16 psich fryzur, które są tak nieudane, że aż śmieszne

Melatonina jest zwana również hormonem snu, ponieważ jej produkcja jest bezpośrednio związana z ilością otrzymywanego światła słonecznego. Występuje naturalnie w naszym ciele i jest syntetyzowana poprzez tryptofan, jeden z najważniejszych aminokwasów, których organizm nie wytwarza samodzielnie — musi go pozyskać wraz z pożywieniem. Tryptofan jest kluczowy dla właściwego funkcjonowania i rozwoju organizmu.
Sprawdziliśmy, jak ważna jest dla nas melatonina. W dzisiejszym artykule podzielimy się z wami naszymi odkryciami. Pamiętajcie, żeby skonsultować ze swoim lekarzem lub dietetykiem wszelkie zmiany w diecie lub zażywanie suplementów.
W naszym organizmie znajdują się dwa typy melatoniny: pierwszy powstaje w szyszynce, a drugi w innych organach. Pierwszy jest światłoczuły, co oznacza, że jego produkcja jest uzależniona od ilości przyjmowanego światła słonecznego. Odpowiada on głównie za utrzymanie rytmu sennego.
Drugi typ, zwany melatoniną pozaszyszynkową, powstaje w większych ilościach, ale jego wytwarzanie nie ma żadnego związku ze światłem. Jego kluczowym zadaniem jest ochrona komórek, ponieważ ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
Melatonina szyszynkowa kontroluje biologiczny zegar naszego organizmu. Odpowiada przede wszystkim za odpoczynek. Produkcja tego hormonu rozpoczyna się o zmierzchu, gdy dociera do nas mniej światła słonecznego, i osiąga szczyt nocą. Nie działa jak tabletka nasenna, a raczej ma przypomnieć nam, że czas na relaks.
Produkcja melatoniny pozaszyszynkowej odbywa się w całości poza tym organem. Gdy zachodzi taka potrzeba, wszystkie narządy i tkanki są w stanie wytworzyć ją samodzielnie. Funkcjonuje głównie na poziomie komórkowym. Ma działanie antyoksydacyjne, zapobiegając starzeniu się komórek, a równocześnie działa przeciwzapalnie, chroniąc je przed różnymi czynnikami.
Poza najważniejszą funkcją, jaką jest regulacja snu i odpoczynku, hormon ten daje nam szereg równie ważnych korzyści.
Choć nasze organizmy produkują melatoninę naturalnie, dieta znacząco pomoże zarówno w bezpośrednim przyswajaniu nie tylko tego hormonu, ale również tryptofanu, którego potrzebujemy do syntezy melatoniny.
Zażywacie jakieś suplementy diety albo witaminy?