardziej zorganizowany i może skuteczniej przetwarzać istotne informacje, na przykład w sytuacji, gdy trzeba chronić dziecko przed jakimś zagrożeniem.
Pamięć jest tak samo dobra, jak wcześniej
Niektóre kobiety twierdzą, że po porodzie pogorszyła im się pamięć i że często zapominają o różnych rzeczach. Według badań nie ma się jednak czym przejmować. Zdolności poznawcze matki nie pogarszają się po urodzeniu dziecka. To, że zdarza jej się czegoś zapomnieć, może wynikać z faktu, że mózg jest bardziej skoncentrowany na potrzebach maluszka i związanych z nim zadaniach. A ponieważ opieka nad noworodkiem wymaga dużo czasu i uwagi, to zrozumiałe, że mniej istotne kwestie schodzą na drugi plan.
Czy po urodzeniu dziecka zauważyłyście u siebie te zmiany? Co jeszcze się zmieniło?