15 przykładów na to, że nie należy oceniać książki po okładce, a ludzi po wyglądzie

Sypialnia to przestrzeń osobista mieszkańców. Każdy ma prawo urządzić ją sobie i udekorować według własnych preferencji. Jednak można przy tym popełnić kilka błędów, przez które nie wykorzystamy pełnego potencjału pomieszczenia. Dlatego też warto kierować się kilkoma złotymi zasadami i zaleceniami, aby sypialnia stała się wyjątkowym i przytulnym miejscem. W ten sposób zyskacie swój kącik, który jest nie tylko klimatyczny, ale też praktyczny.
Ekipa Jasnej Strony przygotowała listę 10 błędów najczęściej popełnianych podczas urządzania sypialni. Podpowiemy, co należy zrobić, aby stworzyć przestrzeń pełną spokoju, wyrażając przy tym swoją osobowość.
Wybierając stolik nocny, upewnijcie się, że ma odpowiedni rozmiar i wysokość. Nie powinien być za duży lub za mały, ani zbyt niski lub zbyt wysoki. Mamy dla was pewien sposób na ustalenie odpowiedniej wielkości: potrzebujecie tylko lampki. Idealny stolik nocny powinien być wystarczająco duży, by zmieściła się na nim lampka, ale by jednocześnie nie zajmowała za dużo miejsca. Dobrym pomysłem jest wybór mebla odpowiadającego wysokości łóżka, żeby z łatwością można było dosięgnąć lampki.
To bardzo często popełniany błąd. Jedni lubią mieć mnóstwo dekoracyjnych poduszek, a inni wręcz przeciwnie. Jednak im więcej rzeczy na łóżku, tym bardziej przytłaczający wydaje się wystrój pokoju. Ponadto może to utrudniać poranne ścielenie. Z drugiej strony, zbyt mała liczba poduszek sprawi, że wystrój będzie niekompletny. Musicie znaleźć odpowiednią równowagę dla siebie i waszego łóżka.
Wezgłowie łóżka powinno pasować do stylu pokoju i dekoracji, aby stworzyć odpowiednią atmosferę. Rozmiar łóżka i ściana przy wezgłowiu to kolejne aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę. Wybierając nowy zagłówek, pomyślcie o jego przeznaczeniu — czy chcecie kupić go, by ładnie wyglądał, stanowił dla was wsparcie, chronił ścianę, a może ma spełniać wszystkie te funkcje jednocześnie.
Sypialnia powinna być miejscem do relaksu i odpoczynku. Nie powinno się przenosić do niej niczego, co przypomina o pracy. Dlatego biurko lub komputer w sypialni może nie być najlepszym pomysłem. Ponadto może to również mieć wpływ na jakość snu. Jeśli w domu nie ma pomieszczenia przeznaczonego do pracy, umieśćcie biurko i/lub komputer jak najdalej od łóżka, a jeśli to możliwe, ustawcie je w miejscu, którego nie widać, gdy zasypiacie. W takim przypadku należy pamiętać o utrzymywaniu porządku na biurku.
Jeśli planujecie ozdobić sypialnię dywanem, pamiętajcie, by zajmował większą część przestrzeni do spania. W przeciwnym razie nie stworzy efektu przytulności. Najlepiej, gdyby zakrywał większość podłogi w pokoju.
Uważnie rozplanujcie rozkład oświetlenia i jego rodzaj. Może być ono różnorodne, a jego wybór i połączenie zależy od tego, do czego będziecie wykorzystywać pokój. Jeśli to konieczne, umieśćcie światło w konkretnych miejscach, takich jak lampka na stoliku nocnym, gdy lubicie czytać przed snem. Ale pamiętajcie, że duża ilość światła nie zawsze dodaje przytulności. Lepiej skupić się na jakości niż na ilości źródeł światła.
Zasłony to podstawowy element wystroju sypialni, ponieważ nie tylko blokują chłodne powietrze, ale też zapewniają prywatność. Pamiętajcie jednak, że im są grubsze, tym mniej światła dziennego będą przepuszczać. Przez to pokój może się wydawać ponury i ciemny nawet rano, gdy powinno być jasno. Musicie znaleźć złoty środek między prywatnością a światłem. Obecnie można też wykorzystać rolety, aby kontrolować ilość słońca wpuszczanego do pokoju.
Pamiętajcie o zasadzie „mniej znaczy więcej”. Sypialnia, w której jest za dużo mebli, nie tylko wygląda na bardziej zagraconą, ale też optycznie pomniejsza pomieszczenie. Meble w sypialni same z siebie są duże (łóżko, wezgłowie, szafki nocne, szafy itd.), więc może lepiej przemyśleć dostawienie kolejnego przedmiotu do tego pokoju.
Lepiej unikać jaskrawych kolorów na ścianach sypialni. Mamy na myśli takie kolory jak: czerwony, pomarańczowy czy jaskrawy żółty. To samo dotyczy wszystkich pomieszczeń, w których się odpoczywa. Chodzi o to, że jaskrawe barwy nie pozwalają na relaks. Zaleca się używania jasnych, uspokajających kolorów. Na przykład warto wybrać biały, ponieważ sprawia, że sypialnia wydaje się większa. Nie zapominajcie też o dopasowaniu innych rzeczy (np. pościeli, mebli, dywanów) do koloru ścian.
Bierzecie pod uwagę te zalecenia, gdy urządzacie sypialnię? A może macie swoje wskazówki, dzięki którym można osiągnąć przytulną przestrzeń w tym pomieszczeniu?