19 dowodów na to, że zdjęcia w mediach społecznościowych odbiegają od rzeczywistości

W naszym nosie znajduje się około 400 różnych typów receptorów, które pomagają nam wyczuwać różne zapachy, od przyjemnych po obrzydliwe. Naukowcy odkryli, że naszego zmysłu węchu używamy nie tylko po to, aby dowiedzieć się, czy jedzenie się zepsuło, czy nie. Zapachy pomagają nam wybrać odpowiedniego partnera, poznać przybliżony wiek danej osoby i jej stan zdrowia. Nic więc dziwnego, że każdy z nas chce ładnie pachnieć. Postanowiliśmy zebrać wskazówki, które wam w tym pomogą.
Według naukowców żywność, która najczęściej pojawia się na naszym stole, może bezpośrednio wpływać na zapach naszego potu. Na przykład czerwone mięso zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych, a jeśli organizm nie jest w stanie rozłożyć tych substancji, zapach potu może stać się dusząco cierpki.
Warzywa z rodziny krzyżowych, takie jak brokuły i brukselka, również mogą powodować wiele kłopotów. Jeśli zawarta w nich siarka dotrze do bakterii żyjących na powierzchni skóry, zaczynają one wytwarzać nieprzyjemny zapach zgniłych jaj. Ponadto organizm niektórych osób nie jest w stanie w pełni przetworzyć trimetyloaminy, która znajduje się w fasoli, jajkach i mleku. W rezultacie ten związek organiczny jest wydalany przez pory, pozostawiając stęchły, rybi zapach.
Nie należy całkowicie zmieniać stylu odżywiania bez porady dietetyka, ale można spróbować zmniejszyć ilość niektórych pokarmów w diecie. Niektórzy badacze sugerują, że węgiel aktywny może neutralizować nieprzyjemny zapach. Inni sugerują spożywanie większej ilości błonnika i świeżych owoców. Wielu dermatologów sugeruje przyjmowanie jadalnego olejku eterycznego z mięty pieprzowej, ponieważ może on poprawić zapach potu.
Nasze ciała zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach, gdy bakterie na powierzchni skóry wchodzą w kontakt z potem. Napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa i herbata, stymulują gruczoły potowe, a ciało produkuje więcej płynów, co sprawia, że zapach potu może stać się nieprzyjemny.
Z drugiej strony woda pomaga pozbyć się niemiłych woni. Gdy organizm jest odwodniony, wszystkie uwalniane zapachy stają się silniejsze, zwłaszcza te pochodzące z ust. Niektórzy eksperci sugerują picie co najmniej 8 szklanek wody dziennie, aby utrzymać nawodnienie organizmu.
Czasami nieprzyjemny zapach nie pochodzi z naszego ciała, ale z ubrań. Z tego powodu przepoconą odzież należy prać odwróconą na lewą stronę, aby proszek mógł lepiej poradzić sobie z substancjami wytwarzającymi niemiłą woń. Jeśli rzeczy mają intensywny zapach, można je po prostu namoczyć w roztworze octu przed praniem.
Lepiej jednak zrezygnować z używania płynu do płukania. Pokrywa on tkaninę cienką warstwą, która zapobiega cyrkulacji powietrza. Wtedy bardziej się pocimy, a bakterie wydzielające nieprzyjemne zapachy namnażają się szybciej.
Nie wkładaj ciasno ubrań do szafy. Zakłóca to cyrkulację powietrza i powoduje szybkie zawilgocenie materiału. Z tego samego powodu nie należy przechowywać kosmetyków w plastikowych pojemnikach. Węgiel aktywowany w saszetkach może zaradzić tej sytuacji, ale lepiej jest po prostu zostawić niewielką przestrzeń między rzeczami.
Bez względu na to, jak dokładnie myjemy się pod prysznicem, na naszej skórze pozostaje część bakterii. Co nie jest złe, ponieważ to właśnie ten mikrobiom tworzy naturalny zapach, który wiele osób wokół nas uważa za atrakcyjny. Dlatego nie należy zbyt często używać mydła antybakteryjnego.
