Naukowcy wyjaśniają, jaka ilość kawy dziennie służy zdrowiu
W XVII wieku picie kawy było gdzieniegdzie karane śmiercią. W tamtych czasach uważano bowiem, że ma ona działanie zmieniające myślenie. Na szczęście teraz możemy pić ją w dowolnych ilościach, a jej składniki mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, co potwierdzono naukowo. Wciąż toczą się jednak dyskusje na temat tego, ile kaw można wypić w ciągu dnia, by nie narażać się na niebezpieczeństwo.
Ekipa Jasnej Strony postanowiła dowiedzieć się, gdzie jest granica — jaka ilość naszego ulubionego napoju ma korzystny wpływ na zdrowie, a jaka jest już przesadą. Przygotowaliśmy też bonus, który znajdziecie na końcu artykułu.
Odpowiednia ilość kawy działa dobrze na serce
Grupa naukowców z Niemiec odkryła, że kofeina powoduje określoną reakcję komórek w naczyniach krwionośnych — poprawia ich funkcjonowanie i sprawia, że działają jak młodsze komórki. Badacze uważają, że optymalna dawka kawy, dzięki której serce zachowa młodość na dłużej, to 4 filiżanki dziennie.
Kawosze żyją dłużej
Przez lata uczeni zauważali, że osoby regularnie pijące kawę rzadziej zapadają na różne choroby. Dotyczy to schorzeń serca, wylewów, urazów, chorób układu oddechowego, infekcji i cukrzycy. Obszerne badanie przeprowadzone wśród 400 000 mieszkańców Stanów Zjednoczonych wykazało, że ryzyko śmierci spowodowanej wymienionymi wyżej chorobami jest mniejsze u ludzi, którzy spożywają kawę codziennie, niż u osób, które ograniczają kofeinę.
Trzeba znać umiar
Jeśli jednak pijecie sześć lub więcej kaw dziennie, przekraczacie dopuszczalną granicę. Osoby regularnie spożywające za dużo kawy narażają się na poważne problemy zdrowotne. Według badania wypijanie sześciu espresso dziennie może zwiększyć ryzyko chorób serca o 22%.
Co sprawia, że kawa jest niezdrowa?
Kiedy nadużywa się kawy, nie tylko kofeina działa szkodliwie na organizm. Wielu kawoszy lubi dodawać cukier i śmietankę, co zwiększa ilość kalorii i zawartość tłuszczu — niezbyt dobre połączenie. Mimo że odpowiednia ilość czarnej kawy zmniejsza ryzyko cukrzycy, to dodawanie słodzików, śmietanki i aromatów może niebezpiecznie zwiększyć poziom cukru we krwi.
Bonus: jak zmierzyć, ile kofeiny spożywasz
Kawa nie jest jedynym źródłem kofeiny. Ta substancja znajduje się również w herbacie i innych produktach. Możecie skorzystać z internetowych kalkulatorów kofeiny, żeby sprawdzić, jaką ilość tego stymulanta przyjmujecie każdego dnia.
Ile filiżanek kawy dziennie pijecie? Próbowaliście kiedyś ograniczyć jej spożywanie?