18 osób, które zamówiły coś fajnego, a rzeczywistość spłatała im figla

Zdziwilibyście się, jak wiele korzyści może przynieść naszym dzieciom zabawa i jak bardzo wpływa na ich rozwój. Na przykład, jeśli wasza pociecha lubi bawić się w lekarza, może wykazywać więcej empatii wobec rówieśników. Z kolei sięganie po kosmetyki do makijażu w dzieciństwie przyczynia się do wzmocnienia poczucia własnej wartości w wieku nastoletnim.
Jasna Strona uważa, że dzieci to nasza przyszłość i powinny mieć styczność z jak największą liczbą pozytywnych bodźców. Dlatego chcielibyśmy zaproponować wam kilka pożytecznych gier i zabaw dla maluchów.
Udawane zabawy mogą być doskonałym narzędziem dla rozwoju mózgu, a także rozwoju społecznego i poznawczego. Przyczyniają się do doskonalenia zdolności społecznych i językowych malucha, rozwijają wyobraźnię i poszerzają wiedzę o świecie. Udawanie lekarza jest jedną z wielu zabaw polegających na odgrywaniu ról, która zapewnia dziecku sporo rozrywki, a opieka nad ulubioną lalką lub inną zabawką może sprawić, że kiedy maluch podrośnie, będzie bardziej empatyczny.
Pozostałe korzyści zabaw na niby obejmują rozwój:
„Zgadnij kto to?” ma wiele edukacyjnych zalet. Oprócz podstawowych korzyści, jakie płyną z tego typu zabaw, takich jak pilnowanie kolejności, przestrzeganie zasad i nauka sportowego zachowania, gra:
Po latach zabawa kosmetykami może okazać się bardzo istotna, jeśli chodzi o poczucie wartości dziecka. Wspólne malowanie się zwiększa pewność siebie malucha, ponieważ czuje się zaangażowany w to, co robicie, spędza czas na zabawie z wami, jest w centrum uwagi i dostaje pochwały za swoją pracę.
Jenga wymaga skupienia, udoskonala koordynację wzrokowo-ruchową i zdolność podejmowania decyzji, a głównym celem gry jest nauka cierpliwości. Jak wynika z tego badania, Jenga jest również świetnym treningiem dla mózgu i może wzmacniać i usprawniać funkcje poznawcze.
Układanie puzzli to jedna z najlepszych zabaw z dzieckiem — nie dość, że dostarcza dużo rozrywki, to jeszcze ma to ogromny wpływ na zdolności poznawcze. Układanki obniżają ryzyko wystąpienia schorzeń psychicznych, takich jak utrata pamięci, demencja lub choroba Alzheimera.
Szachy to kolejna gra pełna zalet. Oczywiście wymaga umiejętności strategicznych, rozwiązywania problemów i myślenia krytycznego, ale według tego badania pomaga również znacznie szybciej przetwarzać informacje.
Gra w statki wymaga sporo myślenia i logiki. Trzeba dokonywać w niej wielu wyborów, ustalać, gdzie najlepiej strzelić, pilnować swoich ruchów i decydować o tym, gdzie uderzyć w następnej kolejności. I to właśnie dzięki tym zaletom gra jest tak pożyteczna dla dzieci.
Gra w scrabble ubogaca zasób słów dziecka, poprawia pamięć, a według pewnego badania ci, którzy często w nią grają, używają innej części mózgu do podejmowania decyzji leksykalnych niż osoby, które w ogóle nie uczestniczą w takiej zabawie.
Jakie są wasze ulubione gry edukacyjne, w które gracie ze swoimi dziećmi? Koniecznie się nimi podzielcie!