Krawcowa-samouk w nowoczesny sposób przerabia ubrania z drugiej ręki
Branża modowa stale ewoluuje. Co tydzień pojawiają się nowe trendy i pozbywamy się 90% naszych ubrań, zanim faktycznie przestaną się nadawać do noszenia. Jednak wraz ze zmianami trendów pojawia się też upcycling, czyli próba dawania drugiego życia ubraniom, które mamy już w naszej szafie. Wbrew powszechnemu przekonaniu, używana odzież nie jest nudna, a Cait, utalentowana krawcowa, uczy nas, jak tworzyć niepowtarzalne stylizacje z wykorzystaniem ubrań, które już mamy.
Ekipa Jasnej Strony wyciągnęła z szaf zapomniane ubrania, żeby dać się zainspirować oryginalnym strojom Cait, które są idealne na te dni, kiedy wydaje nam się, że nie mamy co na siebie włożyć.
Od sklepów z odzieżą używaną do własnych projektów
Minęło już wiele lat od chwili, kiedy Caitlin Trantham, matka 3 dzieci i żona żołnierza marynarki wojennej, odkryła swój niebywały talent i ogromną pasję. Nauczyła się szyć i nawet nie zauważyła, kiedy szycie koców, które miało być tylko sposobem na zajęcie sobie wolnego czasu, stało się jej ulubionym hobby, czyli przerabianiem używanych ubrań i tworzeniem z nich oryginalnych projektów.
Jej żywiołowa osobowość znajduje odbicie w każdej części garderoby, którą tworzy, a swój niepowtarzalny styl zawdzięcza połączeniu mody vintage z mnóstwem kreatywności. Ostateczny efekt to strój, który czasem odbiega bardzo daleko od pierwotnego wzoru. Porównując zdjęcia przed i po przeróbce, aż trudno uwierzyć, że to jedna i ta sama rzecz.
Wizyta w sklepie z odzieżą używaną to zawsze interesujące doświadczenie. Cait, która od niepamiętnych czasów jest miłośniczką second handów, stara się zawsze wyszukać niepowtarzalne ubrania o wyjątkowych wzorach, których nie można znaleźć w korzystnej cenie w sieciówkach.
Daje ubraniom drugie życie w bardzo oryginalny sposób.
Może to być suknia ślubna, która wisi na wieszaku od tygodni, spódnica ze śmiesznym nadrukiem albo zapinany na guziki top z elementami haftu. Cait poszukuje ubrań w różnych stylach, z różnych tkanin i materiałów, które da się zmienić tak, aby mogła dać wyraz swojej kreatywności.
Moda nie wymaga dużych wydatków.
Budżet to coś, co Cait ma zawsze na uwadze, kupując ubrania w lokalnych sklepach z odzieżą używaną. Zazwyczaj nie wydaje więcej niż 10 $ za sztukę i stara się wykorzystać każdy zakup do ostatka, przerabiając nawet najdrobniejsze elementy.
Tę samą sukienkę można całkowicie przerobić, tworząc z niej różne stylizacje. Zależnie od projektu, ukończenie danego stroju zajmuje Cait od 2 godzin do 2 dni. Jeśli jednak w grę wchodzą duże przeróbki ze sporą ilością detali, może to zająć nawet do miesiąca. Przy odrobinie kreatywności możliwości nigdy się nie kończą.
Jej TikTok to inspiracja na te dni, kiedy nie wiemy, co na siebie włożyć.
Kiedy tylko zaczęła udostępniać swoje filmiki ukazujące cały proces przeróbki na TikToku, przyciągnęła nimi uwagę tysięcy użytkowników. Każda jej sukienka przypomina nam, że zawsze ważne jest, aby podkreślić swoją osobowość.
Cait chce inspirować swoich obserwatorów, żeby ponownie wykorzystywali rzeczy, które mają, stopniowo odwracając w ten sposób skutki, jakie dla środowiska niesie branża szybkiej mody.
Przeróbka używanej sukienki wykonana z miłością
Jeśli potrzebujecie jeszcze większej dawki inspiracji, żeby rozpocząć swój własny projekt w ramach upcycligu, zebraliśmy dla was kilka zdjęć strojów przed i po przeróbce, abyście mogli wczuć się w nastrój. Te projekty z pewnością przypadną wam do gustu, bez względu na to, czy szukacie konkretnej stylizacji, czy też po prostu jesteście miłośnikami mody tak jak my.
Suknia ślubna
Inspiracja księżniczką
Od dnia w parku do wieczornej randki
Inspiracja balem maturalnym
Klimat lat 60.
Projekt z misją
Dawanie ubraniom drugiego życia to wielki krok w stronę zmiany podejścia do konsumpcjonizmu. Dla Cait upcycling to projekt osobisty, dzięki któremu uczy nas różnych sposobów na to, jak tchnąć życie w nasze stare ubrania. Może to być na przykład sukienka, którą kupujemy z myślą o jednej okazji, a którą możemy założyć ponownie, stylizując ją na nowo.
Macie jakieś projekty inspirowane ekologią, którymi chcielibyście się podzielić? Opowiedzcie nam coś więcej o swoich wyjątkowych projektach w komentarzach!