13 zagadek, które sprawdzą twój umysł

Papryczki jalapeño po raz pierwszy zostały odkryte przez Azteków, którzy ich nie jedli, ale suszyli je i wędzili. Być może stałyby się częścią ich jadłospisu, gdyby wiedzieli, ile korzyści zdrowotnych ze sobą niosą. Wierzcie lub nie, ale zawarty w papryczkach związek zwany kapsaicyną, jeśli jest spożywany w prawidłowy sposób, może być potężnym sprzymierzeńcem w walce z różnymi schorzeniami!
Jasna Strona zawsze dzieli się ze swoimi czytelnikami poradami dotyczącymi zdrowego i smacznego odżywiania. Przedstawiamy użyteczne sposoby na włączenie papryczki jalapeño do swojej diety.
Badania wykazują, że spożywając suplementy diety zawierające kapsaicynoidy, które występują w papryczkach jalapeño, możecie zwiększyć zdolność spalania tłuszczu i zmniejszyć apetyt.
Co więcej, spożywanie samych papryczek może pobudzić metabolizm i pomóc osobom zmagającym się z otyłością.
Istnieje błędne przekonanie, że pikantne jedzenie wywołuje wrzody żołądka. Prawda jest jednak zgoła odmienna: badania wykazały, że kapsaicyna (czyli związek występujący w papryczkach chili typu jalapeño) pomaga zwalczyć bakterie i infekcje, zmniejszając stan zapalny żołądka.
Kapsaicyna hamuje też wydzielanie kwasu, co może pomóc w walce z wrzodami.
Już od zarania dziejów człowiek wykorzystuje przyprawy i zioła do konserwacji żywności. Niewiele osób jednak wie o badaniach, które wykazały, że papryczki chili mają mnóstwo antybakteryjnych właściwości.
Z tego powodu jalapeño można wykorzystywać do zapobiegania licznym infekcjom, takim jak zapalenie gardła, bakteryjna próchnica zębów czy infekcje zatok.
Jednym ze sposobów korzystania ze zdrowotnych właściwości papryczek jalapeño jest stosowanie zawartej w nich kapsaicyny jako aerozolu do nosa.
Badania wykazały, że dostarczanie kapsaicyny w takiej formie, skutecznie pomaga w walce z migrenowym i klasterowym bólem głowy.
Zostało naukowo udowodnione, że kapsaicyna, aktywny związek zawarty w papryczkach jalapeño, potrafi obniżyć poziom glukozy we krwi, poprzez zwiększanie poziomu insuliny. I właśnie dlatego potwierdzono, że papryczka chili jest sprzymierzeńcem osób, które borykają się z cukrzycą.
I znowu na scenę wkracza kapsaicyna: badania przeprowadzone na zwierzętach wykazują, że ten związek potrafi rozluźnić naczynia krwionośne, obniżyć ciśnienie krwi, a nawet pomóc osobom cierpiącym na nadciśnienie.
Kapsaicyna to związek, który nadaje papryczkom jalapeño pikantny smak. Badania wykazały, że może być stosowany w aerozolu do nosa, który pomoże w walce nie tylko z nieżytem, ale również z kaszlem, katarem i innymi problemami związanymi z zatokami.
Bakteria Helicobacter pylori jest bardzo niebezpieczna, a kiedy się rozprzestrzeni, może być przyczyną raka żołądka. Na szczęście badania wykazały, że kapsaicynę z papryczek jalapeño można stosować jako lek przeciwzapalny, zmniejszający stan zapalny żołądka.
Spożywanie papryczek jalapeño to nie jedyny sposób, by skorzystać z jej zdrowotnych właściwości. Istnieje mnóstwo kremów, maści i aerozoli na bóle stawów, które mają w składzie kapsaicynę, a badania wykazują, że papryczki można stosować w celu łagodzenia dolegliwości.
Badania wykazują, że kapsaicyna zawarta w jalapeño potrafi kontrolować i hamować rozwój chlamydii w komórkach nosiciela, a przez to zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby.
Lubicie papryczki jalapeño? Czy stosowaliście je kiedyś w zapobieganiu lub leczeniu różnych schorzeń? Wolicie ostre czy łagodne chili? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami, a jeśli jeszcze tego nie robicie, to koniecznie włączcie do swojej diety te cudowne papryczki.