19 nieudanych wypieków — na ich widok internauci z całego świata płakali ze śmiechu

Według amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Podiatrycznej (American Podiatric Medical Association), 71% kobiet, które mają w swojej szafie szpilki, doświadcza bólu podczas ich noszenia. Negatywne skutki noszenia wysokich obcasów nie ograniczają się tylko do stóp. Mogą obejmować także inne części ciała, co grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Ekipa Jasnej Stronie chce, żebyście były świadome, jak noszenie wysokich obcasów może szkodzić waszemu ciału. Pod koniec artykułu wspomnimy też o tym, co dokładnie może stać się ze stopami, gdy szpilki nosi się zbyt często.
Kiedy nosisz wysokie obcasy, twoje ciało musi utrzymywać równowagę. Żeby to robić, dolna część pleców wypychana jest do przodu, co zmienia ułożenie bioder i kręgosłupa. Zginacze stawu biodrowego muszą być cały czas zgięte, żeby zapobiegać utracie równowagi. Przy częstym i długotrwałym noszeniu szpilek czasami dochodzi nawet do skracania się i kurczenia tych mięśni. To z kolei może wywoływać ból bioder.
Kiedy nosisz wysokie obcasy, cały ciężar twojego ciała przenosi się na palce. Kolana muszą wtedy wysunąć się do przodu, żeby utrzymać równowagę. Skutkuje to zwiększonym naciskiem na nie i może wywoływać chorobę zwyrodnieniową stawów. Często spotykane objawy tego schorzenia to ból stawów, sztywność i ograniczony zakres ruchu.
Normalnie kręgosłup jest delikatnie wygięty, co pozwala mu zmniejszać napięcie wynikające z ruchu ciała. Kiedy nosisz wysokie obcasy, dolna część kręgosłupa nadmiernie się wygina, zmieniając jego ułożenie. Może to skutkować nadmiernym napięciem mięśni i bólami pleców.
Zmiany anatomiczne w obrębie kręgosłupa prowadzą do wielu problemów zdrowotnych. Czasem dochodzi na przykład do ucisku na korzenie nerwowe w kanale nerwowym. Może to wywoływać ból, osłabienie i skurcze mięśni.
Jak często nosicie szpilki? Zauważyłyście, jak wpływają na wasze ciało? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach!