Sprawdziliśmy, gdzie i w jakiej wysokości należy dawać napiwki, aby nie znaleźć się w kłopotliwej sytuacji

Ciekawostki
miesiąc temu

Istnieje wiele opinii na temat tego, czy w ogóle należy dawać napiwki, a jeśli tak, to ile i komu. Postanowiliśmy dotrzeć do sedna tej kwestii i rozważyć popularne poglądy na ten temat.

Czy napiwki uwłaczają godności?

Istnieje kilka powodów, dla których można by się z tym zgodzić.

  • Zwyczaj dawania napiwków rozprzestrzenił się jako sposób na zachęcenie służących do większego zaangażowania. Powstał on w Anglii za panowania Tudorów (1485-1603). W tym czasie szlachta, która posiadała poddanych, dawała służącym dodatkowe pieniądze za dobrą pracę. W XVII wieku stało się dobrym zwyczajem wśród szlachty, która zatrzymywała się na noc w gościnie u kogoś, aby zostawiać zachęty pieniężne dla służby. Następnie zwyczaj dawania napiwków rozprzestrzenił się na londyńskie kawiarnie.
  • Jednak wysokość otrzymywanych napiwków często nie zależy od profesjonalizmu personelu, ale od płci, wieku i wyglądu. W szczególności kelnerki, które noszą czerwone ubrania i malują usta czerwoną szminką, częściej otrzymują napiwki od mężczyzn. Sugeruje to, że w tym przypadku nie jest to wcale nagroda za dobrą pracę. Często panami kieruje chęć flirtowania i zademonstrowania swojego statusu.
  • W niektórych krajach, takich jak Singapur i Chiny, pracownicy nie oczekują napiwków od gości. W Japonii są one generalnie postrzegane jako zniewaga, bo mogą sprawiać wrażenie, że pracodawca nie płaci dobrze personelowi, podczas gdy Japończycy są dumni zarówno ze swojej pracy, jak i swoich szefów.

Po co więc je dawać?

„Taki miły napiwek zostawili mi dzisiaj podczas podwójnej zmiany”.

  • Niestety, w wielu krajach usługi nie są wliczane do rachunku, więc troska o opłacenie pracy kelnerów jest przerzucana na klientów. Zatem osoba, która nie zostawia napiwku, po prostu pozbawia personel przychodu. Czasami napiwki kelnerów są zbierane razem i dzielone wśród innych pracowników, na przykład barmanów i kucharzy.
  • Istnieje opinia, że napiwki są korzystne dla klienta, ale nie dla kelnerów, ponieważ zmuszają tych ostatnich do większego wysiłku. W rzeczywistości jednak tylko w 4 procentach przypadków większe kwoty napiwków były związane z jakością pracy personelu. W pozostałych przypadkach wpływ na wysokość napiwku miały inne czynniki, takie jak wygląd lub płeć kelnera. Jednak samo przekonanie, że ich dochody zależą od jakości obsługi, motywuje kelnerów do lepszej pracy.
  • Zazwyczaj osoba przychodzi do kawiarni lub restauracji nie tylko po to, aby zjeść, ale także po to, aby posiedzieć w miłej i relaksującej atmosferze. A zadaniem kelnera jest uczynienie wieczoru tak przyjemnym, jak to tylko możliwe. Dobry pracownik wyjaśni różnicę między odmianami winogron i rodzajami makaronów i będzie spełniał życzenia klienta. W takim przypadku napiwek jest łatwym sposobem na podziękowanie osobie, która umiliła nam wieczór. A jeśli taksówkarz zrobił wszystko, co w jego mocy, aby upewnić się, że nie spóźnisz się do pracy, to również zasługuje na napiwek.

Ile dać?

