Tajemnicze dzieje żony faraona Tutanchamona, które zadziwiły niejednego archeologa
Tutanchamon to bardzo dobrze znana postać. Dyskusje na temat jego osobowości trwały od chwili odkrycia jego grobowca. Naukowcy prowadzili badania, a zwykli ludzie rozprawiali na temat nieszczęść, jakie spotkały tych, którzy otworzyli grobowiec faraona. Cały ten rozgłos odciągał uwagę on innej ważnej postaci historycznej — żony Tutanchamona o imieniu Anchesenamon. Mieliśmy okazję ją poznać dzięki filmowi Mumia. Okazuje się, że przedstawiono w nim raczej fikcję niż prawdę.
Ekipa Jasnej Strony postanowiła dowiedzieć się więcej na temat kobiety, która przez wieki była uznawana za zaginioną królową Egiptu.
- W roku 1922 świat obiegła wiadomość o odkryciu nienaruszonego grobowca Tutanchamona. Szczęśliwym odkrywcą tego wyjątkowego znaleziska był angielski archeolog Howard Carter.
- Podczas dokładnego przeszukiwania grobowca Carter natknął się na wzmianki o młodej żonie Tutanchamona — królowej Anchesenamon. Archeolog był tym zaskoczony, ponieważ nigdy wcześniej nie słyszał o tej kobiecie. Teraz natomiast był w stanie zebrać trochę szczegółów z życia młodej królowej.
- Anchesenamon była trzecią córką Nefertiti i Echnatona, a po urodzeniu nazywała się Anchesenpaaton. Dzieciństwo spędziła w mieście, które zbudował jej ojciec — Achetaton, gdzie również znaleziono wzmianki na jej temat.
- Po śmierci Enchatona młody Tutanchamon objął tron i ożenił się z Anchesenpaaton. Około trzech lat później młody faraon przeprowadził reformę religijną, przywracającą tradycyjny kult boga Amona, w związku z czym królowa zmieniła imię na Anchesenamon. Młoda para rządziła Egiptem mniej więcej przez 10 lat.
- Ich związek miał nie tylko charakter polityczny. Tutanchamon i jego żona darzyli się uczuciem. Wiele z artefaktów znalezionych w grobowcu świadczy o tym, że był to dobry związek. Jedno z malowideł naściennych przedstawia na przykład królową wręczającą małżonkowi kwiaty lotosu.
- Para nie miała potomstwa. Dwie ciąże Anchesenamon nie zakończyły się pomyślnie — urodzone przedwcześnie córki zmarły. Ich szczątki, starannie pochowane, odnaleziono w grobowcu Tutanchamona, blisko podstawy jego sarkofagu.
- Młody faraon miał skoliozę i na malowidłach jest często przedstawiony z laską. Nie jest natomiast znana dokładna przyczyna jego śmierci. Naukowcy uważają, że mogła być wynikiem zachorowania na malarię albo urazu spowodowanego wypadnięciem z rydwanu. Po odejściu Tutanchamona Anchesenamon została ostatnią z królewskiego rodu.
- Tutanchamon zmarł w wieku 19 lat, a jego młoda żona została wdową. Nie urodziła dziedzica, dlatego odważyła się ponownie wyjść za mąż, żeby nie stracić pozycji i uchronić się przed zakusami innych ludzi żądnych władzy.
- Najlepszym kandydatem na męża wydawał się wezyr Tutanchamona i jego mentor Aj. Anchesenamon nie chciała jednak wyjść za starego biurokratę. Według jednej z wersji historii wysłała pismo do władcy Hetytów z prośbą o przysłanie jednego z jego synów, którego mogłaby poślubić. Nie chciała bowiem wychodzić za kogokolwiek ze swoich poddanych.
- Król Hetytów ucieszył się na tę wieść i wysłał do Egiptu swojego syna. Historykom nie udało się ustalić, co takiego stało się z księciem, wiadomo jednak, że zmarł w drodze do Anchesenamon. Możliwe, że padł ofiarą przeciwników zakusów Hetytów do egipskiego tronu.
- Anchesenamon nie pozostało nic innego jak wyjść za Aja. Dowodem zawarcia małżeństwa są odnalezione przez archeologów pierścienie z imionami małżonków. Były wezyr dopiął swego — wstąpił na tron i został faraonem. Zaraz potem historia Anchesenamon kończy się w niewyjaśnionych okolicznościach. Wszystkie znaleziska wskazują, że Aj ożenił się z kobietą o imieniu Teje. W jego grobowcu tylko ona została określona mianem żony Aja.
- Niedaleko grobowca Tutanchamona znajduje się jeszcze jeden grobowiec. Znajdujące się w nim przedmioty, w tym biżuteria, wskazują, że został przygotowany dla Anchesenamon, nie znaleziono tam jednak jej szczątków.
- Na początku XIX wieku archeolodzy odkryli grobowiec, w którym spoczywały dwie mumie kobiet. Nie udało się ich zidentyfikować przez ponad sto lat. Dopiero badania DNA przeprowadzone w 2010 roku ujawniły, że jedna z mumii mogła należeć do biologicznej matki dziewczynek, które zostały pochowane w grobowcu Tutanchamona. Jest więc możliwe, że to szczątki Anchesenamon.
- Wizerunek królowej był kilkukrotnie wykorzystywany w filmach. Najsłynniejsza jest wersja pokazana w filmie Mumia z 1999 roku. Twórcy zmienili jednak jej historię i uczynili z niej postać negatywną, która nie miała nic wspólnego z historycznym pierwowzorem.
- Anchesenamon miała krótkie i tragiczne życie. Mimo nieszczęść była jednak kochającą żoną i do końca zachowała godność i dumę odziedziczone po swoich wielkich rodzicach.
Czy słyszeliście już wcześniej o Anchesenamon? Jak myślicie, czy jej historia zasługuje na to, żeby znaleźć się w jednym rzędzie z biografiami Kleopatry czy Nefertiti?