14 porad, dzięki którym starsze psy poczują się bardziej komfortowo
Jeśli macie w domu psa, z czasem zauważycie pewne fizjologiczne zmiany u waszego czworonożnego przyjaciela, takie jak prędkość poruszania się, nastrój i tym podobne. Z tego względu bardzo ważne jest, by starzejącemu się psu zapewnić odpowiednią opiekę.
1. Wyprowadzajcie go na krótsze spacery.
Starsze psy często zapadają na różne choroby, które ograniczają ich mobilność podczas ćwiczeń czy spacerów. Mogą być z tego powodu wolniejsze i wymagać więcej przerw. To oznacza, że wyjścia z domu powinny być krótsze i mniej intensywne. Najlepiej będzie dostosować długość spacerów do wieku psa. Przykładowo, zamiast dwóch wypadów na pół godziny, wyprowadzajcie go 3 razy po 10-15 minut, żeby za bardzo nie zmęczyć waszego pupila.
2. Pies powinien chodzić po miękkim podłożu.
Innym aspektem opieki nad starszym psem, który na pewno warto wziąć pod uwagę, jest umożliwienie mu chodzenia po miękkim podłożu. Może to być trudne, zwłaszcza jeśli mieszkacie w mieście, ale starajcie się unikać asfaltu. Wystrzegajcie się również powszechnego błędu, jaki popełniają niektórzy właściciele psów, czyli wychodzenia podczas silnego upału, mrozu i generalnie nieodpowiedniej pogody.
3. Nie pozwólcie psu skakać podczas zabawy.
Aby zapobiec urazom stawów, nie pozwalajcie psom skakać lub wykonywać nagłych ruchów podczas zabawy. Nie oznacza to oczywiście, że w ogóle nie powinniście bawić się z czworonożnymi seniorami. Wręcz przeciwnie, psy w zaawansowanym wieku potrzebują więcej czułości i rozpieszczania.
Dodatkowo, aby spowolnić zanik funkcji poznawczych psa, stymulujcie jego umysł zabawami pobudzającymi szare komórki. Wykorzystajcie przedmioty dostępne w domu i bądźcie kreatywni: może to być wyciąganie ulubionych zabawek z pudełka, chowanie różnych przedmiotów pod ręcznikami, by pies je znalazł, lub budowanie labiryntów do przejścia z krzeseł przykrytych kocami. Zadbajcie tylko o odpowiedni poziom trudności. W przeciwnym razie pies może poczuć frustrację i się zniechęcić.
4. Zwróćcie szczególną uwagę na psią dietę.
Podobnie do ludzi, po osiągnięciu pewnego wieku psy wymagają specjalnej diety, która zaspokoi ich potrzeby żywieniowe pod względem zarówno ilościowym, jak i jakościowym. Szczególne ważne są witaminy i suplementy diety, dzięki którym zapobiegniecie rozwojowi różnych chorób, na przykład stawów. Najczęstszym problemem u psich seniorów jest artretyzm. Zadbajcie również o podawanie czworonogowi właściwej ilości karmy, aby uniknąć nadwagi czy nadmiernego chudnięcia.
5. Róbcie psu masaże.
Delikatny masaż pomoże waszym psim seniorom się zrelaksować, ponieważ w ten sposób uśmierzycie możliwy ból czy skurcze. Dzięki nim psy będą bardziej wypoczęte i zaczną lepiej spać. Masaż wzmocni też więź z właścicielem, polepszy mobilność stawów oraz pobudzi krążenie krwi.
6. Kupcie odpowiednie legowisko.
W pewnym wieku pies czuje ból w kościach nawet od samego leżenia na podłodze. Aby choć trochę ulżyć pupilowi w tych dolegliwościach, należy kupić odpowiednie legowisko. Dzięki temu nie będzie czuć dyskomfortu. Warto rozstawić kilka posłań w różnych częściach domu, by pies wszędzie mógł z nich skorzystać.
