Odmówiłam teściowej spotkania z moim dzieckiem, a ona zaplanowała okrutną zemstę
Smutek poporodowy dotyka więcej osób, niż nam się wydaje. Badania pokazują, że boryka się z nim około 85% młodych matek. Gretchen, która ostatnio po raz pierwszy urodziła dziecko, ma trudności z przystosowaniem się do macierzyństwa. Poprosiła więc rodzinę, aby dała jej trochę czasu i przestrzeni. Niestety pewnego dnia jej teściowie pojawili się bez ostrzeżenia, aby spotkać się z noworodkiem. Zmartwiona kobieta skontaktowała się z nami w celu uzyskania porady.
Oto list od Gretchen:
Witaj, Gretchen! Dziękujemy, że powierzyłaś nam swoją historię. Oto kilka sugestii, które mogą pomóc ci poradzić sobie z tą delikatną sytuacją.
Otwarcie komunikuj swoje potrzeby.
Kluczowe jest ustalenie granic z partnerem i teściami. Poinformuj ich, że choć doceniasz ich ekscytację z powodu dziecka, potrzebujesz czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji i wolisz, aby wizyty były planowane z wyprzedzeniem. Wyjaśnij, że niespodziewane odwiedziny zakłócają waszą rutynę i zwiększają stres, co może mieć wpływ zarówno na twoje samopoczucie, jak i zdrowie dziecka.
Otwarta komunikacja pomoże zapobiec nieporozumieniom i zapewni, że wszyscy uszanują twoją potrzebę przestrzeni w tym pełnym wyzwań czasie.
Stwórz silną sieć wsparcia.
Opieka nad noworodkiem jest wymagająca zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Nie bój się skorzystać z pomocy swojej sieci wsparcia. Niezależnie od tego, czy jest to twój partner, krewni czy bliscy przyjaciele — deleguj zadania i proś o pomoc w pracach domowych lub obowiązkach związanych z dzieckiem, gdy tylko jest to możliwe.
Posiadanie silnej sieci wsparcia może złagodzić część presji, pozwalając na robienie sobie przerw i regenerację sił.
Skup się na własnym samopoczuciu.
Zmagając się z trudami macierzyństwa, nadaj priorytet dbaniu o siebie. Łatwo jest zapomnieć o własnych potrzebach podczas opieki nad noworodkiem, ale poświęcenie czasu samej sobie ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego samopoczucia psychicznego.
Znajdź chwile w ciągu dnia, aby zaangażować się w czynności, które przynoszą ci radość i spokój — niezależnie od tego, czy jest to relaksująca kąpiel, czytanie książki, czy wypita w spokoju filiżanka herbaty.
Pomyśl o terapii dla par.
Zgoda twojego męża, by jego rodzina pojawiła się w waszym domu nieproszona, wskazuje na kłopoty z porozumiewaniem się i lekceważenie twoich granic. Pomocne może być rozważenie terapii dla par, dzięki której łatwiej rozwiążecie wszelkie podstawowe problemy i poprawicie komunikację w związku.
Wyszkolony specjalista może poprowadzić was oboje przez początki rodzicielstwa, ucząc was, jak uzyskać lepsze wzajemne zrozumienie i wsparcie.
Nasza inna czytelniczka Sarah nigdy nie sądziła, że do nas napisze, ale także potrzebowała porady. Czuje się jak czarny charakter we własnym domu i nie jest pewna, czy to, co zrobiła, jest słuszne, czy nie. Napisała do naszej redakcji, aby rozwiać targające nią wątpliwości. Oto jej historia.