8 oznak ponadprzeciętnej inteligencji
Obgryzanie paznokci, częste, ale uprzejme reklamowanie różnych rzeczy czy żucie gumy powszechnie uznawane są za niezbyt dobre nawyki. Ale w istocie oznaczają one, że jesteśmy mądrzejsi niż większość społeczeństwa. Oczywiście, istnieje więcej rodzajów inteligencji, na przykład społeczna czy emocjonalna, które są równie ważne, jednak mimo wszystko pewne specyficzne cechy odróżniają wysoce inteligentnych ludzi od pozostałych.
1. Reklamujesz coś z szacunkiem.
Grzeczne zwracanie uwagi, że coś jest nie tak w pracy lub w innych miejscach, gdzie bywacie, jest przejawem inteligencji emocjonalnej. Choć może to wyglądać, jakby składanie reklamacji sprawiało wam przyjemność, w rzeczywistości takie zachowanie pokazuje, że jesteście świadomi swojego otoczenia. Rozumiecie, jaki wpływ może mieć ten negatywny element nie tylko na was, ale również na innych. Ta świadomość budzi w was potrzebę zainterweniowania, by to naprawić.
2. Mówisz sam do siebie.
Naukowcy uważają, że mówienie do siebie ma wiele korzyści. Słyszenie własnych słów zupełnie inaczej stymuluje mózg niż ich czytanie czy samo myślenie o nich. Osoby, które to robią, zazwyczaj są skromniejsze, lepiej radzą sobie z emocjami, sprawniej podejmują decyzje i potrafią spojrzeć na sytuację z odmiennej perspektywy. To oznaki inteligencji emocjonalnej.
3. Potrafisz się kontrolować.
Opieranie się pokusom i umiejętność czekania jest oznaką inteligencji i dotyczy to zwłaszcza nastolatków. Badania pokazują, że ludzie wykazujący się ponadprzeciętną inteligencją potrafią lepiej się kontrolować, szczególnie jeśli chodzi o dietę. W zasadzie samokontrolę uznaje się za jeden z najlepszych sposobów na zdrowsze życie. Im wcześniej się tego nauczymy, tym lepiej.
4. Potrafisz spędzać czas w samotności.
Osobom z wysoko rozwiniętą inteligencją emocjonalną generalnie nie przeszkadza bycie sam na sam z własnymi myślami i nie czują potrzeby nieustannego spędzania czasu z innymi. Ponieważ mają dużo własnych zajęć, przeoczenie jakiegoś towarzyskiego spotkania nie stanowi dla nich żadnego problemu. Utrzymują relacje z małą grupą przyjaciół, ale lubią mieć trochę czasu tylko dla siebie.
5. Nie uważasz się za mądrego.
Efekt Dunninga-Krugera to błąd poznawczy, który powoduje, że osoby posiadające niedostateczną wiedzę w danym temacie często zbyt wysoko oceniają własne możliwości. Z kolei ludzie wyróżniający się inteligencją ani nie bagatelizują, ani nie przeceniają swoich umiejętności. Są znacznie bardziej świadomi swoich braków i nie uważają się za szczególnie inteligentnych.
Na pewno spotkaliście bardzo mądre osoby, które nie twierdzą, że znają się na wszystkim, za to są wszystkiego ciekawe i chętnie uczą się nowych rzeczy.
6. Obgryzasz paznokcie.
Jedno z najnowszych badań wykazało, że obgryzanie paznokci nie zawsze jest oznaką nerwowości. Uspokajające nawyki w rodzaju obgryzania paznokci czy skubania skórek bywają przejawem perfekcjonizmu i braku satysfakcji. A ekstremalni perfekcjoniści mogą przejawiać znacznie wyższą inteligencję niż ogół społeczeństwa.
7. Żujesz gumę.
Badania pokazują, że żucie gumy może mieć bezpośredni związek z osiąganiem lepszych wyników w testach oraz zadaniach pamięciowych. Ta czynność poprawia pamięć, koncentrację oraz funkcje wykonawcze i intelektualne mózgu. Jednak udowadniając tę tezę, uczeni napotkali kilka problemów, gdyż, jak się okazuje, żucie gumy może też negatywnie wpływać na jakość wykonywanych zadań.
8. Masz niewielu przyjaciół.
Uważa się, że wybitnie inteligentni ludzie mają mniej przyjaciół i obracają się raczej w zawężonych kręgach społecznych, ponieważ są bardziej niezależni. Zgodnie z tak zwaną teorią sawanny dawniej ludzie musieli przebywać w większych grupach, żeby polować i wspólnie radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Obecnie jednak jesteśmy mniej zależni od innych, bardziej inteligentni i samodzielnie rozwiązujemy własne problemy.
Co myślicie o tych nawykach? Czy znacie inne zwyczaje bardzo inteligentnych osób?