8 ciekawostek na temat korzystania z toalety w różnych krajach
Jeśli myślicie, że istnieją tylko pisuary dla mężczyzn, to jesteście w błędzie. Na przykład w Niemczech można też spotkać damską wersję, która być może wygląda nieco dziwnie, za to może się wpisywać w wymagania współczesnego świata. A ponieważ w każdym kraju obowiązują nieco inne zasady związane z korzystaniem z toalety, warto się z nimi zapoznać, zanim się tam wybierzecie.
Ekipa Jasnej Strony ma świadomość różnorodnych rozwiązań obowiązujących na świecie, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się różnicom kulturowym związanym z rzeczą tak przyziemną, jak korzystanie z łazienki.
1. Pisuary dla kobiet w Niemczech
Na początku XXI wieku pisuary dla kobiet pojawiły się w nielicznych toaletach publicznych w Europie. Przyjęły się jednak w Niemczech. Planuje się instalację takich pisuarów we wszystkich publicznych toaletach w Berlinie.
2. Przenośne pisuary w Londynie i Amsterdamie
W Londynie i Amsterdamie można skorzystać z przenośnych otwartych pisuarów. Są one wystawiane na chodnikach głównie w godzinach wieczornych, a następnego dnia znikają.
3. Obowiązkowa opłata za papier toaletowy w toaletach publicznych w Egipcie
Będąc w Egipcie, możesz się spotkać z koniecznością zapłaty za papier toaletowy w publicznej toalecie. Przed pomieszczeniem siedzi wówczas osoba zatrudniona do pobierania opłat. Jeśli nie chcesz płacić, musisz mieć ze sobą swój papier.
4. Pisuary w postaci czerwonych skrzynek wypełnionych trocinami we Francji
We Francji można natrafić na ekologiczne pisuary wypełnione słomą lub trocinami, przeznaczone do użytku na zewnątrz. Zdarza się, że znajdują się w nich też kwiaty.
5. Kara więzienia za niespuszczenie wody w Singapurze
Władze Singapuru słyną z dbałości o porządek. Jeżeli nie spuścisz wody w publicznej toalecie, grozi ci grzywna nawet powyżej 600 złotych. A jeśli nie masz tyle pieniędzy, możesz pójść do więzienia.
6. Szkocka gościnność i wpuszczanie osoby, która musi skorzystać z toalety
To nie tylko tradycja, ale też obowiązujące prawo: w Szkocji trzeba być gościnnym nawet przy korzystaniu z ogólnodostępnej łazienki. Jeśli ktoś puka do drzwi, należy go wpuścić. Kto wie, może będzie to początek nowej znajomości?
7. Rozpoznawanie twarzy w chińskich toaletach
W 2015 roku w Chinach miała miejsce toaletowa rewolucja. Jej głównym elementem była poprawa warunków sanitarnych w kraju. W publicznych toaletach można teraz spotkać nawet urządzenia do rozpoznawania twarzy.
8. Toaleta w przestworzach w Dubaju
Najwyżej położona toaleta świata znajduje się w Dubaju — korzystając z niej, można podziwiać zapierające dech piersiach widoki. Will Smith wspomniał o tym nawet na Instagramie. Bez obaw — był w pełni ubrany!
Jak wyglądała najbardziej niezwykła łazienka, w jakiej byliście w życiu? Co myślicie o pisuarach na świeżym powietrzu?
Macie fajne zdjęcia lub ciekawe historie i chcecie, żeby znalazły się na Jasnej Stronie? Podeślijcie je TUTAJ!