Znalazłam zdjęcie mojego męża z czasów nastoletnich, które ujawniło sekret o naszej córce

Witamina D często odgrywa znacznie większą rolę w naszym samopoczuciu, niż mogłoby się wydawać. Powszechnie znany jest jej związek ze zdrowiem kości, ale nowe badania rzucają światło na jej wielowymiarowe znaczenie.
Niedobór witaminy D w organizmie może wpływać na włosy. Keratynocyty, czyli komórki odgrywające rolę w naturalnym cyklu wzrostu włosów, mierzą się z wtedy trudnościami w wykonywaniu swojej pracy.
Niższy poziom witaminy D sprawia, że faza wzrostu włosów jest krótsza, a faza spoczynku dłuższa. Ponadto warstwa skóry odpowiedzialna za włosy, czyli skóra właściwa, staje się słabsza, co zwiększa prawdopodobieństwo wypadania włosów.
Niedobór witaminy D jest również powiązany z niektórymi schorzeniami, takimi jak łysienie plackowate, które powoduje utratę włosów na małych obszarach skóry głowy, a czasem także na brodzie.
Witamina D jest ważną witaminą dla zdrowia, zwłaszcza skóry. Skóra zawiera komórki zwane keratynocytami, które tworzą zewnętrzną warstwę zwaną naskórkiem.
Keratynocyty są wyjątkowe, ponieważ jako jedyne w organizmie są w stanie przekształcić prekursor zwany 7-dehydrocholesterolem w formę witaminy D, którą organizm potrafi wykorzystać.
Witamina D ma wiele zalet dla skóry — wspomaga jej funkcję bariery ochronnej, wspiera rozwój jej komórek i układu odpornościowego w skórze, który działa jak tarcza chroniącą nasz organizm przed szkodliwymi zarazkami.
Według niektórych badań niedobór witaminy D we krwi jest powiązany z problemami skórnymi, takimi jak egzema i łuszczyca, które mogą powodować wysuszenie skóry. Przyjmowanie suplementów witaminy D potrafi również znacznie ograniczyć problemy skórne, chociażby wspomnianą już egzemę, dzięki czemu skóra staje się mniej sucha i swędząca.
Inne badania wskazują na związek między witaminą D a nawilżeniem skóry. Jak widać, zdrowie skóry zależy w dużym stopniu od utrzymania odpowiedniego poziomu witaminy D.
Niedostateczny poziom witaminy D może prowadzić do niedoboru wapnia we krwi i poczucia „mrowienia”. To potencjalny sygnał wskazujący na problem z równowagą kluczowych minerałów w organizmie. Przyjmowanie odpowiedniej ilości witaminy D ma nadrzędne znaczenie nie tylko dla zdrowia kości, ale również dla utrzymania prawidłowego poziomu wapnia, co zapobiega uczuciu dyskomfortu i innym nietypowym odczuciom.
Zgodnie z nowym badaniem niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko osłabienia mięśni wraz z wiekiem. W jego ramach dokonano analizy danych ponad 3200 osób w wieku 50 lat i starszych, które wcześniej nie doświadczały słabości mięśni. Przez cztery lata mierzono u nich poziom witaminy D, który na początku sklasyfikowano jako wystarczający, niezupełnie wystarczający lub niewystarczający. Po czterech latach badacze sprawdzili siłę chwytu uczestników. Ta ma znaczenie, ponieważ utrata siły mięśni z wiekiem stanowi ważny czynnik dla ryzyka upadku. Dlatego poziom witaminy D odgrywa ogromną rolę w zachowaniu sił i zapobieganiu wypadkom.
Jednym z objawów niedoboru witaminy D jest matowa cera, która podkreśla inne widoczne oznaki. Gdy organizmowi brakuje tej niezbędnej witaminy, skóra może przybrać lekko szarawy odcień, zdawać się mniej jędrna i elastyczna niż zwykle. Możesz też zauważyć ciemniejsze cienie pod oczami.
To dlatego, że witamina D odgrywa kluczową rolę w regeneracji komórek skóry, zapewniając ich odnowę i zdrowie. Bez dostatecznej ilości witaminy D skóra traci naturalną zdolność do odmładzania, co prowadzi do wspomnianych, łatwo zauważalnych zmian w jej wyglądzie. Dlatego też odpowiedni poziom witaminy D jest nie tylko niezbędny dla zachowania zdrowia, ale także znacząco przyczynia się do utrzymania promieniejącej zdrowiem skóry.
Niedostatek witaminy D wiąże się z poczuciem smutku i potrafi wybić z naturalnego rytmu snu. Witamina D wpływa na związki chemiczne w mózgu, na przykład serotoninę i melatoninę, które odpowiadają za nastrój i sen. Według niektórych badań witamina D odgrywa rolę w produkcji melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za kontrolowanie codziennego rytmu ciała i dobry sen. Dlatego właśnie właściwy poziom witaminy D pomaga w utrzymaniu dobrego samopoczucia i poprawia jakość snu.
Witamina D jest dobra dla kości, ponieważ ułatwia wchłanianie wapnia przez ciało. Jej niedobór może powodować ból kości i krzyża.
W badaniu przeprowadzonym w 2018 rolu przeanalizowano 81 innych badań i stwierdzono, że u osób z niższym poziomem witaminy D częściej obserwowano zapalenie stawów, bóle mięśni i ciągły ból ciała.
Ponadto w 2018 roku przeprowadzono analizę 98 dorosłych osób cierpiących na ból krzyża i odkryto, że te z niższym poziomem witaminy D częściej doświadczały bardziej intensywnego bólu. Z drugiej strony, duże badanie wykonane w 2017 roku wykazało, że nie wszystkie badania są zgodne w łączeniu witaminy D i bólu pleców.
Regularna kontrola poziomu witaminy D i zapewnienie jej wystarczającej ilości poprzez ekspozycję na światło słoneczne, dietę lub suplementy może znacząco przyczynić się do ogólnego stanu zdrowia i zapobiec wielu potencjalnym powikłaniom zdrowotnym.