9 szczegółów ukrytych w słynnych obrazach, o których nie wiedzą nawet eksperci sztuki
Wiele arcydzieł malarstwa skrywa tajemnicze historie. Bez względu na to, jak dokładnie eksperci badają obrazy, zawsze znajdzie się jakiś istotny szczegół, który może zmienić ich znaczenie.
Ekipa Jasnej Strony wzięła pod lupę dzieła słynnych artystów i przy pomocy encyklopedii sztuki zagłębiliśmy się w ich ukryte przesłanie.
XVII-wieczny trójkąt miłosny
Klasyczny XVII-wieczny portret kryje ciekawą historię miłosną — to konkluzja ekspertów z Cambridge, dokonana po analizie portretu Izabeli Brant autorstwa Antoona van Dijka. Artysta postanowił namalować w prezencie portret żony swojego mistrza, ale część badaczy uważa, że Rubens (który był mentorem van Dijka) nigdy nie dostał obrazu, ponieważ autor go zatrzymał dla siebie.
Tajemnicza postać w tle jest wskazówką, że Izabela Brant i Antoon van Dijk mieli romans. Ten szczegół wskazuje na to, że prawdopodobnie miała kochanka. Poza tym, ustawienie Izabeli na lewo od obserwatora jest sprzeczne z tradycją, ponieważ była to pozycja zajmowana przez męża, a nie żonę. Van Dijk mógł próbować symbolicznie zniszczyć małżeństwo Rubensa.
Małpa jako symbol charakteru
Frida Kahlo często malowała obok siebie małe małpki. I był ku temu powód: artystka starała się podkreślić swoją siłę i zamiłowanie do historii i kultury Meksyku. Rzecz w tym, że w kulturze Azteków małpy były symbolem płodności, słynęły z bezczelności oraz pasji do tańca i sztuki.
Duchy na obrazach Modiglianiego
Portret tajemniczej Antonii stworzony przez Amedeo Modiglianiego przyciąga naszą uwagę nie tylko dlatego, że jest tak mroczny. Badacze odkryli, że na obrazie, w nieoczekiwanych miejscach, ukryte są podobizny ludzkich twarzy.
W świetle podczerwonym można naliczyć co najmniej 4 „duchy”. Najprawdopodobniej Modigliani używał płótna kilkukrotnie.
„Identyczne” puszki z zupą
Puszki z zupą firmy Campbell to jedna z najsłynniejszych prac Andy’ego Warhola, której pomysł polega na powtarzaniu tego samego motywu w kółko. Warhol celowo uczynił go nieoryginalnym. Jego malarstwo naśladuje jednolitą i powtarzalną formę popularnych reklam.
Mimo że puszki zupy wydają się identyczne, artysta dodał pewne różnice. Jeśli przyjrzysz się bliżej, zobaczysz, że wzory naklejek różnią się od siebie. Tak więc jego indywidualny styl jest nadal obecny w obrazie.
2 obrazy w 1
Prześwietlenie promieniami rentgenowskimi prowadzi czasami do bardzo nieoczekiwanych odkryć. Na przykład, na tym dziele Vincenta van Gogha znajduje się ukryty portret chłopki.
Sekret polega na tym, że artysta często zamalowywał swoje wcześniejsze obrazy. Według ekspertów około 1/3 jego wczesnych prac została zamalowana.
Wyblakły portret
Renoir był tak zadowolony ze swojego portretu Madame Léon Clapisson, że wystawił go w 1883 roku, i dopiero później, kiedy badacze postanowili usunąć ramę, zobaczyli, że część płótna ukryta za oprawą miała zupełnie inne kolory.
Ta różnica w barwach zrodziła teorię, że stonowane kolory na obrazie były w rzeczywistości jaskrawe, gdy Renoir pierwotnie ich używał, a z czasem po prostu wyblakły.
Ukryte lilie Moneta
Wisteria Claude’a Moneta to chyba ostatnia tajemnica wielkiego artysty. Kiedy konserwatorzy przygotowywali obraz na wystawę, znaleźli na nim kilka pociągnięć pędzlem, które, jak sądzili, Monet zrobił, aby coś zakryć. Więc prześwietlili obraz.
Okazało się, że pod Wisterią znajduje się inna praca, przedstawiająca lilie wodne, które w przeszłości przyniosły Monetowi sławę.
Niewidzialny atrament
Jeden z niezatytułowanych obrazów Jean-Michela Basquiata (1981).
Amerykański artysta Jean-Michel Basquiat często eksperymentował ze swoimi obrazami i pozostawiał na płótnie wiele szczegółów. Podczas testu autentyczności eksperci sztuki znaleźli na obrazie niewidzialny atrament, który odmienił dzieło.
Fachowcy zalecają posiadaczom obrazów Basquiata zbadanie ich światłem ultrafioletowym i odnalezienie ukrytych szczegółów.
Wazon Henriego Matisse’a
Ten wazon jest gwiazdą twórczości Matisse’a. Chodzi o to, że używał tych samych rzeczy podczas pracy nad swoimi obrazami. Tak więc wazon, który po raz pierwszy pojawił się na jego obrazach w 1917 roku, został później znaleziony w jego pracach z lat 30. XX wieku.
Czy sądzicie, że ważne jest odkrywanie tajemniczych znaków na obrazach? Czy ukryte detale zmieniają przesłanie dzieła, czy może po prostu skupiają uwagę na nieistotnych szczegółach?