18 ciekawych historii, które wydarzyły się w kawiarniach i restauracjach

Kiedy zdrowie jest naszym priorytetem, należy zwracać uwagę na subtelne sygnały wysyłane przez nasze ciało. Jednym z najczęściej pomijanych wskaźników dobrego samopoczucia jest stolec, czyli coś, co wiele osób woli ignorować. Jednak zrozumienie, co mówi nam o zdrowiu potrafi zrobić wielką różnicę. Dziś wskażemy powody, dla których zasługuje na większą uwagę.
TREŚCI MAJĄ CHARAKTER WYŁĄCZNIE INFORMACYJNY I NIE ZASTĘPUJĄ PORADY MEDYCZNEJ. NALEŻY ZASIĘGNĄĆ OPINII LEKARZA NA TEMAT STANU ZDROWIA I SCHORZEŃ.
Aby zrozumieć, co stolec mówi o stanie zdrowia, najpierw opiszmy, jak wygląda normalny. Powinien być brązowy, dobrze uformowany, wilgotny i spójny, o łagodnym zapachu. Wtedy wskazuje, że układ trawienny działa prawidłowo i wszystko ma się dobrze!
Widzisz nutę zieleni w swoim stolcu? Nie tylko ty. Dr Lee wyjaśnia, że kolor stolca może zmieniać się codziennie z powodu ciągłych zmian w trawieniu i w większości przypadków jest to całkowicie normalne. Co dokładnie powoduje te zmiany?
Ciemne lub czarne stolce mogą być wynikiem spożywania niektórych pokarmów i napojów, na przykład buraków, lub przyjmowania suplementów żelaza. Potencjalnie stanowią jednak też ostrzeżenie przed krwawieniem w górnym odcinku przewodu pokarmowego.
Jeśli czarne stolce mają nieprzyjemny zapach, może to wskazywać na chorobę, taką jak wrzód w układzie trawiennym, zapalenie żołądka, inny stan zapalny lub polipy okrężnicy. W takich przypadkach kluczowe są odwiedziny u lekarza. Może on zalecić wykonanie badań, takich jak endoskopia lub kolonoskopia, w celu ustalenia przyczyny. Wczesne wykrycie i właściwe leczenie są kluczem do rozwiązania wszelkich potencjalnych rozstrojów organizmu.
Nietypowy kolor stolca, szczególnie biały lub gliniasty, może sygnalizować poważne problemy zdrowotne. Występuje on, gdy wątroba nie wytwarza żółci lub przepływ żółci do jelita cienkiego jest utrudniony, co uniemożliwia prawidłowe trawienie. To żółć, czyli płyn trawienny wytwarzany przez wątrobę i przechowywany w pęcherzyku żółciowym, zazwyczaj nadaje stolcowi normalny brązowy odcień.
Za białymi stolcami często kryją się choroby wątroby, takie jak jej zapalenie lub marskość. Ponadto niektóre leki, w tym niektóre zobojętniające zawierające wodorotlenek glinu, jak i bar stosowany w obrazowaniu rentgenowskim przewodu pokarmowego, również mogą prowadzić do zmiany barwy stolca. Jeśli zauważysz u siebie białe stolce, niezwłocznie zgłoś się do lekarza w celu ustalenia przyczyny i rozpoczęcia leczenia.
Za brązowy kolor stolca odpowiadają bilirubina i żółć, które są niezbędne do trawienia. Bilirubina powstaje w wątrobie podczas rozpadu czerwonych krwinek, a następnie miesza się z żółcią w pęcherzyku żółciowym przed przejściem do jelit. Tam bakterie jelitowe dalej ją przetwarzają, ostatecznie eliminując ją z ciała wraz z kałem lub moczem.
Dieta wysokotłuszczowa jest częstym powodem żółtego zabarwienia stolca, ale do takiej zmiany może również przyczyniać się kilka schorzeń. Potencjalni sprawcy to zaburzenia wątroby i pęcherzyka żółciowego, problemy z trzustką, celiakia, zespół Gilberta, giardioza, stres i złe nawyki żywieniowe. Jeśli zauważysz utrzymujące się żółte stolce, skonsultuj sprawę z lekarzem w celu określenia przyczyny.
