Jak odróżnić aligatora od krokodyla
Niewiele zwierząt jest częściej mylonych niż krokodyle i aligatory. Czasami wydaje się, że nie ma między nimi żadnych istotnych różnic, ale to nieprawda — istnieje kilka rozbieżności, którymi się wyróżniają.
Ekipa Jasnej Strony chciałaby opowiedzieć wam zarówno o odmiennych cechach tych drapieżników, jak i o ich podobieństwach. Przedstawimy też często pomijanego kuzyna tych zimnokrwistych gadów.
Różnice pomiędzy aligatorami a krokodylami
Oto 6 najistotniejszych różnic między krokodylami a aligatorami:
- Kształt ich pysków jest inny. Aligatory mają szeroki pysk w kształcie litery U, podczas gdy krokodyle charakteryzuje wąski pysk w kształcie litery V.
- Ich zęby wyglądają inaczej. Kiedy pysk aligatora jest zamknięty, jego dolne zęby zwykle nie są widoczne. Uzębienie krokodyli raczej pozostaje widoczne, w szczególności czwarty ząb.
- Różnią się kolorem. Aligatory są zwykle ciemniejsze niż krokodyle. Ich kolor oscyluje między szarym a czarnym. Skóra krokodyla ma natomiast oliwkowy lub brązowy odcień.
- Mają inne siedliska. Krokodyle żyją w słonej wodzie, podczas gdy aligatory preferują wodę słodką.
- Zachowują się inaczej. Krokodyle są zwykle agresywniejsze niż aligatory.
- Należą do różnych rodzin. Zgodnie z klasyfikacją biologiczną krokodyle należą do krokodylowatych. Do tej rodziny zalicza się między innymi krokodyla amerykańskiego, krokodyla meksykańskiego i krokodyla nilowego. Aligatory należą do aligatorowatych. Typowymi przedstawicielami tej rodziny są kajman okularowy, aligator amerykański i aligator chiński.
Cechy wspólne
- Są daleko spokrewnione. Wprawdzie krokodyle i aligatory należą do różnych rodzin, ale znajdują się w tym samym rzędzie. Są też najbliższymi krewnymi dinozaurów: wraz z ptakami to jedyni żyjący potomkowie archozaurów.
- Mają podobną budowę. Zarówno krokodyle, jak i aligatory cechuje długie ciało, duża płaska głowa, mocne, krótkie nogi oraz potężne ogony. Ich skóra pokryta jest kostnymi łuskami, które chronią i osłaniają wrażliwe miejsca.
- Prowadzą podobny styl życia. Krokodyle i aligatory spędzają część życia w wodzie, a część na lądzie. Zwykle pływają wolno po powierzchni wody lub pod wodą, ale jak tylko zauważą ofiarę, potrafią przyspieszyć i bardzo szybko dopaść zdobycz. Na lądzie gady te poruszają się raczej mozolnie i niezdarnie.
Gawialowate
W rzędzie krokodyli istnieje jeszcze jedna rodzina — gawialowate. W przeciwieństwie do krokodyli i aligatorów przedstawiciele tej rodziny mają słabe szczęki i cienkie, spiczaste pyski. To pozwala gawialom łowić ryby, które stanowią podstawę ich diety. Jednocześnie utrudnia im to polowanie na większe zdobycze.
Większość gawialowatych wymarła dawno temu, a pozostałe dwa gatunki — gawial gangesowy i krokodyl sundajski — żyją głównie w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej.