15 zdjęć rentgenowskich, które ujawniają skrzętnie skrywane tajemnice

Nieświeży oddech może zrujnować randkę lub spotkanie biznesowe. Ale da się tego uniknąć, zwracając uwagę na stan jamy ustnej i przestrzegając kilku prostych zasad. Oto garść zaleceń, które pomogą ci zachować świeży oddech nawet po przespanej nocy.
Ślina nawilża i oczyszcza jamę ustną, a jej niedobór oznacza problemy w utrzymaniu czystości i zdrowia jamy ustnej. Okazuje się zatem, że suchość w ustach może również powodować nieświeży oddech, a nawet pękanie warg i owrzodzenia w kącikach ust.
Nieświeży oddech niekiedy wywołuje kwas, który jest naturalnie wytwarzany w jamie ustnej. Może to być wynikiem spożywania cukru, ponieważ to ten składnik jest wykorzystywany do produkcji wspomnianego kwasu. Poza tym cukier może prowadzić do ścierania się zębów.
Jeśli dbasz o higienę jamy ustnej, jest duże prawdopodobieństwo, że na twoich zębach pojawiła się płytka nazębna, czyli warstwa bakterii pokrywająca zęby. W miarę upływu czasu płytka twardnieje i przekształca się w kamień, co może prowadzić do powstawania kieszonek lub małych otworów w obszarze między zębami a dziąsłami, w których może gromadzić się żywność, bakterie i resztki płytki nazębnej. Proces ten nazywany jest zapaleniem przyzębia i może skutkować nieświeżym oddechem.
Choć dla wielu z nas może się to wydawać oczywiste, niewłaściwa higiena jamy ustnej pozostaje główną przyczyną nieświeżego oddechu. Jama ustna jest pełna bakterii, które rozkładają cząsteczki jedzenia, a połączenie drobnoustrojów i rozkładającego się pożywienia wytwarza nieprzyjemną woń, dlatego tak ważne jest szczotkowanie i nitkowanie zębów.
Intensywne pokarmy i napoje, jak cebula, czosnek lub kawa, powodują, że żołądek wchłania oleje podczas trawienia. Mogą one dostać się do płuc poprzez krwiobieg i być obecne nawet 72 godziny po jedzeniu, skutkując nieprzyjemnym zapachem. Z drugiej strony, jeśli praktykujesz post lub jesteś na diecie niskowęglowodanowej, również możesz mieć nieświeży oddech z powodu produkcji ketonów, które mają silny aromat.
Jeśli zauważyłeś, że wykaszliwujesz małe, żółtawe drobinki z gardła, mogą to być kamienie migdałkowe, które niekiedy powodują nieświeży oddech. Są to bakterie i zanieczyszczenia, które tworzą się w szczelinach migdałków, od małych, miękkich kawałków po większe, stwardniałe kamienie. Choć zazwyczaj są one nieszkodliwe, w niektórych przypadkach mogą prowadzić do infekcji. Aby im zapobiec, należy regularnie używać płynu do płukania, co pozwoli zmniejszyć ilość bakterii w jamie ustnej. Ważne jest też regularne nitkowanie.
Dbanie o zęby to nie tylko szczotkowanie, używanie nici dentystycznej czy wizyty u dentysty. Przestrzegaj tych zasad, aby zachować zdrowy uśmiech jak najdłużej.