15 produktów, których nie trzeba przechowywać w lodówce
Ludzie przyzwyczaili się do przechowywania jedzenia w lodówce, ale nie zastanawiają się, co tak naprawdę powinno się w niej znajdować, a co lepiej trzymać w temperaturze pokojowej. Nawet jeśli na opakowaniu jest napisane „przechowywać w suchym i chłodnym miejscu”, automatycznie wstawiamy to do lodówki.
Ekipa Jasnej Strony też wkłada większość produktów do lodówki, chociaż zastanawialiśmy się czasem, czy to na pewno konieczne. Byliśmy bardzo zdziwieni, gdy okazało się, że przedstawione niżej artykuły spożywcze nie powinny się w niej znajdować.
Papryka
Nie musicie trzymać papryki w lodówce. Można ją spokojnie przechowywać w temperaturze pokojowej w szafce kuchennej lub papierowej torbie. Ponadto w lodówce papryka traci świeżość i chrupkość.
Egzotyczne owoce
Banany, mango, papaja i inne tropikalne owoce najlepiej czują się w cieple. Niskie temperatury psują ich wygląd (np. banany mogą zbrązowieć) i teksturę.
Sosy
Keczup, musztarda, sos sojowy, ocet balsamiczny, a także słodkie, słone i ostre sosy można bez obaw trzymać w kuchennej szafce, nawet po otworzeniu. Nie ma sensu przechowywać ich w lodówce. Możecie zauważyć, że często otwarte sosy stoją na blatach lub stolikach w kawiarniach i restauracjach.
Czekolada
Nigdy nie przechowujcie czekolady w lodówce. Poza tym, że wchłania inne zapachy, wilgoć w środku może spowodować tworzenie się białego nalotu: to cukier wychodzący na powierzchnię. Taki nalot nie zmienia smaku, ale wygląda nieapetycznie. Czekoladę można przechowywać w każdym miejscu o temperaturze od 16°C do 21°C przez co najmniej 6 miesięcy.
Masło
Przywykliśmy do trzymania masła w lodówce, bo to nabiał, a takie produkty mogą szybko się psuć w temperaturze pokojowej. Jednak masło to trochę inna historia. Jego głównym składnikiem (80%) jest tłuszcz. Wysoka zawartość tłuszczu i niska zawartość wody sprawiają, że w tym produkcie nie rozwijają się bakterie. Dlatego masło można bezpiecznie przechowywać w temperaturze pokojowej przez co najmniej kilka dni.
Brzoskwinie
Jeśli brzoskwinie są twardawe i nie mają charakterystycznego słodkiego zapachu, to znaczy, że potrzebują kilku dni, by dojrzeć. Do tego czasu najlepiej przechowywać je na blacie, w temperaturze pokojowej. Nie myjcie ich i połóżcie ogonkami do dołu. Dojrzałe brzoskwinie najlepiej jeść od razu, ale jeśli macie ich za dużo, ułóżcie je na sobie w lodówce. W ten sposób mogą leżeć kilka dni. Niska temperatura spowalnia proces dojrzewania i zapobiega szybkiemu psuciu.
Chleb i inne wypieki
Wiele osób trzyma chleb w lodówce, aby nie sczerstwiał, ale to może sprawić, że jeszcze szybciej stanie się suchy. Przechowujcie chleb w szafce bez dostępu światła lub w chlebaku, w temperaturze pokojowej.
Nieotwarte napoje gazowane i bezalkoholowe
Napoje bezalkoholowe, na przykład soki lub cola, można trzymać w ciepłych i chłodnych miejscach. O ile nie ma nagłych zmian temperatury, a opakowanie nie jest uszkodzone, sok przechowywany w szafce przez kilka miesięcy nadaje się do spożycia.
Salami
Salami jest wędliną długodojrzewającą, więc można je przechowywać kilka miesięcy. Najlepszym sposobem jest wieszanie takich przetworów mięsnych w chłodnym, przewiewnym miejscu (w temp. 10 do 15°C), gdzie będą dalej dojrzewać. Jeśli to niemożliwe, włóżcie je do lodówki.
Konserwy rybne
Nie musicie przechowywać nieotwartych puszek w lodówce. Nie będą dzięki temu świeższe. Bez problemu mogą stać miesiącami na półce w sklepie. Ale jeśli otworzycie konserwę, przenieście rybę do szczelnego szklanego pojemnika lub plastikowej torby i włóżcie do lodówki.
Bazylia
Aby utrzymać świeżość bazylii, przytnijcie łodyżki i umieśćcie je w szklance lub słoiku z wodą, tak jak cięte kwiaty. Zakryjcie luźno plastikową torebką i postawcie na stole. Mimo że niektóre zioła, takie jak pietruszka lub kolendra, należy przechowywać w lodówce, bazylia lepiej się czuje w temperaturze pokojowej. Chłód lodówki może sprawić, że jej liście sczernieją.
Masło orzechowe i Nutella
Masło orzechowe nie zawiera dużej ilości wody, więc można wstawić je do spiżarki. Nie trzeba też trzymać w lodówce otworzonego słoika z masłem dostępnym w sklepie. Otworzony słoik przetworzonego masła orzechowego można postawić w ciemnej szafce, w temperaturze pokojowej, i przechowywać około 3 miesięcy. To samo dotyczy Nutelli. W lodówce stwardnieje i będzie ciężka do rozsmarowania.
Jabłka i gruszki
Możecie wstawić te owoce do lodówki, ale nie musicie. Chłodne powietrze zwykle psuje ich chrupkość. Zostawcie je na blacie. Jeśli jednak wolicie zimne owoce, to śmiało możecie położyć je w lodówce.
Pikle
Pikle mają dużą zawartość sodu — naturalnego konserwantu — który sprawia, że nadają się do spożycia przez długi czas. Jeśli wolicie jeść je na zimno, to śmiało możecie wstawić je do lodówki.
Czosnek
Światło i wilgoć to najwięksi wrogowie czosnku, ponieważ powodują pleśń. Zamiast wkładać do lodówki przechowujcie go w temperaturze pokojowej, w suchym, ciemnym i przewiewnym miejscu, na przykład w drucianym koszyku lub otwartej papierowej torbie w szafce lub spiżarce. Zimne otoczenie, na przykład w lodówce, powoduje, że czosnek w kilka dni zaczyna wypuszczać pędy. Mimo że takie warzywo jest jadalne, to czasami może mieć gorzki posmak.
Znacie inne produkty, których nie trzeba przechowywać w lodówce? Dajcie nam znać w komentarzach.