9 różnic między mężczyznami i kobietami, które mają wyjątkowo zaskakujące wyjaśnienie
Dziś porozmawiamy o tym, co różni mężczyzn i kobiety. Pewnie wydaje wam się, że wiecie już wszystko na ten temat, ale to wcale nie takie proste. Jesteśmy pewni, że znajdziecie tu kilka ciekawostek, o których nigdy wcześniej nie słyszeliście. A na końcu artykułu dowiecie się, skąd wzięła się moda na wysokie obcasy.
Długość palców
Co powiecie na mały eksperyment? Połóżcie dłoń na płaskiej powierzchni i porównajcie długość palca wskazującego i serdecznego. U kobiet palec wskazujący jest na ogół dłuższy. U mężczyzn dłuższy jest palec serdeczny. Jak to wyjaśnić?
Naukowcy twierdzą, że długość palców zależy od poziomu męskich i żeńskich hormonów, które oddziałują na płód w łonie matki. U panów to testosteron powoduje, że palec serdeczny jest dłuższy niż wskazujący.
Skóra na piętach
Naukowcy odkryli, że kobiety mają bardziej nawilżoną skórę na dekolcie i dłoniach. Ich pięty jednak są bardziej suche niż u mężczyzn. A zatem w takich samych warunkach to panowie mieliby gładsze stopy.
Piersi
Pewnie się zastanawiacie, po co mężczyznom sutki. Zabrzmi to dziwnie, ale na samym początku wszyscy byliśmy kobietami. Męski chromosom Y nie uaktywnia się od razu, gdy tylko w łonie matki zaczyna rozwijać się zarodek.
W ciągu pierwszych 5-6 tygodni na rozwój człowieka ma wpływ jedynie chromosom X. A to wystarczająco dużo czasu, by powstały sutki. Jeśli zarodek jest płci męskiej, chromosom Y uaktywni się po tym czasie i tak powstanie chłopiec.
Mężczyźni mogą też produkować mleko. Do męskiej laktacji dochodzi w specyficznych okolicznościach, na przykład podczas hormonalnej terapii z zastosowaniem prolaktyny.
Wzrok
Kobiety lepiej rozróżniają kolory, a mężczyznom świetnie idzie śledzenie szybko poruszających się obiektów. Ma to prawdopodobnie związek z naszą zbieracko-łowiecką przeszłością, kiedy mężczyźni polowali, a kobiety zbierały pożywienie.
Przykładowo panom pomarańcza może wydawać się bardziej czerwona niż paniom. Z kolei trawa będzie praktycznie zawsze bardziej zielona dla kobiet, ponieważ mężczyznom zielone obiekty wydają się bardziej żółte.
Nabieranie masy mięśniowej
Wiele kobiet musi regularnie chodzić na siłownię, żeby mieć wyrzeźbione ciało. Natomiast panowie kilka razy podniosą sztangę i od razu mają sześciopak. W czym tkwi sekret nabierania masy mięśniowej? Jeśli podejrzewacie testosteron, to oczywiście macie rację.
U kobiet ten hormon też jest produkowany, ale w znacznie mniejszych ilościach. Dlatego mężczyznom jest dużo łatwiej i szybciej rozbudować mięśnie.
Łysienie
Około połowa mężczyzn łysieje po 50. roku życia (i jedna czwarta kobiet). Winą obarczać należy dziedziczną chorobę zwaną łysieniem androgenowym lub też „łysieniem typu męskiego”. Schorzenie powoduje, że mieszki włosowe się kurczą, a włosy stają się cieńsze i krótsze, aż w końcu całkowicie zanikają.
Kurczenie się mieszków włosowych może być spowodowane nadwrażliwością na dihydrotestosteron — produkt uboczny testosteronu. Oznacza to, że im więcej budującego mięśnie testosteronu ma mężczyzna, tym bardziej prawdopodobne jest to, że wyłysieje.
Jabłko Adama
Jabłko Adama mają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ale bardziej widoczne jest ono u panów. Dlaczego? Jest to chrząstka, która chroni struny głosowe. Wykształca się w okresie dojrzewania. A ponieważ to mężczyźni mają większe struny głosowe, ich jabłko Adama jest bardziej wystające.
Nawiasem mówiąc, im większa chrząstka, tym niższy głos. Istnieje pewna teoria mówiąca o tym, że nasi przodkowie potrzebowali niskiego głosu, by odstraszać drapieżniki.
Wielkość mózgu
Mężczyźni mają większe mózgi niż kobiety, ale to wcale nie znaczy, że przewyższają je intelektualnie. Poza tym w zależności od płci niektóre części tego organu różnią się rozmiarem i inaczej pracują. Na przykład panie mają większy hipokamp, który jest odpowiedzialny za uczenie się i tworzenie wspomnień. A z kolei ciało migdałowate, które ma związek z odczuwaniem i zapamiętywaniem emocji, jest większe u panów.
Naukowcy przeprowadzili pewien eksperyment. Uczestnikom badania pokazano nagrania wideo, żeby przypomnieli sobie osobiste doświadczenia. Okazało się, że u panów aktywność zaobserwowano tylko w prawym ciele migdałowatym, a u pań — tylko w lewym.
Broda
Wydaje się, że broda nie przynosi żadnych korzyści. Dlaczego więc rośnie? Istnieje teoria, według której broda optycznie powiększa szczękę, przez co jej właściciel wydaje się silniejszy i bardziej męski. Być może nasze przodkinie wybierały na partnerów mężczyzn o gęstych brodach, ponieważ uważały, że to z nimi mogą mieć zdrowe potomstwo.
BONUS: Obcasy
Wysokie obcasy to dziś jeden z symboli kobiecości, prawda? Okazuje się, że nie zawsze tak było. W XVII wieku buty na małym obcasie nosili perscy jeźdźcy! A ponieważ posiadanie konia było oznaką bogactwa, wysokie buty również zaczęły symbolizować pieniądze i władzę. To Persowie zapoczątkowali modę na obcasy w Europie.
Szczególnie upodobał je sobie francuski król Ludwik XIV. Wydał nawet dekret, według którego tylko szlachetnie urodzeni mogli nosić buty na obcasach. Im wyższy i bardziej czerwony obcas, tym bardziej wpływowy był jego właściciel.
Król Słońce pozwalał nosić czerwone obcasy tylko tym, których cenił najbardziej. I choć od XVIII wieku wysokie buty są uznawane za atrybut typowo kobiecy, to i tak bez żadnych oporów zakładały je największe gwiazdy rocka, takie jak David Bowie czy Beatlesi.
Która ciekawostka najbardziej was zaskoczyła? Dajcie znać w komentarzach!