22 tak dziwnych lub irytujących klientów, że sprzedawcy zapamiętali ich na długo

Jeśli czujesz się wyczerpany lub brakuje ci energii, nie jesteś sam. Czasem zmęczenie wynika po prostu z niewyspania się lub przeziębienia. Innym razem może jednak wskazywać na poważniejszy problem.
Dobra wiadomość jest taka, że często pomagają proste zmiany w diecie lub stylu życia, uzupełnienie niedoborów składników odżywczych czy leczenie ukrytych schorzeń. Kluczowe jest znalezienie przyczyny zmęczenia, aby móc ją wyeliminować. Oto 5 możliwych powodów, dla których ciągle czujesz się zmęczony.
Treść ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępują porady medycznej. W sprawach dotyczących stanu zdrowia i schorzeń skonsultuj się z lekarzem.
Jeśli wysypiasz się, a mimo to codziennie brakuje ci energii, winne mogą być niedobory substancji odżywczych.
Zmęczenie bywa związane z niedoborami następujących składników odżywczych:
Jeśli czujesz się wyczerpany, warto poprosić lekarza o badania w kierunku tych niedoborów. Zwykle, gdy poziom składników odżywczych wraca do normy, poprawia się również poziom energii.
Sen jest naprawdę ważny dla zdrowia, jednak wiele osób śpi za mało, co może powodować uczucie zmęczenia. W nocy organizm wykonuje wiele ważnych czynności, takich jak uwalnianie hormonów wzrostu i naprawa komórek. Dlatego po solidnie przespanej nocy zazwyczaj budzisz się wypoczęty i gotowy na nowy dzień.
Większość dorosłych potrzebuje co najmniej 7 godzin snu na dobę, choć potrzeby bywają indywidualne.
Bezsenność, czyli trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu, może wynikać ze stresu, problemów zdrowotnych, menopauzy lub nieodpowiedniego środowiska do spania. Jeśli masz kłopoty ze snem, pomocne mogą być naturalne suplementy, leki lub leczenie ukrytych problemów zdrowotnych. Konsultacja z lekarzem pomoże dobrać właściwe rozwiązanie.
Aby utrzymać energię i zapewnić organizmowi to, czego potrzebuje do odpowiedniego funkcjonowania, ważne jest, aby stosować zbilansowaną dietę bogatą w składniki odżywcze. Jeśli dostarczasz za mało kalorii lub składników (zwłaszcza białka), ciało zaczyna czerpać energię z tkanki tłuszczowej i mięśni. Z czasem może to prowadzić do zmęczenia, a nawet utraty masy mięśniowej.
Spożywanie dużej ilości bardzo przetworzonej żywności może również pozbawić nas energii. Diety bogate w cukier mogą zakłócać sen i powodować wahania poziomu glukozy we krwi, przez co czujesz się ospały.
Z drugiej strony, spożywanie pełnowartościowych produktów — takich jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe i zdrowe białka — przy jednoczesnym ograniczeniu cukru i przetworzonej żywności, zwiększa energię, poprawia sen i zapewnia organizmowi składniki odżywcze, których potrzebuje, aby czuć się jak najlepiej.
Jednym z powodów jest sen. Osoby z nadwagą częściej cierpią na bezdech senny — schorzenie, które zaburza oddychanie podczas snu i może powodować uczucie wyczerpania w ciągu dnia. Ale nawet bez bezdechu sennego, dodatkowe kilogramy mogą wpływać na jakość snu i poziom energii.
Osiągnięcie prawidłowej wagi pomaga lepiej spać i czuć się bardziej rześkim. Z kolei odpowiednia ilość snu pozwala utrzymać prawidłową masę ciała i zredukować uczucie zmęczenia.
Uporczywe zmęczenie bywa sygnałem, że organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. Jedną z możliwych przyczyn jest anemia, która występuje, gdy we krwi nie ma wystarczającej ilości hemoglobiny. Gdy jest jej za mało, mięśnie i tkanki są niedotlenione, co objawia się osłabieniem, brakiem sił lub zadyszką nawet przy lekkim wysiłku.
Czasem dolna powieka może wydawać się blada lub żółtawa (a powinna mieć zdrowy różowy kolor), co może wskazywać na niski poziom hemoglobiny. Oprócz zmęczenia innymi oznakami są bladość skóry lub szybsze niż zwykle męczenie się.
Pamiętaj, by zawsze konsultować się z lekarzem. A w międzyczasie sprawdź, co na temat twojego zdrowia zdradzają stopy!