20 osób wyznało, dlaczego nie chcą już pomagać innym ludziom, nawet swoim bliskim

Wiele kobiet uważa, że szaliki i apaszki wyglądają nieco staroświecko i mogą postarzać. Dlatego nosimy te akcesoria zazwyczaj tylko w zimnych porach roku, żeby nie marzła nam szyja. Jednocześnie w sieci można znaleźć wiele filmików pokazujących, jak apaszki i szale potrafią urozmaicić nawet najnudniejszą stylizację. Postanowiliśmy sprawdzić, jak to wygląda w praktyce.
Zazwyczaj do spodni zakładamy pasek. Niewiele osób korzysta z innej możliwości: jeśli spodnie są zbyt luźne w talii, można je związać apaszką lub cienkim szalikiem. To doda stylizacji oryginalności.
Chustka nie musi być przewleczona przez wszystkie szlufki. Można ją wsunąć w dwie przednie, boczne lub tylne szlufki, ściągnąć i zawiązać podwójny węzeł. W rezultacie spodnie będą dość ciasno przylegać. Jeśli jednak w pasie jest dużo luzu, pod szlufkami utworzą się fałdy materiału, które trzeba będzie ukryć pod apaszką.
Długie i nieporęczne szaliki są czasami trudne do opanowania: końce zawsze się plączą, a materiał próbuje się zsunąć. Jeśli owiniesz się całą długością szala, sylwetka straci proporcje, szyja będzie wyglądać na krótszą, a ramiona na masywniejsze. Takie szale można jednak przekształcić w elegancki blezer lub oryginalną narzutkę w ciągu zaledwie kilku minut.
Szal musi być długi, co najmniej dwumetrowy, w przeciwnym razie nie uda się go złożyć w odpowiedni sposób. Najpierw złóż szalik na pół, tak aby przypominał trapez. Dociśnij miejsce złożenia do brzucha i przesuń w okolice talii. Przytrzymaj go w tym miejscu za pomocą gumki.
Następnie weź zewnętrzne boki dwóch końców szala, zwiąż je i umieść węzeł pod tą samą gumką. Obróć całą konstrukcję tak, aby złożenie ponownie znalazło się na brzuchu, i przełóż ręce przez utworzone pętle.
Po starannym wyprostowaniu szala otrzymasz coś podobnego do marynarki. Jeśli materiał jest wystarczająco długi, poruszanie się w tym stroju będzie bardzo komfortowe: nie krępuje ruchów i nie zsuwa się, a ty wyglądasz w nim jak dama. Jednocześnie węzeł z tyłu jest prawie niewidoczny. Ale zbyt krótki szalik może się wysuwać i konstrukcja się rozpadnie.
Drugi sposób jest znacznie prostszy i nie wymaga użycia gumki. Wystarczy umieścić środek szalika na klatce piersiowej i przerzucić oba końce za plecy. Następnie końce należy skrzyżować na plecach i pociągnąć do przodu. Jeden koniec szala przełóż pod materiałem i przerzuć przez jego górną część. Zwiąż końce i narzutka jest gotowa. Jeśli węzeł nie jest zbyt ładny, można przykryć go broszką.
Czasami trudno jest znaleźć elegancki sposób na owinięcie szyi długim szalem. Możesz jednak zrobić z niego obszerną chustę. Złóż szal tak, aby uzyskać pasek o szerokości około 10-15 cm. Środek szalika powinien być na samym przodzie, a końce przerzucone przez ramiona.
Skrzyżuj końce szalika z tyłu, połóż je z powrotem na klatce piersiowej i rozłóż. Zwiąż ze sobą wewnętrzne krawędzie szalika: wygodniej jest to zrobić, jeśli mają frędzle. Powstałą pętlę ponownie skrzyżuj i przełóż na głowę.
Pozostaje tylko wygładzić powstałą w ten sposób chustę tak, aby dobrze leżała na szyi i klatce piersiowej.
Czasami nosimy szeroki szal, po prostu przerzucając jeden koniec przez ramię. Nie jest to jednak zbyt wygodne, bo wówczas stale zsuwa się i spada. Lepiej przewiesić szal przez ramiona, wyprostować go, zawiązać wewnętrzne końce, zwinąć i przełożyć przez głowę. W tej formie będzie wyglądać bardziej elegancko.
Jedwabna apaszka nie musi być wiązana na szyi. Jeden z końców można przypiąć agrafką do kołnierza płaszcza, wsunąć pod klapę, a następnie rozłożyć chustę i przytrzymać ją paskiem w talii. To bardzo oryginalna i elegancka stylizacja.
Z łańcuszka i apaszki można zrobić oryginalny dodatek. Naszyjnik musi być jednak dość masywny, aby było go dobrze widać w połączeniu z chustą. Załóż złożoną apaszkę na szyję i nawlecz jej końce na łańcuszek, nie krzyżując ich.
Końce chustki rozłóż w przeciwnych kierunkach, aby łańcuszek ściśle przylegał do szyi, a następnie całą konstrukcję obróć w taki sposób, aby po jednej stronie szyi znajdował się naszyjnik, a po drugiej chustka. Teraz należy zawiązać chustkę, wyprostować węzeł i gotowe.
Ten węzeł jest bardziej skomplikowany niż poprzednie, ale wygląda bardzo oryginalnie.
Łatwiej zrobić go z tkaniny, ale wełniany szalik też się nada. Najważniejsze jest to, żeby materiał był wystarczająco cienki.
Owiń szalik wokół szyi i ułóż go tak, aby jeden koniec był dwa razy dłuższy od drugiego. Umieść długą część nad krótką, przełóż ją pod węzłem i wyciągnij, aby końce były tej samej długości.
Powstałą pętlę należy teraz wyprostować i podnieść. Górny koniec wsuń w węzeł pod pętlą i wygładź starannie powstałe wybrzuszenie. Rezultatem powinien być szeroki węzeł w formie męskiego fularu.
Szalik zawiązany w prosty węzeł wygląda banalnie. Ale z pomocą zwykłej gumki można przekształcić go w niezwykłą biżuterię.
Do pierwszego wariantu potrzebujemy bardzo małej apaszki, niewiele większej od chustki do nosa. Należy starannie złożyć ją w harmonijkę, założyć na szyję i związać końce cienką gumką. Kiedy rozsuniemy końce, chustka będzie przypominać ozdobny kwiat.
W innym wariancie potrzebna będzie większa apaszka. Trzeba ją złożyć na pół, zamieniając w trójkąt. Teraz złóż ten trójkąt w harmonijkę, zaczynając od prawego rogu, a koniec zwiąż gumką.
Teraz możemy nasunąć luźne końce na szyję, wyprostować je, a wolny koniec przełożyć przez gumkę.
Ciasne owinięcie apaszki wokół gardła nie jest odpowiednie dla każdego, bo wizualnie skraca szyję. Aby tego uniknąć, wystarczy luźniej zawiązać chustę. A żeby całość wyglądała atrakcyjniej, można przesunąć węzeł na bok.
Nawiasem mówiąc, nie tylko szalik czy apaszka mogą podkręcić banalny i nudny strój. Zamiast nich można wykorzystać narzucony na plecy sweter ze związanymi z przodu rękawami, który doda stylizacji luzu i lekkości.