Rodzicielstwo bywa niezwykle wymagające — szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców. Wiele osób liczy na pomoc rodziny w odciążeniu ich od obowiązków związanych z opieką nad maluchem. Problem pojawia się, gdy dziadkowie nawet pomimo gorących próśb swoich dzieci mają opory, by wcielić się w rolę opiekuna do dziecka.
Ekipa Jasnej Strony rozważyła tę sytuację i przygotowała kilka wskazówek dla osób stojących przed podobnymi wyzwaniami:
- Postaraj się zrozumieć swoich rodziców. We wspomnianym przypadku kobieta przyznała, że jej mama doskonale radziła sobie z wychowywaniem własnych dzieci. I skoro poświęciła tak wiele lat dla rodziny to zupełnie naturalne, że szuka trochę czasu dla siebie.
- Ćwicz aktywne słuchanie. Komunikacja odgrywa istotną rolę w znajdowaniu rozwiązań. Wyrażaj swoje myśli otwarcie, ponieważ oczekiwanie, że ktoś zrozumie cię bez słów, jest nierealne. Każdy ma prawo wyrażać własne uczucia — robienie tego spokojnie i z empatią ma kluczowe znaczenie.
- Unikaj impulsywnych decyzji. Stres może prowadzić do pochopnych działań. Aby temu zapobiec, daj sobie 24-godzinny bufor na dojście do siebie po zaistniałej sytuacji. Z czystym umysłem i z opanowanymi emocjami możesz ponownie ocenić sytuację ze świeżej perspektywy.
- Poświęcanie czasu samemu sobie nie jest samolubne — ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia, szczególnie w przypadku osób starszych. Spotkania towarzyskie są niezbędne dla ich zdrowia psychicznego. Pomaga to zapobiegać takim problemom jak depresja. Wspólne wyjścia z przyjaciółmi na zajęcia takie jak joga, pilates lub lekcje tańca mogą znacznie poprawić ich ogólny poziom szczęścia.
- Posiadanie planu awaryjnego jest niezbędne podczas opieki nad dzieckiem. Podczas gdy wsparcie rodziny jest cenne, warto mieć przygotowaną listę lokalnych opiekunek dla pociechy. Nie polegaj wyłącznie na jednej osobie — nawiąż kontakty z wieloma opiekunami, aby uniknąć problemów, gdy ktoś w ostatniej chwili zrezygnuje.
- Wielu dziadków jest chętnych do opieki nad swoimi wnukami, ważne jest jednak, żeby zachować rozwagę. Niektórzy z nich mogą nie czuć się fizycznie na siłach, by sprostać temu zadaniu z powodu schorzeń związanych z wiekiem, takich jak niedołężność. Zrozumienie tych ograniczeń ma kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o opiece.
- Decydując się na opiekę nad dzieckiem, weź pod uwagę jego punkt widzenia. Podczas gdy dorośli mogą zrozumieć powody ograniczenia kontaktu, dla dzieci może to być trudniejsze. Dla naszych najmłodszych korzystne jest nawiązywanie więzi z innymi członkami rodziny, nawet jeśli między dorosłymi nie układa się idealnie. Sprzyja to budowaniu pozytywnych relacji.
Nie zawsze łatwo jest dogadywać się z rodzicami lub teściami. Jedna z czytelniczek Jasnej Strony podzieliła się swoim problemem — jej teściowa oczekuje zapłaty za opiekę nad wnuczką. Jak zareagować w takiej sytuacji? Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.