16 przedmiotów codziennego użytku, które pokazują, jak bardzo zmieniło się nasze życie
W ciągu ostatniego stulecia w naszym życiu zaszło wiele zmian, zwłaszcza w dziedzinie nauki, medycyny i transportu. Jednocześnie zdarza nam się czasem zapominać, że praktycznie wszystkie przedmioty codziennego użytku stały się prostsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze w użyciu.
Ekipa Jasnej Strony postanowiła przyjrzeć się temu, jak rzeczy, których używamy na co dzień, zmieniły się w ciągu ostatnich stu lat.
Tampony
Kobiety od wieków używały tamponów, które robiły samodzielnie. Pierwsze próbki produkowane na skalę przemysłową pojawiły się w 1933 roku. Ich kształt i materiały, z których powstawały, zmieniały się w niewielkim stopniu na przestrzeni lat. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się jednak miękkie tampony bez sznureczka.
Wkładki higieniczne
Zanim pod koniec XIX wieku na rynku pojawiły się pierwsze jednorazowe wkładki, kobiety używały wkładek wytwarzanych na własną rękę. W latach 50. zaczęto sprzedawać specjalne paski, przy pomocy których mocowało się wkładkę do bielizny. Dość szybko jednak zastąpiły je wkładki samoprzylepne.
Pod koniec XX wieku do łask powróciły jednak produkty higieniczne wielokrotnego użytku. Są tańsze i nie zanieczyszczają środowiska.
Dezodoranty
Pierwszy dezodorant w znanej nam formie pojawił się na półkach sklepowych w 1888 roku. Do lat 50. kobiety używały natomiast dezodorantów w postaci proszku.
Papier toaletowy
Pierwszy papier toaletowy wytwarzany na skalę przemysłową miał postać listków sprzedawanych w paczkach lub w formie broszury (dla łatwiejszego transportu). Miękki papier dwuwarstwowy zaczęto produkować w latach 40., ale nie od razu zastąpił on poprzednią wersję produktu.
Maszynka do golenia
Wynalezienie maszynki do golenia pod koniec XIX wieku było przełomowym wydarzeniem. Kilkadziesiąt lat później na rynku pojawiły się maszynki z wymiennymi żyletkami. W dzisiejszych czasach praktycznie się ich już nie używa. Obecnie preferowanym rozwiązaniem są maszynki z wymiennymi ostrzami.
Zestawy do manicure’u
Pierwsze cążki i pilniczki do paznokci weszły na rynek pod koniec XIX wieku. Wcześniej kształt paznokciom nadawano przy pomocy małych nożyków lub nożyczek. Kiedy opatentowano już nowe wynalazki, na rynku pojawiły się pierwsze zestawy do manicure’u. Nie zmieniły się one znacząco w ciągu ostatniego stulecia, choć nożyczki stały się nieco wygodniejsze w użyciu.
Szampon
Szampony zaczęto produkować na skalę masową na początku XX wieku. W tamtym okresie jednak ich skład był praktycznie taki sam jak skład mydła. Dopiero w 1930 roku mydło w składzie szamponów zastąpiono substancjami syntetycznymi.
Szczoteczki do zębów
Szczoteczki do zębów pojawiły się w XIX wieku. Wówczas do ich produkcji używano końskiego włosia. Na początku XX wieku zastąpiono je włóknami syntetycznymi i gumowymi. Na rynku dostępne są nawet specjalne szczoteczki do zębów zakładane na palec.
Szczoteczka elektryczna została wynaleziona w latach 30. Aż do obecnego stulecia nie cieszyła się jednak zbyt dużą popularnością. Ostatnimi czasy wymyślono też urządzenie, które wyszczotkuje nam zęby w zaledwie 10 sekund, gdy tylko nałożymy je na szczękę.
Lakier do paznokci
Pierwsze lakiery do paznokci pojawiły się w latach 20. zeszłego wieku. Do lat 40. kobiety nie malowały całej płytki paznokci, zostawiając końcówki i obłączki bez lakieru.
Zestawy prezentowe
Kiedy w XX wieku zaczęto produkować kosmetyki na skalę przemysłową, sklepowe półki zapełniły zestawy, które można było kupić dla siebie lub podarować komuś na prezent.
Lokówki
Kobiety od dawna podkręcały sobie włosy przy pomocy metalowych lokówek. Przyrząd ten podgrzewało się nad otwartym źródłem ognia, więc trudno było kontrolować jego temperaturę, co często skutkowało uszkodzeniem włosów. Lokówki elektrycznie wynaleziono w XX wieku.
Maszynka do włosów
Pierwsze ręczne trymery pojawiły się pod koniec XIX wieku. Co ciekawe, niektórzy fryzjerzy nadal ich używają. Elektryczną wersję produktu zaczęto wytwarzać w latach 20. zeszłego stulecia.
Środki czyszczące
Wytworzenie estrów kwasu siarkowego w 1917 roku pomogło w opracowaniu receptury pierwszych proszków do prania. Produkty te były jednak początkowo używane tylko w dużych pralniach. Dopiero w połowie ubiegłego wieku zaczęto na skalę masową produkować różnego rodzaju mieszanki do prania odzieży.
Suszarki do włosów
Ręczne suszarki do włosów pojawiły się na sklepowych półkach w latach 20. XX wieku. Wcześniej ułożenie kobiecej fryzury wymagało wizyty u fryzjera. W późniejszych latach kształt i rozmiar suszarek do włosów zmieniał się jeszcze wielokrotnie.
Farba do włosów
Kobiety od setek lat stosowały różne naturalne barwniki do włosów. Pierwszy syntetyczny produkt wynaleziono w 1907 roku, natomiast 40 lat później w sklepach pojawiły się pudełeczka z farbami przeznaczonymi do użycia domowego.
Kosmetyczka
Produkcja kosmetyczek i toreb podróżnych na skalę masową rozpoczęła się na początku XX wieku. Przedmioty te były początkowo przeznaczone do użytku podczas podróży.
Czy chcielibyście przenieść się w czasie o 100 lat wstecz, kiedy to wszystkie używane przez nas obecnie przedmioty codziennego użytku były zupełnie inne? Czekamy na wasze komentarze!