Co dzieje się z twoim ciałem, kiedy jesz za dużo mięsa
Choć mięso jest istotną częścią diety, jedzenie go w zbyt dużych ilościach może być szkodliwe dla zdrowia. Nie oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z pysznych steków, ale dobrze wiedzieć, jak nadmierne spożywanie mięsa wpływa na organizm.
Jasna Strona chce dbać o wasze zdrowie, dlatego przedstawiamy 11 zagrożeń, jakie wiążą się z wprowadzaniem do jadłospisu zbyt dużej ilości białka. Sprawdźcie bonus na końcu artykułu, w którym dowiecie się, jak odmierzyć odpowiednią porcję steku.
1. Kamienie nerkowe
Białka pochodzenia zwierzęcego zawierają mnóstwo związków zwanych purynami. Rozkładają się one na kwas moczowy, a jeśli jego poziom w organizmie jest wysoki, możecie nabawić się kamicy nerkowej. Aby tego uniknąć, należy ograniczyć spożycie mięsa i pić dużo wody.
2. Odwodnienie
Z powodu nadmiaru kwasu moczowego, o którym wspomnieliśmy powyżej, możecie odczuwać większe pragnienie niż zwykle. Nerki potrzebują wody do rozcieńczenia toksycznych odpadów, dlatego zawsze warto mieć ją pod ręką.
3. Zaparcia
Mięsne posiłki zawierają dużo białka, ale za to bardzo mało błonnika. To włókno pokarmowe znajdziemy w owocach, warzywach i produktach pełnoziarnistych, więc koniecznie włączcie je do swojej diety. Zaparcia i bolesne wypróżnienia mogą być pierwszym znakiem sugerującym, że spożywacie zbyt mało błonnika. A więc łapcie za sałatkę i pozwólcie sobie na odrobinę przyjemności.
4. Bóle głowy
Odwodnienie może wywołać bóle głowy. Powoduje, że krew staje się gęstsza, co oznacza ograniczony dopływ tlenu do mózgu. Aczkolwiek niektóre mięsne wyroby, jak na przykład salami lub parówki, zawierają azotany, które mogą zwiększyć przepływ krwi do tego istotnego narządu.
5. Problemy z sercem
Im więcej błonnika w diecie, tym bardziej chronione jest wasze serce. Jeśli spożywacie głównie mięso, nie dostarczacie sobie odpowiednich ilości tego włókna pokarmowego. Dla serca szczególnie szkodliwe jest czerwone mięso. Jego spożywanie może potroić ryzyko wystąpienia problemów sercowych. Oprócz tego zawiera duże ilości nasyconych tłuszczów, które podnoszą poziom złego cholesterolu (LDL).
6. Częstsze przeziębienia
Tłuszcze nasycone obecne w czerwonym i przetworzonym mięsie nie dostarczają organizmowi przeciwutleniaczy potrzebnych do zwalczania infekcji. Najwięcej antyoksydantów znajdziecie w owocach i warzywach, dlatego tak ważne jest, by dieta była „kolorowa” — za kolory owoców odpowiadają pigmenty różnych grup przeciwutleniaczy.
7. Nieświeży oddech
Dieta oparta na wysokiej ilości białka i tłuszczu, ale pozbawiona węglowodanów, może spowodować wydzielanie ketonów w organizmie. Ketony uwalniane są w oddechu i mają zapach acetonu. Jeśli kiedykolwiek stosowaliście dietę keto, mogliście zaobserwować u siebie problemy z oddechem. I właśnie dlatego w jadłospisie trzeba też uwzględnić węglowodany.
8. Problemy z włosami i skórą
Produkty mięsne rzadko zawierają witaminę C. Odgrywa ona kluczową rolę w tworzeniu kolagenu, czyli białka, które odpowiada za kondycję skóry, włosów, paznokci i kości. Jeśli zauważycie niepożądane zmiany w wyglądzie włosów i skóry, warto zastanowić się nad swoją dietą i ograniczyć spożywanie mięsa.
9. Słabe kości
Wysokie ilości białka mogą zwiększać utratę wapnia wraz z moczem. Wapń jest absolutnie niezbędny dla zdrowych kości. Organizm sam go nie wytwarza. Można go jedynie dostarczyć z pożywieniem lub w formie suplementów. Niedobór tego pierwiastka negatywnie wpływa na stan kości.
10. Większe zmęczenie
Mięsne pokarmy są dużo trudniejsze do strawienia dla naszego układu pokarmowego niż warzywa lub owoce. Trawienie steka wymaga więc od organizmu większego wysiłku i dlatego po spożyciu ciężkiego posiłku możecie czuć się ociężali.
11. Wkład w zmiany klimatu
Zrezygnowanie z jedzenia mięsa jeden dzień w tygodniu wpływa korzystnie nie tylko na organizm, ale również na środowisko. Dzięki temu zmniejsza się wykorzystanie ziemi i hodowla bydła na świecie, a wy odgrywacie znaczącą rolę w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wyobraźcie sobie, że gdyby wszyscy ludzie się na to zdecydowali, moglibyśmy żyć w bardziej zrównoważony sposób.
BONUS: odpowiednia porcja steka
Czy wystąpiły u was któreś z omówionych przez nas objawów? Jakie zmiany zaobserwowaliście w swoim organizmie po zmianie diety?