Jakiś czas temu sieć obiegła informacja, że szwedzki gigant meblowy IKEA poszukuje najemcy do mieszkania o powierzchni 10 metrów kwadratowych w Tokio. Koszt miesięcznego czynszu za takie malutkie mieszkanko miał wynosić mniej niż 1 dolara. Celem tej kampanii jest pokazanie, że nawet na ograniczonej przestrzeni można żyć całkiem wygodnie, jeśli mądrze się ją wykorzysta.
Internet jest pełen zdjęć wąskich domów o szerokości zaledwie 1,5 metra.
Wewnątrz tych domów znajdują się takie mieszkania. To na zdjęciu poniżej ma tylko 8 metrów kwadratowych powierzchni.
Bez względu na to, jak małe jest mieszkanie, z pewnością znajdzie się w nim genkan — specjalne miejsce, w którym zdejmuje się i zostawia buty.
Pomysłowi Japończycy wymyślili wbudowany w ścianę stołek, dzięki któremu można usiąść przy zakładaniu butów.
„Pracowałam w agencji nieruchomości w Tokio i wynajmowaliśmy takie mieszkania. Robiąc te zdjęcia, stałam w drzwiach wejściowych”.
Czy nadal uważacie, że kuchnia o powierzchni 5 metrów kwadratowych jest mała?
Wbudowane szafy są powszechne w japońskich mieszkaniach. Pozwalają zaoszczędzić miejsce i uniknąć zagracanie wnętrza meblami.
Skromniejszą opcją są otwarte wieszaki na ubrania, które w razie potrzeby można schować za zasłoną (do tego służy reling z haczykami).
Małe japońskie łazienki to często jednoczęściowe kabiny. Wanna jest oczywiście bardzo skromnych rozmiarów i można w niej jedynie siedzieć.
Aby pralka nie zajmowała cennych metrów w mieszkaniu, czasami umieszcza się ją na balkonie.
Japończycy przykrywają ją folią i specjalnymi pokrowcami, aby nie zniszczyła się od deszczu.
Potomkowie samurajów muszą wykazać się wyobraźnią, szukając miejsca do suszenia prania.
Krzesła i sofy bez nóg są bardziej kompaktowe. Dlatego takie meble, nietypowe dla nas, są dość często spotykane w japońskich domach.
Mieszkania dwupoziomowe mają więcej światła i miejsca na futon. Ale wchodzenie i schodzenie po schodach to wyzwanie.
W tym mieszkaniu jest tylko łóżko, umywalka, prysznic i toaleta. Plus panoramiczne okna z widokiem na sąsiadów.
„W centrum Tokio wynajęcie średniej wielkości mieszkania jest dość drogie. Musiałem urządzić miejsce do pracy w szafie”.
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem kota lub psa, znalezienie mieszkania w Japonii, a w szczególności w Tokio, nie będzie łatwe.
„W tym domu nie wolno trzymać zwierząt”.
„Toaleta w moim domu jest tak mała, że nie ma w niej miejsca nawet na kosz. Muszę więc używać tych worków do wrzucania śmieci”.
Gdy mieszkanie jest bardzo małe i jest w nim zbyt wiele rzeczy:
- Pracowałam w biurze nieruchomości w Tokio. Pewnego razu zostałam wysłana do mieszkania japońskiego najemcy, aby sprawdzić jego kuchenkę. Ostrzegli mnie, żebym była ostrożna. Kiedy dotarłam na miejsce, zadzwoniłam do drzwi i usłyszałam w środku jakieś szuranie. Potem drzwi się otworzyły i zobaczyłam lokatora, który ledwo przeciskał się między swoimi rzeczami, aby wyjść.
„Widok z jedynego okna mojego mieszkania w Tokio”
Ponieważ domy stoją bardzo blisko siebie, szyby w oknach są nieprzezroczyste.
BONUS: „Po podpisaniu umowy najmu mieszkania wręczono mi paczkę ryżu wyhodowanego i zebranego przez pracowników tej agencji nieruchomości”.