12 sztuczek, dzięki którym twoje mieszkanie będzie w czasie zimy cieplejsze i przytulniejsze
Ludzie dzielą się na dwa typy. Jedni sypiają przy otwartym oknie nawet w największe mrozy, podczas gdy inni wyciągają ciepły koc, gdy na zewnątrz robi się nieco chłodniej. Dla tych, którzy marzną, zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą im spędzić zimę komfortowo bez wydawania pieniędzy na drogie urządzenia grzewcze.
1. Ustaw wentylator przed grzejnikiem.
Jedną z najprostszych sztuczek jest postawienie wentylatora niemal tuż przy kaloryferze.
- To metoda, której używałem, aby uciec przed przenikliwym zimnem w moim wynajmowanym mieszkaniu. Trzeba wziąć najzwyklejszy wentylator i skierować podmuch na kaloryfer. Wentylator porusza nagrzane przez grzejnik powietrze i rozprowadza je po mieszkaniu. Efekt jest niesamowity. Podwójnie niesamowite jest to, że praktycznie nie powoduje wzrostu kosztów energii elektrycznej. Moc wentylatora to około 40-60 watów, jak starego typu żarówka. A moc dodatkowego grzejnika, którego nie musimy już włączać, to około 2000 watów.
2. Zawieś grubsze zasłony.
Gęste zasłony zmniejszają straty ciepła o 40%. Postaw na aksamit lub inny ciężki materiał, ale unikaj bawełny. Zawieś zasłony jak najbliżej szyby i nie zapomnij ich zasunąć, gdy słońce zajdzie za horyzont.
3. Rozłóż dywan.
Nie ma sensu podkręcać ogrzewania do maksimum, jeśli na podłodze nie mamy dywanów. Przez gołą podłogę może uciekać od 10 do 20 procent ciepła. Eksperci zalecają wybór dywanów z gęstym włosiem, ponieważ najskuteczniej zatrzymują ciepło, zapewniając dodatkowy komfort i przytulność.
4. Umieść folię bąbelkową na szybach.
Folia bąbelkowa będzie działać jako bariera termiczna. Z grubsza rzecz biorąc, otrzymamy rodzaj dodatkowego okna z podwójnymi szybami.
5. Przymocuj folię do ściany za grzejnikiem.
Jest to jeden z najprostszych trików, który sprawi, że grzejnik będzie działał wydajniej. Jeśli ścianę za grzejnikiem pokryjemy folią, ciepło nie będzie uciekało w ścianę, a wręcz przeciwnie, zostanie odbite i rozejdzie się po pomieszczeniu. Temperatura w mieszkaniu od razu wzrośnie.
6. Odsuń rzeczy od grzejnika.
Czasami wystarczy tylko przestawić meble, żeby w domu zrobiło się cieplej. Sofa, duże legowisko dla psa, krzesło lub szafa po prostu pochłaniają ciepło. Postaraj się jak najbardziej oczyścić przestrzeń przed grzejnikami.
7. Zamknij drzwi do pomieszczeń.
Ta wskazówka jest śmiesznie prosta. Wystarczy zamknąć drzwi do pomieszczeń, które nie są używane. Można na przykład tymczasowo zamknąć drzwi do sieni, spiżarni lub przedpokoju. Ważne jest również, aby szybko zamykać drzwi wejściowe i upewnić się, że ściśle przylegają do otworu: pomoże to zapobiec utracie nawet 15% ciepła z korytarza.
8. Kup prześcieradło elektryczne.
Zamiast remontować mieszkanie i wydawać pieniądze na potrójne szyby, można użyć koca lub prześcieradła elektrycznego. Zużycie energii jest minimalne, ale ciepło i komfort gwarantowane.
9. Uszczelnij szpary w drzwiach i oknach.
Jeśli poprzednie metody nie zadziałały, a w pomieszczeniu nadal jest zimno, ważne jest, aby zidentyfikować możliwe nieszczelności. Często zdarza się, że pod drzwiami wewnętrznymi lub w oknach są szpary. Istnieją dwa sposoby na rozwiązanie tego problemu: zakup specjalnych wałków w sklepie lub wykonanie ich samodzielnie, na przykład z makaronów basenowych.
10. Odsuwaj zasłony w ciągu dnia.
Zasuwaj zasłony wieczorem, ale rozsuwaj je w ciągu dnia, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie. Światło słoneczne daje 3% ciepła w mieszkaniu. Może się wydawać, że to niewiele, ale w połączeniu z innymi metodami sprawdza się doskonale.
11. Wybierz ciemne grzejniki.
Czarny grzejnik jest bardziej wydajny w rozprowadzaniu ciepła. Nie można jednak po prostu przemalować kaloryfera, bo pogorszy to jego możliwości grzewcze. Na etapie budowy lub remontu można po prostu kupić grzejniki w ciemnym kolorze.
12. Nie zamykaj drzwi do łazienki.
Pozostaw otwarte drzwi łazienki po kąpieli. Gorące, wilgotne powietrze szybko podniesie temperaturę w sąsiednich pomieszczeniach. Zmniejsza to również ryzyko rozwoju pleśni w łazience.
Zimą cenimy sobie ciepłe i przytulne wnętrza. Ale nawet w chłodnych porach roku nie powinniśmy wybierać do snu zbyt ciepłych pidżam i koszul. Z tego artykułu dowiecie się, dlaczego.