17 osób, które mają dość podwójnych standardów i zdecydowały się zabrać głos

Często jesteśmy zachęcani do spania minimum siedmiu godzin każdej nocy. Jednak ze względu na różne sytuacje, na przykład bezsenność związaną ze stresem lub różne czynniki zewnętrzne zakłócające sen, wielu osobom ciężko to osiągnąć. Pracująca nad technologiami wspomagania snu firma Simba wykorzystała niedawno sztuczną inteligencję do zbadania fizycznych skutków niedoboru snu. Eksperci ostrzegają teraz, że niewystarczająca ilość snu może mieć znaczący negatywny wpływ na organizm.
Simba przeprowadziła ankietę wśród 2175 dorosłych osób w Wielkiej Brytanii, aby zebrać informacje na temat ich nawyków związanych ze snem, zdrowiem fizycznym i wyglądem. Dane zostały następnie przeanalizowane za pomocą bota, który wizualnie zilustrował wpływ większej lub mniejszej liczby godzin snu na dobę. Jak wyjaśniła Lisa Artis, zastępczyni dyrektora generalnego The Sleep Charity, partnera charytatywnego Simby: „Brak snu prowadzi nie tylko do poczucia zmęczenia. To widać na całym ciele”.
Opisała to też bardziej szczegółowo: „W przypadku niedoboru snu wzrasta poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, co zaostrza stany zapalne skóry, pogarszając rozstroje takie jak egzema i łuszczyca, prowadząc do podrażnienia, zaczerwienienia i swędzenia”.
Niewystarczająca ilość snu jest powiązana z przybieraniem na wadze. Badanie wykazało, że 26% osób, którym brakowało odpowiedniego odpoczynku, cierpiało nadwagę, a 32% zgłaszało wzdęcia. Jak wyjaśnia Syrtis: „Podczas snu organizm równoważy hormony, takie jak grelina i leptyna, które kontrolują głód i sytość”.
Niedostateczny czas snu powoduje wzrost poziomu greliny, co prowadzi do zwiększonego głodu, a spadek poziomu leptyny ogranicza uczucie sytości. „Ta nierównowaga hormonalna prowadzi do objadania się, w szczególności do stawiania na wysokokaloryczne i słodkie posiłki”.
Artis zauważyła również, że brak snu może wpływać inaczej na przybieranie na wadze u kobiet i mężczyzn. „U kobiet dochodzi do zwiększenia ilości tłuszczu na biodrach i udach z powodu zmian hormonalnych, podczas gdy obniżony poziom testosteronu u mężczyzn powoduje gromadzenie tkanki tłuszczowej na brzuchu”.
Badanie podkreśla, że skóra jest jednym z pierwszych obszarów, w których ujawnia się brak snu. Jak wyjaśnia Artis: „Brak dostatecznego snu powoduje ograniczenie przepływu krwi. Skóra wydaje się ziemista i pozbawiona naturalnego blasku i żywotności”.
Wśród osób, które doświadczyły niewystarczającej ilości snu, 24% zgłosiło zwiększoną wrażliwość skóry. Inne powszechne problemy skórne obejmowały egzemę (16%), łuszczycę (7%) i matową cerę (10%). Artis może to łatwo wytłumaczyć: „W nocy skóra wkłada wzmożony wysiłek w regenerację i naprawę. Podczas odpoczynku zwiększa się przepływ krwi, co z kolei wspiera naturalne procesy naprawcze i pozwala przywrócić skórze zdrowy, naturalny blask”.
Ponadto 15% niewysypiających się osób zgłosiło jako problem łamliwe paznokcie, co podkreśla możliwy związek między regularnym brakiem snu a osłabieniem paznokci. Powiązanie to można przypisać zakłóceniom w naturalnych procesach naprawczych organizmu, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu mocnych i zdrowych paznokci.
Inną zaskakującą konsekwencją niewystarczającej ilości snu są zimne dłonie i stopy. Artis tłumaczy: „Temperatura ciała również podlega kontroli zgodnie z rytmem okołodobowym... Utrata snu może upośledzać zdolność organizmu do kontroli temperatury wewnętrznej, przez co pojawiają się wahania i dyskomfort w dłoniach i innych kończynach”.
Inne badanie koncentrowało się na możliwym związku między zaburzeniami snu a różnymi formami zaparć u pacjentów. Wyniki wskazały, że u osób z historią niewystarczającego snu występowało znacznie większe ryzyko zaparć, co podkreśla kluczową rolę jakości snu dla zdrowia przewodu pokarmowego.
Niezbędny czas snu różni się w zależności od osoby i zależy od kilku czynników. Według brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS): „Zdrowa osoba dorosła zazwyczaj potrzebuje około 7 do 9 godzin snu”.
Na indywidualne zapotrzebowanie mogą jeszcze wpływać takie czynniki jak wiek, ogólny stan zdrowia i styl życia. Niektóre osoby naturalnie potrzebują więcej odpoczynku niż inne. Niemowlęta, dzieci i nastolatki potrzebują więcej snu, gdyż wspomaga to ich wzrost i rozwój, przy czym noworodki zazwyczaj śpią od 8 do 16 godzin na dobę.