15 osób, które postawiły granice bezczelnym ludziom

Ekipa Jasnej Strony popiera zdanie specjalistów, dlatego chcemy podzielić się z wami ważnymi informacjami na ten temat.
Przemoc fizyczna może przyjmować różne formy. Najoczywistszą jest dawanie klapsów dzieciom ręką lub przedmiotami np. paskiem albo kijem. Ale to tylko jedna z form. Inne rodzaje przemocy fizycznej obejmują potrząsanie dzieckiem, ciągnięcie go za włosy, uderzanie w twarz lub zmuszanie do przebywania w niewygodnej pozycji.
Wymuszanie na dzieciach pewnych czynności, takich jak mycie twarzy, rąk lub karmienie ich na siłę, gdy nie chcą jeść, to inne nieoczywiste akty przemocy, o których wiele osób nie ma pojęcia.
Jednak istnieją też różne formy przemocy psychicznej wobec dzieci. Są to na przykład groźby, poniżanie, umniejszanie, straszenie dziecka i krzyczenie. Mimo że nie pozostawiają śladu na ciele, to przemoc słowna potrafi być równie szkodliwa.
Według badania dzieci, które doświadczają słownej agresji przed ukończeniem 13. roku życia, mają później większe skłonności do depresji. Nawet bliższe relacje dzieci i rodziców nie zapobiegną takim konsekwencjom.
Przede wszystkim jest to pogwałcenie podstawowych praw człowieka. Poza tym bezpośrednio szkodzi dzieciom, zwiększając ryzyko urazów. Nawet „lekka” forma kary fizycznej stwarza duże ryzyko dalszych czynów, ponieważ zdenerwowani rodzice czasem nie potrafią tego kontrolować.
Te konsekwencje zostają w psychice dziecka i są widoczne w dorosłym życiu. Wiele badań udowodniło, że kary cielesne mają ogromny wpływ na zdrowie psychiczne, powodując różnego rodzaju zaburzenia, lęki, depresję, brak poczucia wartości lub niestabilność emocjonalną.
Inne badanie również potwierdziło tę kwestię. Osoby, które często otrzymywały kary cielesne, miały średnio gorszy wynik w ogólnej ocenie psychologicznej oraz testach na depresję.
Istnieją inne metody dyscypliny, które zalecają psychologowie:
Te metody są skuteczne, ponieważ mają długotrwały wpływ na zachowanie dziecka. Eksperci uważają, że krótka kara wystarczy, by dziecko wyciągnęło wnioski.
Czy jako dziecko dostawaliście klapsy? Uważacie, że to miało na was duży wpływ? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach.