8 szczegółów, przez które drogie ubrania wydają się tanie
Słynne zdanie „Nie jesteśmy wystarczająco bogaci, by kupować tanie rzeczy” jest przypisywane różnym znanym osobom: dramaturgowi Bernardowi Shaw i francuskiej projektantce mody Madeleine Vionnet. Opisuje ono fałszywą ekonomię: tanie rzeczy szybko się psują i trzeba je wymieniać. Ale nawet ta taktyka nie zawsze działa. Czasami dochodzi do bardzo nieprzyjemnej sytuacji: kupujesz drogie ubrania, a jakiś nieistotny szczegół niszczy cały efekt. Rezultat: pieniądze wydane, a my wcale nie wyglądamy reprezentacyjnie.
Elastyczne paski
Paski wokół talii mogą wyglądać elegancko, jeśli są cienkie, skórzane i minimalistyczne. Wybór paska wiąże się z pewnymi niepisanymi zasadami, a do większości stylizacji — czy to do sukienki, do dżinsów czy do kurtki — wystarczy wariant o grubości od 1 do 5 cm. Z kolei szeroki elastyczny pasek jest całkowitym przeciwieństwem tego, co można nazwać wyrafinowanym dodatkiem. Wygląda on tylko tandetnie, ale także jest zupełnie niepraktyczny: po pewnym czasie może się rozciągnąć i będzie wyglądać niechlujnie. Miłośnicy mody pamiętają, że szerokie paski na biodrach były niezwykle popularne w 2006 roku, ale na szczęście odeszły już do lamusa.
Duże plastikowe guziki
Wielu ekspertów twierdzi, że duże, niskiej jakości guziki wykonane z niedrogiego plastiku mogą zmienić nawet najmodniejsze ubranie w nieestetyczną szmatę.
- Kiedyś wymieniłam guziki w spódnicy z Amazona i wiele osób zaczęło mnie pytać, czy to spódnica od Chanel. Sekret polegał na tym, że zastąpiłam zwykłe beżowe plastikowe guziki metalowymi, które były złote i błyszczące. © Rachel L. Kennedy / thekennedycurate.com
Niechlujne metki
Producenci odzieży często używają metek jako sposobu na pokazanie stosunku firmy do środowiska i klientów. Mogą one zawierać logo lub slogan firmy. Niektóre marki dodają do metek zabawne żarty lub życzenia.
Właśnie dlatego niechlujne metki natychmiast zdradzają taniość ubrań: są zbyt duże lub wykonane z niskiej jakości materiału, wystają spod ubrania lub z czasem pękają, co z pewnością nie dodaje wizerunkowi schludności.
Kiepskie zamki błyskawiczne
Sabine Jacobs, ekspert w dziedzinie uwierzytelniania produktów luksusowych, mówi: „Zamki błyskawiczne są doskonałym wskaźnikiem tego, czy dany element odzieży jest podróbką, czy oryginalnym markowym produktem. Na przykład zamki błyskawiczne w oryginalnych ubraniach będą markowe (zamki błyskawiczne marki Balenciaga będą miały literę B, te od Diora będą miały napis DIOR, a te od Gucciego — GUCCI). Są też wysokiej jakości — zapinają się i rozpinają płynnie, bez zacięć”.
Rozchodząca się bluzka
Jeśli założysz bluzkę i zobaczysz, że na klatce piersiowej się marszczy i odsłania coś, czego nie powinna, są 2 opcje. Pierwsza: po prostu wybrałaś zły rozmiar, a druga: złe szycie. Producenci po prostu zaoszczędzili pieniądze na materiale i nieprawidłowo przyszyli guziki.
Kieszenie prześwitujące spod materiału
W dzisiejszym świecie producenci starają się oszczędzać na wszystkim. Nawet jeśli znajdziesz ubrania wykonane w 100% z wełny, jedwabiu lub bawełny, tkanina może być niskiej jakości. Oznacza to, że jest cienka i przezroczysta. Kieszenie, które prześwitują spod ubrania, mogą zdradzać taniość i bylejakość tkaniny.
Niedopasowane wzory w szwach
W ubraniach wysokiej jakości wzór, np. kratka lub paski, powinien pasować do szwów. Jeśli jednak wszyscy producenci zaczną kroić ubrania w ten sposób, będą musieli marnować kilometry „dodatkowego” materiału, co oczywiście wpłynie na ich cenę. Tak więc, aby zaoszczędzić pieniądze, producenci kroją ubrania ekonomicznie, a my musimy w nich chodzić.
Szwy, które nie pasują do koloru torby
Jakość skórzanej torby można określić na podstawie koloru nici użytej do zszycia poszczególnych elementów. W książce „Quality Control Techniques: Leather Cutting Department” znajduje się pewien interesujący punkt: ten sam kolor wszystkich elementów może dodać elegancji produktowi. Producenci niedrogich akcesoriów nie zwracają uwagi na takie „drobiazgi”, w wyniku czego produkt wygląda niezbyt reprezentacyjnie.
Na co zwracasz uwagę podczas kupowania ubrań? Podziel się swoimi sekretami.