Bądźcie wyrozumiali.
Psy w starszym wieku mogą stać się bardziej humorzaste i złośliwe. Musimy więc wykazywać się większą cierpliwością, tolerancją i okazywać im czułość. Takie złe zachowanie niekiedy bywa oznaką ukrytych problemów zdrowotnych.
8. Zachęcajcie psa do wykorzystywania węchu.
Jedną z oznak starzenia się psów jest stopniowa utrata poszczególnych umiejętności oraz upośledzenie poznawcze i zmysłowe. Węch jest jedynym zmysłem, który z wiekiem nie ulega stępieniu. Dlatego warto go stymulować i zachęcać psich seniorów do wykorzystywania węchu podczas zabaw. Spróbujcie na przykład chować ich ulubione przekąski w takich miejscach, żeby mogły je wywęszyć i bez trudu znaleźć. Pamiętajcie, żeby zabawy nie były zbyt wymagające.
9. Urozmaicajcie spacery.
Starsze psy powinny bez wątpienia chodzić na krótsze spacery. Ale równie ważne jest zróżnicowanie aktywności, jak na przykład spacerowanie w miejscach, które są dla nich nowe i stymulujące. Gdy macie taką możliwość, zabierzcie pupila na przejażdżkę samochodem, żeby mógł pobudzać swoje zmysły nowymi odkryciami i przygodami. Jeśli jednak z różnych przyczyn nie możecie wybrać się na dalszy wypad, spróbujcie chociaż poprzestawiać meble i przedmioty w domu, by zmienić psu otoczenie.
10. Uczcie psa nowych sztuczek.
Jeśli w młodości pies był aktywny, dobrym pomysłem będzie dalsza nauka nowych sztuczek i umiejętności nawet w podeszłym wieku. Pamiętajcie tylko, że opanowanie ich może psu zająć więcej czasu niż poprzednio. Zadbajcie również, żeby trudność poszczególnych aktywności nie przerastała możliwości pupila. W ten sposób psiak zachowa sprawny umysł.
11. Ustalcie codzienną rutynę.
Rutyna ta powinna obejmować spacery, posiłki i przerwy o tej samej porze dnia. To ważne szczególnie w sytuacji, gdy wasze pieski cierpią na zespół zaburzeń poznawczych (psia odmiana Alzheimera), wówczas rutyna pomoże im przywyknąć do codziennego rytmu. To da im poczucie bezpieczeństwa i będą dzięki temu szczęśliwsze.
12. Zabierajcie psa częściej do weterynarza.
Zapisuj psa na badania okresowe mniej więcej co pół roku. Dzięki temu weterynarz będzie w stanie wykryć potencjalne problemy odpowiednio wcześnie i znaleźć na nie najlepsze rozwiązania. W ten sposób oszczędzicie pupilowi dyskomfortu, a nawet bolesnego leczenia schorzeń, które nie zostały zdiagnozowane wcześniej. Zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” dotyczy również naszych psich przyjaciół.
13. Nagradzajcie psa częściej.
Starsze psy zawsze się cieszą, gdy zrobią coś dobrego i dostaną za to nagrodę. Muszą dalej czuć się członkami rodziny. Zróbmy wszystko, by nie poczuły się odtrącone tylko dlatego, że przybyło im trochę lat. Jako nagrodę możecie dawać psom przekąski dostosowane do wieku.
14. Dajcie psu możliwość popływania.
Pływanie to relaksacyjna forma ćwiczeń, która wzmocni mięśnie psa, nie obciążając jego stawów. Warto zabierać psiaka na specjalny basen albo gdzieś, gdzie może popluskać się w wodzie. Unikajcie jednak miejsc z silnymi prądami. Wybierajcie takie zbiorniki, w których pies może bez trudu unosić się na wodzie. Po zakończonej zabawie dokładnie wysuszcie pupila, by nie dopuścić do hipotermii.
Macie w domu psa w podeszłym wieku? Jak o niego dbacie?