12 zaskakujących zwrotów akcji, które odebrały ludziom mowę

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem, które wpływa na pamięć, myślenie i zachowanie. Często mylone z efektami starzenia się, wczesne objawy Alzheimera mogą być subtelne, ale stopniowo zakłócają codzienne życie. Ich rozpoznanie ma kluczowe znaczenie dla radzenia sobie z chorobą i planowania przyszłości.
W tym artykule omówimy wczesne objawy choroby Alzheimera i znaczenie wczesnej interwencji.
Zastrzeżenie: Artykuł powstał wyłącznie w celach informacyjnych i nie ma na celu zastąpienia porady medycznej. W sprawach zdrowia i chorób należy zgłaszać się do lekarza.
Choroba Alzheimera może utrudniać koncentrację i myślenie, szczególnie rozumienie pojęć abstrakcyjnych, takich jak liczby. Wielozadaniowość staje się szczególnie trudna, a zarządzanie finansami, obsługiwanie kont w banku i płacenie rachunków wydawać się przytłaczające. Z czasem osoby cierpiące na chorobę Alzheimera mogą nawet mieć problemy z rozpoznawaniem liczb.
Choroba może ograniczać zdolność do podejmowania rozsądnych decyzji i osądów. Dotknięci nią ludzie mogą mieć trudności w różnych sytuacjach towarzyskich i ubierać się niestosownie do pogody. Codzienne zadania, takie jak zdjęcie palącego się garnka z kuchenki lub bezpieczne prowadzenie auta, mogą stać się wyzwaniem. To oznaki tego, że choroba Alzheimera wpływa niekorzystnie na umiejętności rozwiązywania codziennych problemów.
Choroba Alzheimera powoduje trwałą utratę pamięci, co wpływa na zdolność do funkcjonowania w pracy i w domu. Osoby dotknięte tym schorzeniem mogą powtarzać pytania lub stwierdzenia, zapominać o rozmowach, spotkaniach lub wydarzeniach, umieszczać przedmioty w nielogicznych miejscach lub gubić się w znajomych lokalizacjach.
Mogą również zapominać imion bliskich i nazw przedmiotów codziennego użytku, a także mieć trudności ze znalezieniem właściwych słów, wyrażaniem myśli lub prowadzeniem rozmów. Problemy te nasilają się z czasem, stopniowo utrudniając funkcjonowanie i wykonywanie codziennych zadań oraz utrzymywanie kontaktów społecznych i osobistych.
Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago odkryli, że kluczowym aspektem choroby Alzheimera jest utrata węchu połączona z utratą pamięci. Jeśli więc nie czujesz zapachu rzeczy, które są częścią codziennych regularnych czynności, może to oznaczać, że wykazujesz wczesne objawy choroby Alzheimera. W badaniu skupiono się na węchu i jego związku z pamięcią. Jednym z głównych przykładów może być nierozpoznawanie zapachu codziennie używanego płynu pod prysznic.
Należy jednak pamiętać, że osłabienie węchu, na przykład uznanie, że dotychczas intensywnie pachnący kosmetyk stał się słabo wyczuwalny, nie oznacza automatycznie choroby Alzheimera. Ten zmysł, podobnie jak inne, zanika z wiekiem. Jeśli zauważysz taką zmianę, to nie musisz od razu wpadać w panikę.
Zmiany w mózgu przy chorobie Alzheimera mogą wpływać na nastrój i zachowanie, co powoduje szereg objawów, w tym depresję, utratę zainteresowania zajęciami, wycofanie społeczne i wahania nastroju. Osoby chore mogą stać się podejrzliwe, nieufne wobec innych lub gniewne i agresywne.
Zdarzają się też zmiany w spaniu, tendencja do błąkania się i utrata zahamowań. Ponadto niektórzy mogą doświadczać urojeń, takich jak bezpodstawne przekonanie, że coś im skradziono. To sprawia, że codzienne życie staje się trudniejsze zarówno dla osoby dotkniętej chorobą, jak i jej bliskich.
Nawet w miarę pogarszania się pamięci i zdolności poznawczych, osoby z chorobą Alzheimera mogą zachować pewne umiejętności, które utrzymują się mimo nasilania się objawów. To na przykład czytanie i słuchanie książek, śpiewanie, czerpanie przyjemności z muzyki, taniec, rysowanie lub rękodzieło. Umiejętności te pozostają na dłużej, bo są zarządzane przez obszary mózgu, które ulegają uszkodzeniu w późniejszych stadiach choroby.
Choroba Alzheimera jest trudnym i postępującym schorzeniem, które wpływa na pamięć, podejmowanie decyzji i codzienne funkcjonowanie. Wczesne rozpoznanie jej objawów może pomóc w łągodzeniu jej skutków i poprawie jakości życia zarówno osób nią dotkniętych, jak i ich bliskich.