10 powszechnych nawyków, które mogą być dla nas szkodliwe
Kiedy myślimy o złych przyzwyczajeniach, zwykle na myśl przychodzi nam jedzenie śmieciowego jedzenia, ale prawda jest taka, że ze szkodliwości pewnych nawyków nawet nie zdajemy sobie sprawy. Okazuje się, że niektóre z naszych codziennych rutyn przynoszą nam więcej szkody niż pożytku, jak na przykład picie na śniadanie pysznego smoothie z 3 bananów.
1. Spanie w ubraniach
Spanie w ubraniach to naprawdę nie jest dobry pomysł. Ciasne koszulki mogą wpływać na krążenie krwi i sprawić, że będzie ci za gorąco i niewygodnie. Nawet jeśli się nie obudzisz, zaburzysz w ten sposób jakość swojego snu.
2. Zbyt mocne szczotkowanie zębów
Może się wydawać, że im mocniej będziesz szczotkować zęby, tym będą czystsze, ale to nie do końca prawda. Naciskaj tylko do momentu, w którym czujesz włosie na dziąsłach. Jeśli zgniatasz włosie, to znak, że używasz za dużo siły, a przez to możesz uszkodzić dziąsła i szkliwo.
3. Wielozadaniowość
Stereotyp, zgodnie z którym wszystkie kobiety są wielozadaniowe, nie jest słuszny. Według badań tylko 2% populacji potrafi robić to skutecznie. Zatem nie próbuj multitaskingu, jeśli nie masz pewności, że należysz do tego małego odsetka ludzi. Skupiaj się na jednej rzeczy w jednym momencie, a wkrótce przekonasz się, że twoja efektywność wzrosła.
4. Obsesja na punkcie rzeczy, które są poza twoją kontrolą
Nie możesz zmienić tego, co robią inni ludzie. Jeśli będziesz ciągle się stresować z powodu działań innych osób, zrujnujesz swoje dobre samopoczucie. Wykorzystaj czas i energię na samodoskonalenie i stań się lepszą wersją siebie. Nie mówimy, że należy być obojętnym, po prostu nie zamartwiaj się czymś, nad czym nie masz kontroli. Twoja rodzina i bliscy potrzebują cię zdrowego i szczęśliwego.
5. Katastrofizacja
Katastrofizacja to kolejny poziom poprzedniego punktu. Jeśli masz taką tendencję, zaufaj nam, bez względu na to, co postrzegasz za katastrofę — to nie koniec świata. Ciągły stres uwalnia mnóstwo hormonów stresu, które są odpowiedzialne za wszelkiego rodzaju problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym — lęki, depresję, problemy gastryczne, a nawet choroby serca. Po prostu powiedz swojemu wewnętrznemu ja „hakuna matata” i znajdź jakiś sposób na relaks.
6. Prokrastynacja
Bądźmy szczerzy, większość z nas regularnie odkłada różne sprawy na później, ale jeśli ten nawyk wymyka się spod kontroli i ciągle odkładasz swoje obowiązki na ostatnią chwilę, możesz mieć duże kłopoty w pracy lub w szkole.
7. Negatywna mowa ciała
Wszyscy słyszeliśmy powiedzenie „Nie oceniaj książki po okładce”, ale w prawdziwym życiu polegamy na tym, co widzimy. Eksperci uważają, że lwia część naszej komunikacji opiera się na znakach niewerbalnych. Przeanalizuj własną mimikę oraz gestykulację i sprawdź, czy masz jakieś złe nawyki związane z mową ciała, takie jak przygarbienie, postawa obronna lub agresywny kontakt wzrokowy, które mogą zostać źle zinterpretowane. Jeśli robisz niektóre z tych rzeczy, spróbuj aktywnie nad nimi popracować.
8. Ciągłe zażywanie leków przeciwbólowych
Niewłaściwie stosowane leki przeciwbólowe mogą powodować problemy zdrowotne, w tym zaburzenia pamięci, wahania nastroju, słabą koncentrację i spowolniony czas reakcji. Jako że efekt jest stopniowy, możesz nawet nie zauważyć, że przedawkowujesz środki przeciwbólowe. Nadużycie niektórych leków wiąże się z ryzykiem wystąpienia wrzodów, a nawet krwotoku wewnętrznego.
9. Codzienne noszenie wysokich obcasów lub klapek
Wysokie obcasy wyglądają świetnie, wydłużają nogi i sprawiają, że czujesz się piękna i elegancka. Warto jednak pamiętać, że noszenie ich codziennie przez dłuższy czas może słono kosztować. Kiedy bowiem nosimy wysokie obcasy, nasza dolna część pleców mimowolnie przesuwa się do przodu, co powoduje, że biodra i kręgosłup nie są ułożone w jednej linii. Tym samym wywieramy dodatkowy nacisk na kolana i w konsekwencji ciężar naszego ciała nie jest równomiernie rozłożony na stopach.
Mimo że klapki są odwrotnym typem obuwia, one również mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Ich podeszwa jest absolutnie płaska, dlatego stopy mogą zacząć się po prostu spłaszczać. Przez niewystarczające wsparcie pięty będą się zsuwać i dodatkowo obciążać kostki.
Sugestia jest prosta: noś swoje ulubione wysokie obcasy i klapki od czasu do czasu, nie na co dzień, a twoje ciało ci za to podziękuje.
10. Zastępowanie śniadania smoothie
Można by pomyśleć, że zastąpienie śniadania smoothie jest zdrowym wyborem, ale dietetycy ostrzegają, że popularne przepisy na smoothie zawierają głównie owoce, wodę i mleko roślinne, co często oznacza, że mają mnóstwo cukru w jednej porcji. Podczas gdy owoce z pewnością są zdrowe, spożycie zbyt dużej ilości na raz podnosi poziom cukru we krwi i zwiększa poziom insuliny. Innymi słowy, prowadzi do przyrostu masy ciała. Jak z wieloma innymi rzeczami, warto zachować umiar.
Jakie inne pozornie niegroźne nawyki dodalibyście do tej listy? Czekamy na wasze komentarze!