Cóż. Tak bywa.
Moi teściowie zaprosili wszystkich na rodzinne spotkanie — z wyjątkiem moich dzieci
Matka musi zmierzyć się z ogromnym cierpieniem, gdy ktoś odrzuca lub wyklucza jej dzieci. Nadine, czytelniczka Jasnej Strony, niedawno stanęła w obliczu takiej sytuacji. Kobieta zdała sobie sprawę, że jej teściowie traktują jej dzieci inaczej niż pozostałe wnuki i nie zapraszają ich na ważne rodzinne uroczystości. Nadine zwróciła się do nas, prosząc o wsparcie i rady.
Oto list od Nadine.
Dziękujemy, że podzieliłaś się z nami swoją historią, Nadine! Zebraliśmy kilka wskazówek, dzięki którym będziesz mogła lepiej poradzić sobie z tą delikatną sytuacją.
Zainicjuj szczerą rozmowę z mężem.
Zorganizuj spokojny moment, aby usiąść i porozmawiać z mężem. Opowiedz mu otwarcie i szczerze o tym, jak wpłynął na ciebie jego brak wsparcia w związku z rodzinną kolacją. Podaj konkretne przykłady: opisz, jak się czułaś, gdy zobaczyłaś przy stole wszystkie dzieci z wyjątkiem Freda i Sary.
Zachęć też męża do wyrażenia swojej perspektywy. Ten dialog może sprzyjać głębszemu zrozumieniu uczuć drugiej osoby i pomóc wam obojgu znaleźć sposób na wspólne rozwiązanie sytuacji. Dzięki temu będziecie mogli stanąć po tej samej stronie w kontaktach z jego rodzicami.
Ustal jasne granice z teściami.
Bardzo ważne jest ustalenie z teściami jasnych granic dotyczących traktowania Freda i Sary w rodzinie. Przeprowadź z nimi pełną szacunku, ale asertywną rozmowę, dotyczącą ich wykluczającego zachowania i jego wpływu na twoje dzieci.
Podkreśl, że Fred i Sara zajmują ważne miejsce w twojej rodzinie i zasługują na traktowanie z taką samą miłością i akceptacją, jak każdy inny wnuk. Zachęć teściów do podjęcia świadomego wysiłku w celu uwzględnienia dzieci podczas nadchodzących rodzinnych spotkań i wydarzeń.
Rozważ terapię rodzinną.
Poszukaj profesjonalnej pomocy u terapeuty rodzinnego lub psychologa, który może ułatwić wam produktywną komunikację i rozwiązywanie problemów w twojej rodzinie. Sesje terapii rodzinnej zapewnią bezpieczną przestrzeń dla ciebie i twojego męża, a potencjalnie nawet dla twoich teściów. Będziecie mogli wyrazić swoje uczucia, zająć się ważnymi życiowymi kwestiami i popracować nad pojednaniem.
Dzięki pomocy wyszkolonego terapeuty zyskacie cenne spostrzeżenia i poznacie strategie radzenia sobie z trudną rodzinną dynamiką, a także nauczycie się szukać konstruktywnych rozwiązań.
Zwróć się o wsparcie do członków dalszej rodziny.
Skontaktuj się z innymi członkami rodziny, którzy mogą zaoferować ci pomoc i zrozumienie w twojej sytuacji. Na pewno znajdą się osoby, które zechcą cię wesprzeć i być może nawet zainterweniują u teściów w twoim imieniu.
Posiadanie sojuszników w rodzinie może zachęcić teściów do uznania Freda i Sary za ważnych członków rodziny, niezależnie od więzi biologicznych.
A oto historia kobiety, która napisała szczery list do męża z prośbą o pomoc i otwarcie opowiedziała o swoich problemach. Wystąpiła tym samym w imieniu wielu innych matek, które ze strachu nie dzielą się swoimi bolączkami nawet z najbliższymi przyjaciółmi.