Widok czerwonego stolca potrafi wzbudzić niepokój, ale przyczyna nie zawsze jest poważna. Czasami wystarczy spożywanie czerwonych pokarmów lub barwników, takich jak te znajdujące się w niektórych lekach. Jednak czerwone zabarwienie może również wskazywać na krwawienie w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, potencjalnie spowodowane hemoroidami, szczelinami odbytu, zapaleniem jelit lub krwawieniem wewnętrznym.
Jeśli zauważysz jaskrawoczerwone smugi na papierze toaletowym lub w toalecie i towarzyszy im ból lub swędzenie, prawdopodobnym winowajcą są hemoroidy lub szczeliny odbytu. Inną możliwością jest stan zapalny w jelitach.
Jeśli jednak czerwonym stolcom towarzyszy gorączka, ogólny dyskomfort lub krew w formie ciemnych grudek, przypominających fusy z kawy, należy natychmiast zwrócić się po pomoc do lekarza, ponieważ może to wskazywać na krwawienie wewnętrzne w układzie pokarmowym.
Jeśli stolce są małe, twarde i przypominają granulki, może to wskazywać na zaparcia spowodowane niskim spożyciem błonnika, odwodnieniem lub brakiem aktywności fizycznej. Niektóre leki lub schorzenia objawiają się podobnie.
Aby złagodzić zaparcia, należy zwiększyć spożycie błonnika, dbać o nawodnienie i aktywność fizyczną. Jeśli problem nie ustępuje, zasięgnąć porady lekarza w celu zidentyfikowania przyczyn i określenia odpowiedniego leczenia.
Jeśli stolce mają kształt kiełbasy z pęknięciami na powierzchni, może to sygnalizować łagodne zaparcie spowodowane dietą ubogą w błonnik lub długotrwałym siedzeniem. Sugeruje to, że wydalany pokarm spędził około siedmiu dni w jelicie. Zaparcia czynnościowe są często związane ze stylem życia i nawykami żywieniowymi.
Dla regularnego wypróżniania korzystne jest zwiększenie spożycia błonnika, dbanie o nawodnienie i aktywność fizyczna. Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają, zasięgnij porady lekarza w celu wykluczenia chorób lub rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.
Miękkie stolce z „puszystymi” elementami mogą wskazywać na wczesne stadium biegunki. Dzieje się tak często, gdy wydalanie odbywa się za szybko z powodu nagłych zmian w diecie, stresu lub zmiany aktywności fizycznej. Wtedy wypróżnienia mogą wydawać się pilne i trudniejsze do kontrolowania.
Szybkie trawienie może uniemożliwić prawidłowe wchłanianie składników odżywczych, prowadząc do nadmiaru wody w stolcu. Radzenie sobie ze stresem, stopniowe dostosowywanie diety i zdrowy tryb życia mogą być pomocne w przywróceniu prawidłowej pracy jelit. Jeśli biegunka nie ustępuje lub nasila się, należy zasięgnąć porady lekarskiej, aby wykluczyć możliwe przyczyny natury medycznej.
Gdy stolec staje się wodnisty i nie jest możliwa kontrola wydalania, wskazuje to na zaawansowane stadium biegunki. Dzieje się tak, gdy jelito cienkie staje się podrażnione, powodując przechodzenie płynów przez organizm bez odpowiedniego wchłaniania. Jelito grube może co prawda zatrzymać pewną ilość płynu, ale jego nadmiar gromadzi się w odbytnicy, prowadząc do nagłej i ciężkiej biegunki.
Chociaż pewien śluz w stolcu jest normalny, jego duża ilość już nie jest. Może to wskazywać na stres, problemy dietetyczne, zaburzenia jelitowe, pasożyty lub pierwotniaki, infekcje bakteryjne lub wirusowe, połknięte ciała obce, a nawet guzy. Ze względu na tak różne przyczyny występowania zaleca się wizytę u lekarza w celu ustalenia powodu.
Cienki, wstążkowaty stolec może wskazywać na zwężenie przewodu pokarmowego. Potencjalnych winowajców jest wielu, na przykład zespół jelita drażliwego, polipy lub guzy w jelitach, choroby zapalne jelit, zaparcia i skurcze jelit.
Problemy trawienne można czasem rozwiązać jedna prostą zmianą, a mianowicie poprzez wyeliminowanie laktozy. Sprawdź, czy masz nietolerancję laktozy.