11 ważnych sygnałów ostrzegawczych, które wysyła nam organizm
Kiedy dobrze znamy swoje ciało, od razu zauważamy wszelkie zmiany. Często jednak je ignorujemy. A przecież warto wiedzieć, które sygnały ostrzegawcze organizmu świadczą o problemach ze zdrowiem.
Na szczęście nie wszystkie objawy są powodem do niepokoju. Niektóre z nich świadczą jednak o poważnych problemach i nie wolno ich lekceważyć. Gdy w grę wchodzi nasze zdrowie, zawsze lepiej dmuchać na zimne. Dlatego gdy zauważycie któreś z poniższych symptomów, umówcie się na wizytę do lekarza.
Jasna Strona postanowiła uczulić was na ważne sygnały, które może wysyłać organizm. Pamiętajcie, by każdy z niepokojących objawów zawsze konsultować ze specjalistą.
1. Łupież i wypadające włosy
Łuszcząca się skóra głowy to dość powszechny problem. W połączeniu z wypadaniem włosów może oznaczać niedobór ważnych witamin i składników odżywczych. Przyczyną tych problemów może być zbyt niski poziom cynku, witamin B2, B3, B6 i B7 oraz żelaza.
2. Pomarszczone dłonie i palce
Zmarszczki to normalny, zdrowy objaw starzenia się, a dłonie marszczą się również, gdy długo trzymamy je w wodzie. Jednak kiedy ręce zaczynają wyglądać na bardziej pomarszczone i tracą elastyczność szybciej niż inne części ciała, może to być sygnał ostrzegawczy organizmu. Jeśli na palcach pojawiają się zmarszczki, pomimo faktu, że nie miały styczności z wodą, być może jest to symptom odwodnienia, słabego krążenia krwi albo problemów z tarczycą.
3. Białe plamy na języku
Zdrowy język ma zwykle różowawy kolor. Białe plamy mogą natomiast świadczyć o infekcji zwanej pleśniawką. To powszechny problem osób borykających się z cukrzycą. Biały nalot pojawia się również w przypadku nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Przydałoby się zatem lepiej zadbać o zęby i język.
4. Skórna wysypka
Czerwona i swędząca skóra to objaw egzemy, ale zdarza się, że przyczyną wysypki, której towarzyszy gorączka, jest infekcja lub kontakt z trującymi roślinami. Nawet jeśli zmiany skórne nie wyglądają na poważne, mogą ulec zakażeniu, dlatego najlepiej pokazać je lekarzowi.
5. Opuchnięte kostki
Opuchnięte kostki to typowy objaw ciąży, ale jeśli was to nie dotyczy, mogą być zwiastunem złego krążenia krwi, problemów z sercem lub niedoczynności tarczycy. Do mniej poważnych przyczyn tej przypadłości zaliczyć można spożywanie zbyt dużej ilości soli, która prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie.
6. Suche oczy
Przesuszenie oczu prowadzi do uczucia pieczenia, stanu zapalnego i uszkodzenia oczu. To także normalny symptom związany ze starzeniem się lub zażywaniem niektórych leków. Ale może być to również objaw zespołu Sjögrena. Schorzeniu często towarzyszy suchość w ustach. Jest to choroba układu odpornościowego.
7. Wzdęcia
Niewielkie wzdęcia po posiłku nie są zwykle powodem do niepokoju, ale mogą też świadczyć o nietolerancji pokarmowej. Jeśli jecie produkty, na które macie uczulenie (a możecie o tym nawet nie wiedzieć), w waszym żołądku wydziela się dużo gazów. Najczęściej winowajcą jest pszenica i gluten.
8. Niewyjaśnione siniaki
Jeśli na waszej skórze często pojawiają się siniaki, a nie przypominacie sobie, żebyście się uderzyli, warto powiedzieć o tym specjaliście. Przypadkowe i łatwe siniaczenie skóry można wytłumaczyć niedoborem witamin, ale może to być też objaw czegoś poważniejszego, na przykład problemów z krzepliwością krwi.
9. Ciągłe uczucie pragnienia
Oczywiście trzeba się nawadniać i pić dużo wody, ale ciągłe uczucie pragnienia to typowy objaw stanu przedcukrzycowego. Do innych symptomów zaliczyć można zmęczenie oraz częste oddawanie moczu, które jest konsekwencją spożywania dużych ilości płynów.
10. Przypadkowe drgania mięśni
Za drgania mięśni odpowiada wiele czynników, takich jak aktywność fizyczna, stres, odwodnienie i niewysypianie się. Niewykluczone jednak, że jest to poważniejszy objaw, świadczący o schorzeniu neurologicznym lub chorobie nerek.
11. Chrapanie
Chrapanie jest zwykle nieszkodliwe dla organizmu — co najwyżej irytujące dla partnera. W niektórych przypadkach może być jednak objawem obturacyjnego bezdechu sennego. Przypadłość wymaga leczenia. Lekarz może zalecić stosowanie specjalnego urządzenia, które pomaga w nocy spać i lepiej oddychać.
Czy występują u was któreś powyższych objawów? Dajcie znać w komentarzach!