15 dowodów na to, że przedszkole jest niewyczerpanym źródłem zabawnych historii

Niegdyś wyjście do restauracji było uważane za szczególne wydarzenie, niemal tak samo, jak pójście do opery czy teatru. Obecnie wiele osób codziennie je posiłek w lokalu, w którym, z kilkoma wyjątkami, nie jest wymagany ani dress code, ani specjalna znajomość etykiety. Chociaż dobre maniery zawsze powinny obowiązywać: w ten sposób okazujemy szacunek innym. Sprawdźmy, czy wiecie, jakie błędy możemy popełnić podczas jedzenia posiłku w kawiarni lub restauracji.
W dobrym tonie jest zarezerwowanie stolika z wyprzedzeniem. Jeśli przychodzisz do restauracji bez wcześniejszego umawiania, powinieneś zapytać menadżera o dostępność miejsc. W przeciwnym razie możesz znaleźć się w niezręcznej sytuacji i zająć czyjeś miejsce, które później będziesz musiał opuścić.
Etykieta nakazuje zamawianie mniej więcej tylu dań, ile zamawia twój towarzysz. Jeśli jedna osoba je, podczas gdy inni skończyli swoją porcję i nie zamówili nic więcej, sytuacja staje się niezręczna.
Powinieneś zacząć jeść, gdy wszyscy goście przy stole otrzymają swoje dania. Ponownie, sytuacja, w której ktoś je, podczas gdy inni mu się przyglądają, nie jest komfortowa dla nikogo. Ale jeśli dania są podawane w długich odstępach czasu, osoba, która czeka, może zachęcić innych do rozpoczęcia jedzenia.
Ważne jest, aby pamiętać o jednej rzeczy: serwetki materiałowe powinny znajdować się na kolanach, a papierowe należy używać do wycierania ust i rąk. Jeśli na stole nie ma papierowych serwetek, to wytarcie ust serwetką z materiału jest dopuszczalne, ale powinno to być tylko lekkie dotknięcie ust lub palców.
Oczywiście wycieranie twarzy, wypluwanie pestek oliwek lub resztek jedzenia jest niedopuszczalne. Serwetka nie może być wsunięta za kołnierzyk ani w pasie. W przypadku chwilowego odejścia od stołu w celu skorzystania z toalety należy położyć ją na krześle. Po zakończeniu posiłku serwetkę można położyć na stole, po lewej stronie talerza.
Napiwki to oczywiście kwestia dobrowolna, ale w większości krajów są wskazane. Jeśli jesteś zadowolony z pracy personelu i chcesz mu podziękować, możesz dodać 10-15% do końcowego rachunku — jest to średni zalecany napiwek. Można płacić gotówką lub bezgotówkowo za pośrednictwem specjalnych aplikacji. W niektórych krajach istnieje praktyka wliczania napiwków od razu do rachunku i wpisywania ich na paragonie. W krajach azjatyckich, takich jak Chiny i Japonia, nie ma zwyczaju zostawiania napiwków.
Papierowe serwetki powinny być używane zgodnie z ich przeznaczeniem: do wycierania rąk i ust. Zabrudzone serwetki należy starannie złożyć i umieścić z dala od talerza, ale nigdy na samym talerzu. Jest to po prostu niemiłe dla personelu lokalu. Jeśli upuścisz serwetkę na podłogę, nie podnoś jej sam, ale po prostu powiedz o tym kelnerowi.
Jeśli nie masz solniczki, pieprzniczki lub innych przyborów przy swoim stoliku, ale widzisz je przy sąsiednim, nie powinieneś próbować przynosić ich samodzielnie. Należy po prostu zawołać kelnera i poprosić o pomoc.
Oczywiście nie wolno używać własnych sztućców do nakładania jedzenia ze wspólnego talerza. Niedopuszczalne jest również korzystanie z przyborów innej osoby, jeśli chcemy nałożyć jej danie ze wspólnego talerza. Lepiej jest położyć naczynie obok współbiesiadnika, aby mógł nałożyć sobie tyle, ile chce.
Ta zasada etykiety dotyczy estetyki spożywania posiłku. Zgodnie z nią, jedzenie należy przysuwać do ust, a nie usta do talerza. To samo dotyczy picia przez słomkę: należy podnieść szklankę i przyłożyć ją do ust, a nie pochylać się nad szklanką.
Niedopuszczalne jest odsuwanie talerza na bok po zakończeniu posiłku. Ponadto osoba, która skończyła posiłek, nie powinna odsuwać się od stołu ze swoim krzesłem; to niegrzeczne.