Aby napiwek nie wyglądał jak jałmużna, a gość nie sprawiał wrażenia barona rzucającego pieniędzmi, lepiej z góry wiedzieć, ile zostawić. Eksperci od etykiety radzą przestrzegać następujących zasad:

  • Na bankiecie organizowanym na zasadzie bufetu kelnerom wystarczy dać 10% rachunku. W przypadku normalnej obsługi przy stole można im przekazać do 15-20%.
  • Jeśli zabierasz jedzenie ze sobą z kawiarni lub restauracji, nie ma potrzeby zostawiania napiwku. Jeśli jednak zamówienie jest duże i składa się z wielu różnych pozycji, warto zostawić 10%.
  • Kurierowi można zostawić 10-15% rachunku.
  • Jeśli w kawiarni widziałeś słoik na napiwki, możesz nie wrzucać do niego pieniędzy. Ale jeśli barista lub kelner poczęstuje cię czymś na koszt firmy lub jesteś stałym klientem tej kawiarni, czasami warto włożyć kilka monet.
  • Możesz zostawić resztę lub 1-2 małe monety dla sprzątaczki w toalecie, w zależności od tego, jak dobrze utrzymuje ona czystość.
  • Możesz zostawić do 15-20 procent rachunku fryzjerowi, manikiurzystce i kosmetyczce, która wykonała depilację woskiem lub zabiegi w salonie, jeśli jesteś zadowolona z rezultatu. W salonie fryzjerskim pieniądze te powinny zostać podzielone między wszystkie osoby, które cię obsługiwały.
  • Podczas podróży taksówką zaleca się dawanie kierowcy napiwku w wysokości 15-20%, ale nigdy nie mniej niż 1 USD. Jeśli taksówkarz, bagażowy lub portier pomógł ci wnieść bagaż, powinien otrzymać 2 USD za walizkę i 1 USD za każdą dodatkową torbę. Portierowi, jeśli nie pomógł ci z bagażem, możesz podziękować za otwarcie drzwi przed tobą tylko uśmiechem i słowem „dziękuję”. Natomiast pokojówce należy zostawić 2-5 USD dziennie z dopiskiem „Dziękuję za posprzątanie pokoju”.

Kiedy napiwek nie jest konieczny?

  • Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy na przykład w salonie jest zwyczaj dawania napiwków, a nie chcesz wprawiać danej osoby w zakłopotanie, lepiej sprawdź wcześniej, czy akceptowalna jest taka praktyka.
  • Nie ma zwyczaju dawania napiwków profesjonalistom: nauczycielom, prawnikom, lekarzom, księgowym. Jeśli chcesz podziękować im osobiście, możesz zrobić niedrogi prezent lub podarować kartę podarunkową.
  • Usługi hydraulików, elektryków i innych specjalistów z reguły mają uzgodniony koszt i nie wymagają dodatkowych wydatków. Jeśli jednak dzwonisz do kogoś poza normalnymi godzinami pracy, warto dać napiwek za pilną potrzebę.
  • Przed wręczeniem napiwku warto dokładnie przyjrzeć się rachunkowi. Jeśli usługa jest już w nim uwzględniona, możesz nie dawać napiwku.
  • Jeśli usługa jest źle wykonana: włosy są źle obcięte, albo na zamówione danie trzeba było czekać godzinę, lepiej nie zostawiać napiwku. Być może w miejsce ludzi, którzy pracują niedbale, przyjdą bardziej pracowici i odpowiedzialni. Możesz też zostawić drobną monetę, która pokazuje, że zostawiłbyś napiwek, ale tylko wtedy, gdyby praca była tego warta.

Ale jeśli jesteś zadowolony ze wszystkiego, lepiej zostawić napiwek. W ten sposób nagrodzisz ludzi, którzy dobrze wykonali swoją pracę. Co więcej, w większości przypadków klienci są skąpi i możesz być jedyną osobą, która tego dnia dała napiwek kelnerowi.

Kto według was powinien otrzymywać napiwki, a kto nie?

Komentarze

Otrzymuj powiadomienia
Masz szczęście! Ten wątek jest pusty,
co oznacza, że masz prawo do pierwszego komentarza.
Śmiało!

Powiązane artykuły