Ten produkt kosmetyczny może zakłócić naturalną równowagę i zniszczyć pożyteczne mikroorganizmy, które zostaną zastąpione przez szkodliwe bakterie. A to z kolei prowadzi do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu. Lepiej wybrać łagodny, delikatny środek.
Po kąpieli należy dokładnie wytrzeć całe ciało czystym ręcznikiem, zwracając szczególną uwagę na miejsca, w których zwykle gromadzi się pot. Bakterie odpowiedzialne za wydzielanie nieprzyjemnego zapachu najszybciej pojawiają się w wilgotnym środowisku, dlatego nie należy nakładać ubrań na mokre ciało.
Intensywne ćwiczenia kojarzą nam się raczej z produkcją potu, więc wydaje się mało prawdopodobne, aby nadały naszym ciałom lepszy zapach. Naukowcy twierdzą jednak, że regularne pocenie się może przywrócić naturalny zapach skóry. Im częściej oczyszczamy gruczoły potowe, tym mniej intensywny jest zapach danej osoby.
Oceniamy innych między innymi na podstawie ich zapachu. Jedno z badań wykazało, że ludzie, których zapachy są podobne, czują do siebie więcej sympatii i szybciej nawiązują ciepłe relacje. Tak więc nasze pragnienie, by pachnieć przyjemnie dla innych, jest uzasadnione.
Co zaskakujące, jeden z eksperymentów wykazał, że mężczyźni najbardziej lubią naturalny zapach kobiet. Co więcej, im wyższy jest poziom estrogenu w kobiecym organizmie, tym bardziej atrakcyjny jest jej zapach. Za to za kwiatowymi aromatami większość panów nie przepada. Wyjątkiem jest konwalia, olejek różany i zapach wanilii.
Na zapach ciała wpływa również stan umysłu danej osoby. Jeśli jesteśmy zdenerwowani, w ciągłym stresie lub cierpimy na niedobór snu, nasz zapach może stać się nieprzyjemny. Stosowanie różnych aromatycznych substancji w sypialni może pomóc w zasypianiu. Najskuteczniej uspokajają zapachy lawendy i rumianku. A jeśli skropisz olejkami aromatycznymi czystą pościel i poduszkę, wtedy po nocnym odpoczynku będziesz ładniej pachnieć.
Nie należy skrapiać się obficie perfumami kilka razy dziennie. Po pierwsze, noszenie dużego flakonu w torebce jest niewygodne, a po drugie, zbyt mocny zapach raczej zwali innych z nóg niż wzbudzi sympatię.
Niektórzy radzą zabrać ze sobą kilka wacików nasączonych perfumami lub wodą toaletową. W razie potrzeby można delikatnie przetrzeć strategiczne miejsca: nadgarstki, szyję i ścięgna podkolanowe. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić perfumy, ale też utrzymać przyjemny zapach na wymaganym poziomie.
Warto również pozwolić perfumom całkowicie wyschnąć przed wyjściem z domu, w przeciwnym razie zapach szybko się ulotni.
Nie wszystkie dezodoranty działają w ten sam sposób. Niektóre produkty kosmetyczne zawierają specjalne substancje, które zmniejszają liczbę bakterii. Stosowanie ich prowadzi do tego, że mikroflora w okolicy pach zostaje zaburzona. U niektórych osób powoduje to zwiększoną produkcję mikroorganizmów, które wytwarzają nieprzyjemny zapach.
W takim przypadku eksperci zalecają stosowanie dezodorantów probiotycznych, które niszczą tylko szkodliwe bakterie, a tym samym eliminują nieprzyjemny zapach. Niektórzy ludzie wolą samodzielnie przygotowywać dezodoranty z octu jabłkowego, sody oczyszczonej i soku z cytryny, które mają taki sam efekt. Jednak takich środków należy używać ostrożnie, bo mogą powodować podrażnienia.
Mistrzami w utrzymywaniu przyjemnego zapachu ciała są Japończycy. Zobaczcie, jakie sztuczki stosują, aby dobrze pachnieć nawet po długim dniu pracy.