Ekspert od mowy ciała radzi, jak zdobyć uznanie w miejscu pracy
Rozmowy kwalifikacyjne zależą nie tylko od tego, co mówimy — to także sygnały, które wysyłamy. Mowa ciała tworzy postrzeganie naszej osoby i może mieć znaczący wpływ na decyzje podejmowane przez rekruterów. Zła postawa, nerwowe ruchy rąk i unikanie kontaktu wzrokowego mogą kosztować cię utratę pracy, którą jesteś w stanie zdobyć. Zobaczmy więc, jak powinieneś zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Ułożenie ramion i postawa
Postawa to jedna z pierwszych i najważniejszych rzeczy, na które zwracają uwagę rekruterzy. Kiedy stoisz prosto, pokazujesz pewność siebie. Z kolei garbienie się sugeruje, że jesteś powściągliwy i nieśmiały. Staraj się także kontrolować swoje ramiona — powinny być cofnięte, ale nie uniesione, bo mogłoby to świadczyć o zdenerwowaniu. To naturalne, że możesz czuć się zestresowany, a rekruterzy są tego świadomi.
Jednak jeśli wydajesz się zbyt spięty, możesz sprawiać wrażenie osoby nieswobodnej lub nieszczerej. Może być ci także trudniej się rozluźnić, co skutkuje pośpiesznymi odpowiedziami. I jeszcze jedna rzecz: kiedy siadasz na krześle, unikaj przechylania się na bok, ponieważ może to sprawiać wrażenie, że nie jesteś zaangażowany.
Czy często gestykulujesz podczas rozmowy? Nie każdy ma taki zwyczaj, ale jeśli ty go posiadasz, koniecznie wykorzystaj to podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli nie robisz tego naturalnie, spróbuj włączyć gestykulację do swoich odpowiedzi, aby uniknąć nerwowego wiercenia się. Gdy dłonie pozostają bezczynne zbyt długo, zwłaszcza w stresującej sytuacji, możesz zacząć obgryzać paznokcie, krzyżować ramiona lub bawić się włosami.
Kiedy nie mówisz, postaraj się ułożyć dłonie na stole w neutralnej pozycji, aby były gotowe do ruchu, gdy znów się odezwiesz. Możesz położyć jedną dłoń na drugiej lub spleść palce na blacie. W ten sposób unikniesz także garbienia się i utrzymasz dobrą postawę.
Kontakt wzrokowy
Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rekruterem jest kluczowe, jeśli chcesz, aby traktował ciebie i twoje odpowiedzi poważnie. Unikanie spojrzenia w oczy może sprawiać wrażenie, że coś ukrywasz lub nie jesteś pewny swoich odpowiedzi. Pewność siebie jest niezwykle ważna podczas pierwszego spotkania, ponieważ to cecha, która przydaje się w większości zawodów. Rozumiemy, że kontakt wzrokowy może być trudny, zwłaszcza gdy nie znasz swojego rekrutera.
Postaraj się jednak znaleźć równowagę. Nie musisz utrzymywać nieprzerwanego kontaktu wzrokowego, ponieważ możesz wydać się nienaturalny lub onieśmielający. Rób krótkie przerwy, spoglądając w inne miejsca. Większość ludzi odwraca wzrok, gdy musi chwilę zastanowić się nad odpowiedzią na zadanym pytaniem, co jest zupełnie normalne.
Słuchaj i odpowiadaj
Wiele osób przestaje się kontrolować, gdy opowiada o swoich umiejętnościach i kompetencjach, starając się udowodnić, że są idealnym kandydatem na dane stanowisko. Pamiętaj jednak, że przede wszystkim powinieneś aktywnie i empatycznie słuchać swojego rekrutera oraz odpowiadać na jego pytania. Pracodawca chce ocenić nie tylko twoje umiejętności, ale także zdolności interpersonalne i kompetencje miękkie.
Istnieją dwie proste sztuczki, które możesz zastosować podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Po pierwsze, pochyl się delikatnie do przodu, gdy rekruter mówi, aby pokazać swoje zaangażowanie. Po drugie, od czasu do czasu przytaknij, aby dać znać, że słuchasz i aktywnie uczestniczysz w rozmowie.
Mocny uścisk dłoni
Zacznijmy od tego, że twoja rozmowa kwalifikacyjna zaczyna się w momencie, gdy wchodzisz do budynku. Zanim spotkasz się z rekruterem, musisz przywitać się z innymi osobami, takimi jak recepcjonista, inni kandydaci czy pracownicy firmy. Ważne jest, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie, prezentując się jako osoba pewna siebie i uprzejma.
Kiedy w końcu spotkasz swojego rekrutera, twój uścisk dłoni powinien być stanowczy. Choć jest to powszechnie znana zasada, nie każdy ją stosuje. Mocny uścisk dłoni pokazuje, że wierzysz w siebie i jesteś gotowy na rozmowę. Natomiast słaby uścisk może być odebrany jako brak pewności siebie i zdecydowania.
Szczery uśmiech
Nikt nie chce przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjnej ani pracować z nieprzyjemnymi ludźmi, którzy rzadko się uśmiechają i zawsze roztaczają wokół siebie negatywną aurę. Uśmiechanie się i śmianie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, oczywiście w odpowiednim momencie, wysyła sygnał, że jesteś przyjazną i sympatyczną osobą. Jednak nie wymuszaj tych reakcji, jeśli nie odczuwasz ich szczerze.
Nie śmiej się, gdy rekruter opowiada szkodliwy żart lub robi niestosowny komentarz, np. na temat twojego wyglądu. Musisz znaleźć właściwy moment, by obdarzyć ludzi swoim uśmiechem lub śmiechem.
Rozmowy kwalifikacyjne mogą przybierać nieoczekiwany obrót w zależności od różnych czynników. Czasami rekruterzy zachowują się dziwnie, a czasami dzień po prostu zaczyna się nie po twojej myśli. Miejmy nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał doświadczyć niczego nieprzyjemnego podczas rozmowy o pracę, tak jak stało się w przypadku tych ludzi.