23 małych urwisów, którzy dali rodzicom popalić na wakacjach

Podstawy ekologicznego stylu życia: recykling, ograniczenie wykorzystania tworzyw sztucznych i oszczędzanie wody – wszyscy dobrze je znamy. Badania sugerują mniej znane sposoby na realny wpływ na środowisko. Niektóre niestandardowe nawyki wykraczają poza powszechnie znane porady i jednocześnie są zaskakująco skuteczne w niesieniu pomocy planecie. Oto sześć popartych badaniami naukowymi strategii, dzięki którym ograniczysz swój wpływ na środowisko.
Pozbycie się piżamy w nocy jest nie tylko wygodne. Pozwala też zmniejszyć zużycie energii. Zamiast podkręcać klimatyzację, wystarczy spać nago, by ułatwić ciału naturalną regulację temperatury i ograniczyć zależność od wentylatorów lub układów chłodzenia. Zwykłe otwarcie okna na świeże powietrze pozwala jeszcze bardziej obniżyć zużycie energii w gospodarstwie domowym, a jednocześnie poprawić jakość snu.
Przemysł mięsny jest głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych, a czerwone mięso i nabiał są szczególnie zasobochłonne. Przejście na dietę roślinną lub nawet samo ograniczenie spożycia mięsa może znacznie zmniejszyć ślad węglowy. Chociaż niektóre pokarmy roślinne, takie jak awokado, nadal niosą ze sobą koszty środowiskowe, wciąż wymagają znacznie mniej zasobów niż wołowina czy jagnięcina.
Choć może to zabrzmieć dziwnie, niespłukiwanie od czasu do czasu pozwala zaoszczędzić zaskakującą ilość wody. Podczas prowadzonej przez studentów z Wielkiej Brytanii kampanii oszacowano, że gdyby 15 000 osób przyjęło ten nawyk, mogliby oszczędzić miliony litrów wody rocznie. Wystarczająco dużo, aby napełnić 15 basenów olimpijskich. Toalety odpowiadają za dużą część zużycia wody w gospodarstwach domowych, więc już taka prosta zmiana wspomaga wysiłki na rzecz ratowania planety.
Krew menstruacyjna zawiera różne niezbędne składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas, które stanowią również kluczowe składniki nawozów. Zamiast je spłukiwać, można rozcieńczyć krew wodą i uzyskać naturalny, zrównoważony nawóz, który potem sprawdzi się do odżywiania roślin. Praktyka ta ogranicza odpady, jednocześnie przynosząc korzyści ogrodom w przyjazny dla środowiska sposób.
Owady są niezwykle zrównoważonym źródłem białka, wymagającym znacznie mniej ziemi, wody i paszy niż zwierzęta hodowlane. Świerszcze, mączniki i muchy czarne dostarczają niezbędnych składników odżywczych przy znacznie mniejszym wpływie na środowisko. Należy jednak pamiętać, że chociaż muchy czarne są bezpieczne do spożycia, ich jaja już nie. Włączenie do diety żywności na bazie owadów może znacznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zmniejszyć presję na globalną produkcję żywności.
Dodanie rodzimych roślin do ogrodu to prosty sposób na wsparcie lokalnej bioróżnorodności przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia wody i pestycydów. Gatunki te, naturalnie przystosowane do klimatu, są mniej wymagające, a jednocześnie zapewniają pożywienie i schronienie dla dzikich zwierząt. Wybierając rośliny, które dobrze rozwijają się w danym regionie, pomagasz stworzyć zdrowszy, bardziej zrównoważony ekosystem.
Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych, ale też cichych zagrożeń dla zdrowia, gdyż często jego subtelne objawy są lekceważone. Kluczem do wczesnego wykrycia jest rozpoznanie tych przeoczonych sygnałów, nim będzie za późno. Nie ignoruj tego, co może uratować życie – oto pięć kluczowych oznak, na które musisz zwrócić uwagę.