6 zupełnie dorosłych szczegółów w bajkach dla dzieci, które przyprawiły nas o dreszcze
Wiele osób uważa, że w bajkach dla dzieci można znaleźć dużo różnych szczegółów i ukrytych znaczeń. Psychologowie po swojemu zinterpretowali znane baśniowe historie. Choć niektóre z ich twierdzeń mogą na pierwszy rzut oka wydawać się niedorzeczne, ostatecznie dochodzimy do wniosku, że zapewne mają rację.
Zespół Jasnej Strony daje wam dziś szansę poznania wielu nowych faktów na temat waszych ulubionych baśni.
Mała Syrenka: źli krewni
W baśni Andersena wiedźma, która dała Małej Syrence magiczny napój, nie ma imienia. Nie chce ona też celowo wyrządzić krzywdy głównej bohaterce. Kilka rzeczy zmieniono w bajce Disneya. Tutaj Urszula jest ewidentnie czarnym charakterem, który oczarowuje księcia. Jej potęga równa jest prawie sile Króla Trytona, którego rzekomo jest siostrą. Pomyślcie tylko — jej ciotka chciała ukraść jej narzeczonego.
Po prawej stronie widzimy muszlę ozdobioną złotem z Chin.
Ciekawostka: Urszula nosi duży złoty wisior w kształcie muszli. To magiczny przedmiot, który dostała od ojca, Posejdona. W hinduizmie i buddyzmie występuje przedmiot o znaczeniu religijnym zwany Śankha. Robi się go z gatunku morskich mięczaków o nazwie Turbinella pyrum. Wisior Urszuli bardzo przypomina tę wyjątkową muszlę.
Zasadniczo w wielu kulturach muszla jest symbolem kobiecości dającej nowe życie. Urszula nosi więc ją mimo tego, że jest czarnym charakterem.
Czerwony Kapturek: zazdrość wobec kobiet
Pamiętacie wilka z Czerwonego Kapturka, który zakłada na siebie ubrania babci? Kiedy byliśmy dziećmi, łatwo nam było uwierzyć, że zrobił to, żeby nabrać Czerwonego Kaptura. Istnieje jednak teoria, według której wilk po cichu zazdrościł kobietom możliwości zajścia przez nie w ciążę. Właśnie dlatego połyka dwie osoby i przemieszcza się z dużym brzuchem. Później jego brzuch zostaje wypełniony kamieniami, które są symbolem bezpłodności. Jest to dla niego kara.
Zwolennicy Freuda uważają, że babcia jest w rzeczywistości matką Czerwonego Kapturka. Sam czerwony kapturek jest zaś dorosłą dziewczyną. Wilk uosabia natomiast jej pragnienie opuszczenia matki. Mamy więc do czynienia z kompleksem Elektry.
Calineczka: nieodwzajemniona miłość
Niewiele osób zastanawia kwestia wieku Calineczki. Każdy natomiast, od syna ropuchy po kreta, chciałby ją poślubić. Calineczka przyszła na świat z pąka kwiatu, więc musiała urodzić się wiosną. Na podstawie samej historii wydaje się, że ma zaledwie rok, ale prototypem postaci była przyjaciółka Andersena, Henriette Wulff, więc można przypuszczać, że chodziło o młodą kobietę. Henriette była niska, czuła na potrzeby innych i miała garb.
Poza tym Calineczka jest też opowieścią o nieodwzajemnionej miłości. Uważa się, że Henriette była zakochana w Andersenie.
Kopciuszek: Kopciuszek jako pradawna bogini słońca
Niektórzy badacze podejrzewają, że historia Kopciuszka mogła początkowo być prastarym mitem o naturze. W pewnej analizie rosyjskiej wersji tej baśni upatruje się w bohaterce personifikację słońca, a jej macocha i przybrane siostry widziane są, odpowiednio, jako burza i czarne chmury. Czytelnicy Jasnej Strony mogą pamiętać, że publikowaliśmy też kiedyś wersję tej baśni autorstwa rdzennych Amerykanów, w której Kopciuszek poślubia słońce.
Jeden z najbardziej kultowych elementów baśni, kryształowy pantofelek, może mieć głębsze znaczenie. Jeśli się nad tym zastanowimy, to kryształ łatwo jest stłuc, a Kopciuszek nie tylko był w stanie nosić te pantofelki, ale też w nich tańczyć. Jest to dowód łatwego charakteru dziewczyny. Podobnie szkło nie łatwo rozciągnąć, więc fakt, że buciki pasują tylko na osobę, dla której zostały zrobione, ma sens.
Piękna i Bestia: synek mamusi
Każdy wie, że księcia zamieniła w bestię zła wiedźma. Ta wiedźma mogła być jednak matką Bestii. Opowieść ma swoje korzenie w micie o Amorze i Psyche, gdzie głównym antagonistą, który odpowiada za to, że Amor ukrywa swoją tożsamość, a później go więzi, jest Afrodyta, matka Amora. Istnieją również wersje tej baśni, w których jest wprost powiedziane, że wiedźma to macocha Bestii.
Jakie inne dorosłe elementy kreskówek i bajek pamiętacie?