Która dziewczyna będzie najatrakcyjniejsza, gdy się odwróci? Zobacz, co mówi o tobie twój wybór

Na pierwszy rzut oka mycie włosów to prosta sprawa. Jest jednak kilka błędów, które możecie nieświadomie popełniać, a ich konsekwencją są przesuszone i łamliwe włosy, a nawet stany zapalne skóry głowy. Na szczęście wiemy, jak to zmienić. Dzięki naszym wskazówkom wasze włosy zawsze będą wyglądać, jakbyście dopiero wyszły od fryzjera.
Jasna Strona przeanalizowała najczęstsze błędy popełniane przy myciu włosów, które mogą przyczyniać się do tego, że włosy tracą zdrowy i lśniący wygląd.
Zdaniem ekspertów stosowanie szamponu przy każdym myciu włosów wcale nie jest konieczne. Płukanie włosów samą wodą kilka razy w tygodniu wystarczy, by pozbyć się brudu. Używanie szamponu ma znaczenie czysto kosmetyczne. Powstająca od szamponu piana zmywa łój, który jest potrzebny zdrowym włosom — nawilża je i chroni przed uszkodzeniami.
Dokładne spłukanie włosów przez co najmniej minutę przed nałożeniem szamponu pomaga usunąć pozostałości po ostatnim używanym produkcie do pielęgnacji. Całkowite zmoczenie włosów przed zastosowaniem szamponu to niezbędny krok, by skutecznie je umyć. Na włosach mokrych od nasady po końce szampon będzie się lepiej pienił i bardziej równomiernie rozprowadzał. Taki zabieg pozwoli wam również używać mniejszych ilości szamponu.
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że najpierw myjemy włosy szamponem, a potem nakładamy odżywkę. Ale w przypadku niektórych rodzajów włosów lepsze efekty daje odwrotna kolejność. Nałożenie najpierw odżywki doda włosom objętości. Sposób ten sprawdza się najlepiej w przypadku włosów cienkich, które potrzebują nawilżenia, ale większość odżywek je obciąża i przez to wyglądają na przetłuszczone.
Jeśli nakładacie szampon na okolicę skóry głowy, a następnie dodajecie go więcej na resztę włosów, możecie zniszczyć końcówki. Cebulki wydzielają najwięcej łoju, należy więc stosować szampon na skórę głowy, a nie na końcówki włosów. Są one zazwyczaj bardziej suche, a wcieranie w nie szamponu sprawi, że będą wyglądały na jeszcze mniej nawilżone.
Intensywne szorowanie skóry głowy może spowodować podrażnienia i w rezultacie doprowadzić nawet do infekcji skórnych. Mokre włosy są bardziej delikatne. Agresywne szorowanie sprawia, że włosy się plączą, łamią, a mieszki włosowe się osłabiają. Włosy najlepiej myć, delikatnie masując je u nasady opuszkami palców lub dłonią.
Letnia woda jest najlepsza do mycia włosów. Gorąca powoduje większą łamliwość i osłabia cebulki. Niezbyt ciepła woda otwiera łuski włosa, dzięki czemu lepiej wchłania on olejki i substancje nawilżające z odżywki. Zabieg mycia włosów najlepiej zakończyć spłukaniem głowy zimną wodą — łuski włosa się zamkną, a kosmyki nie będą się puszyć.
Nie da się praktycznie rozczesać mokrych włosów bez ich uszkodzenia, bo wilgotne kosmyki są najsłabsze. Wycieranie włosów do sucha ręcznikiem również może je zniszczyć. Najbezpieczniej suszyć włosy, delikatnie usuwając nadmiar wilgoci i pozwalając im naturalnie wyschnąć.
Zdarza wam się popełniać któreś z wymienionych błędów przy myciu włosów? A może macie swoje triki związane z tym zabiegiem, którymi chętnie podzielicie się z innymi czytelnikami Jasnej Strony?